Lai iegūtu bezdarbnieka pabalstu, būs jāveic sociālās iemaksas vismaz 12 mēnešus 0
Lai iegūtu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, personai būs jāveic sociālās iemaksas vismaz 12 mēnešus 16 mēnešu periodā. To paredz grozījumi likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”.
Šādus grozījumus ierosinājusi Labklājības ministrija, lai novērstu situāciju, kad darba devēji un darbinieki izmanto bezdarbnieka pabalstu sezonālās nodarbinātības problēmu risināšanai. Praksē atklāti daudzi gadījumi, kad darba devējs vairākkārt pieņem un atbrīvo no darba vienu un to pašu darbinieku. Nostrādājot deviņus mēnešus, personai rodas tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, tāpēc bezdarbnieka pabalsta saņēmēji bieži vien bijuši tieši sezonālo darbu veicēji, kuri strādā zemnieku saimniecībās, ceļu būvē, mežsaimniecībās. Tostarp darba devēji tādu iespēju izmantojuši kā pagaidu finansējuma avotu, lai darbinieki strādātu arī nākamajā sezonā.
Pērn kvalifikācijas periods bezdarbnieka pabalsta saņemšanai bija deviņi mēneši 12 mēnešu periodā. Personām, kuras bezdarbnieka statusu ieguvušas līdz 2017. gada 31. martam, pabalstu noteiks saskaņā ar iepriekšējo kārtību.
Lai bezdarbnieka pabalsta saņēmēji neiesaistītos nereģistrētā nodarbinātībā, veikti grozījumi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā. Šādu statusu cilvēks zaudēs, ja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) rīcībā būs informācija, ka konkrētā persona iesaistījusies nereģistrētā nodarbinātībā neatkarīgi no tās ilguma.
Agrāk par stāšanos darba attiecībās personai bija jāpaziņo NVA trīs darba dienu laikā. Negodīgi ļaudis to izmantoja un apgalvoja, ka strādāt sākuši tikko un vēl nav pagājis trīs dienu termiņš. Likumā saglabātas tiesības personai strādāt līdz diviem mēnešiem un vienlaikus saglabāt bezdarbnieka vai darba meklētāja statusu, taču šīs tiesības var izmantot tikai gadījumā, ja iepriekš par to paziņots NVA.