Lai iemānītu šaubīgu preci, ceļ neslavu Latvijas zinātniecei. Pēc LA zvana krāpnieki “pieraujas” 0

“Man ar šo produktu nav pilnīgi nekāda sakara. Šādu interviju nevienam neesmu sniegusi. Protams, tas man ir aizvainojoši, ir aizskarts mans gods un cieņa, un tas var radīt šķēršļus manā turpmākajā karjerā,” teic Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas katedras pētniece Ilze Dimanta, kuras vārds nekrietni izmantots Latvijā nereģistrēta prettārpu līdzekļa reklamēšanā. Zinātniece apsver iespēju vērsties tiesībsargājošās iestādēs.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Kā rakstīju iepriekš, produkts ar nosaukumu “Detoxic” tiek reklamēts vairākās interneta vietnēs Latvijā, bet līdz šim potenciālo pircēju pārliecināšanai tika izmantoti izdomātu zinātnieku vārdi. Tomēr produkta reklamētāji gājuši tālāk un ķērušies arī pie reālu zinātnieku apmelošanas, publicējot safabricētas intervijas. Tā šajās dienās vietnē idejukabata.lv tika publicēta falsificēta Latvijas mikrobioloģes Ilzes Dimantas intervija, kurā viņa it kā klāsta par to, cik cilvēka organisms parazītu apdraudēts, un slavē konkrēto “brīnumlīdzekli”. Publicētajā “intervijā” viņa arī apstiprina, ka piedalījusies preperāta izstrādē.

I. Dimanta patiešām ir mikrobioloģe, taču viņas pētniecības joma ne mazākajā veidā nav saistīta ar cilvēka organismā mītošiem parazītiem. “Strādāju alternatīvo enerģiju jomā, respektīvi, izmantoju fermentējošās baktērijas, lai ražotu ūdeņradi,” stāsta zinātniece. Ilzes fotogrāfija, kas pievienota viltotajai intervijai, ir internetā atrodams publicitātes foto, kas tapis pērn, sniedzot interviju pēc stipendijas “Sievietēm zinātnē” iegūšanas. Ilze pieļauj, ka safabricētās publikācijas autori vienkārši interneta meklētājā ierakstījuši vārdus “mikrobiologs Latvijā”, uzgājuši rakstu ar fotogrāfiju un ar to arī apmierinājušies. Par šāda materiāla esamību Ilze uzzinājusi pirms dažām dienām, kad viņu par to internetā uzrunājis kāds nepazīstams cilvēks, kuru arī bija pārņēmušas šaubas par to, ka pētniece varētu būt ko tādu teikusi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Domēna idejukabata.lv, kurā tika publiskota maldinošā informācija, īpašnieks ir Oskars Prikulis, kurš sazvanīts apstiprināja, ka ir lietas kursā par radušos situāciju: “Esam ielikuši reklāmrakstu, nepārbaudot tajā pausto informāciju, jo uzticējāmies klientam. Sazinājāmies ar viņiem, lai noskaidrotu apstākļus. Ja viņi mums neko nevarēs atbildēt, ņemsim rakstu ārā.” Neilgi pēc mūsu sarunas publikācija no šīs vietnes pazuda.

Kontaktpersona, kas piedāvājusi pirkt vietnē laukumu safabricētā raksta publicēšanai, sazinājusies ar O. Prikuli elektroniski jau pērn oktobrī, parakstoties ar vārdu Meloni. Sākumā vēstule bijusi latviešu valodā, bet persona vēlējusies turpināt saraksti angliski. Persona lūgusi atsūtīt mājaslapas apmeklējumu skaitu, kā arī solījusi veikt 100% priekšapmaksu, norādot, ka raksts būs par skaistumu. Pēcāk saziņa turpinājusies krievu valodā ar kādu citu personu. Iepriekš no šīs pašas kompānijas rakstījis kāds Ahmeds.

Prikulis tālab uzskata, ka menedžeri, ar ko saziņa notikusi, visticamāk, neesot latvieši. Reaģējis uz konkrēto piedāvājumu Prikulis tieši solītās priekšapmaksas dēļ. “Sākotnēji mums atbildēja, ka viņiem kaut kādi sertifikāti esot un ka viņus apmelojot. Tagad aizsūtīju otru e-pastu, bet atbildes nav,” stāsta vietnes idejukabata.lv īpašnieks.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.