Mežos pat lielos kokus bieži izgāž snieglauzes, vētras, savukārt jaunaudzes apskādē meža zvēri un kukaiņi. Meža apdrošināšana nozīmē, ka pat šādā nepatīkamā situācijā īpašnieks zaudējumus necietīs, turklāt katrai audzei un riskam ir noteikti atlīdzināmie procenti, pēc kuriem kokmateriālu varēs realizēt.
Mežos pat lielos kokus bieži izgāž snieglauzes, vētras, savukārt jaunaudzes apskādē meža zvēri un kukaiņi. Meža apdrošināšana nozīmē, ka pat šādā nepatīkamā situācijā īpašnieks zaudējumus necietīs, turklāt katrai audzei un riskam ir noteikti atlīdzināmie procenti, pēc kuriem kokmateriālu varēs realizēt.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Meža īpašniekiem beidzot ir parādījusies iespēja apdrošināties ar plašāku vērienu 4

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Apmēram puse no visiem Latvijas mežiem pieder privāto zemju īpašniekiem, kuru kopējais skaits tuvojas 135 tūkstošiem. Taču, lai kā saimnieks uzraudzītu savu īpašumu, tostarp arī mežu, nekad nevar izslēgt ķibeles iespēju.

Neviens nav īsti pasargāts no sēņotāja nomesta izsmēķa izraisītas ugunsnelaimes, kokus var izgāzt vētra un snieglauze, savus posta darbus paveic kukaiņi un meža zvēri. Apdrošināšanas iespējas bijušas arī līdz šim, taču ar samērā šauru un neizdevīgu piedāvājumu paketi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lauksaimnieki ir pasargāti vairāk – jau vairākus gadus ir iespēja sējumus apdrošināt pret krusu, veldri, sausumu, plūdiem un citām dabas kaprīzēm, turklāt pusi no apdrošināšanas polises nosedz valsts. Labā ziņa ir tā, ka arī meža īpašniekiem beidzot ir parādījusies iespēja apdrošināties ar plašāku vērienu, jo attiecīgu pakalpojumu sāk piedāvāt apdrošināšanas akciju sabiedrība “BTA Baltic Insurance Company”. Tiesa, valsts atbalsts polises apmaksā šeit pagaidām vēl nav paredzēts.

Kas iekļauts polisē?

“Meža apdrošināšanas produkts paredz, ka īpašnieka ilgstoši ieguldītais darbs meža ieaudzēšanā un uzturēšanā vairāku gadu garumā nepazudīs. Īpaši šobrīd, kad pieaug mežaudžu vērtību samazinoši riski un vējgāzes, ugunsgrēki, zādzības, snieglauzes, astoņzobu mizgrauža un meža zvēru postījumi ir tik bieži sastopami. Tie visi iekļauti apdrošināšanas segumā,” norāda BTA Baltijas risku parakstīšanas departamenta direktors Ivo Danče, piebilstot, ka Latvijas tirgū šis ir jauns produkts, un līdzīgi kā sējumu apdrošināšanai jāpaiet zināmam laikam, lai klientu vidū rastos izpratne par šīs apdrošināšanas nozīmīgumu.

Viņš arī apliecina, ka valsts atbalsts polises apmaksā patlaban ir pieejams tikai lauksaimniecības kultūrām un mājdzīvniekiem, bet mežu apdrošināšanai tāda vēl nav. Tiesa, viņš uzskata – ja radīsies lielāka interese no klientiem, tad nākotnē arī mežu apdrošināšanai būtu pieejamsatbalsts.

Ivo Danče arī atzīst, ka Latvija ir pirmā Baltijas valsts, kas ievieš mežu apdrošināšanas produktus – analoga produkta kaimiņiem pagaidām neesot. “Ja Baltijas tirgū arī tiek piedāvāta kāda mežu apdrošināšanas programma, tā ir ar daudz mazāku risku segumu, kas nenodrošina klientiem aizsardzību pret minētajiem riskiem,” tā BTA pārstāvis.

Daži piemēri

BTA piedāvā apdrošināšanas aizsardzību pret uguns, vētras, zādzības, mežazvēru, snieglauzes un kukaiņu riskiem. Līgums paredz, ka tiek apdrošināta mežaudze, proti, mežs ar viendabīgiem augšanas apstākļiem, koku sugu sastāvu un vecumu. Mežs tiek iedalīts trīs tipos – jaunaudze, briestaudze, pieaugusi audze. Jaunaudzes meža īpašuma vērtība ir 1000–2500 eiro/ha robežās, briestaudzes – no 2500 līdz 20 000 eiro/ha, savukārt pieaugušas audzes vērtība svārstās no 2500 līdz 25 000 eiro/ha.

Reklāma
Reklāma

Kā sistēma darbojas? Te būs piemērs. Vidzemē saimniekam ir 500 ha meža, no kuriem 100 ha ir pieaugusi audze, 250 ha – briestaudze un 150 ha – jaunaudze. Kopējā apdrošinājuma summa šādai platībai būtu 3,1 miljons eiro, savukārt prēmijā samaksājamā summa būtu 9000 eiro. Ja iestātos apdrošināšanas gadījums jaunaudzē, kur ugunsgrēkā cieš 20 ha egļu audzes (ha vērtība – 2000 eiro), tad izmaksa būtu 40 000 eiro. Ja pieaugušu egļu audzi 10 ha platībā nopostījis astoņzobu mizgrauzis, tad izmaksa būtu 20 000 eiro (viena ha vērtība – 10 000 eiro, mizgrauža gadījumā tiek segti 20% no hektāra vērtības).

“Katrai audzei un riskam ir noteikti atlīdzināmie procenti, pēc kuriem klienti esošo kokmateriālu var realizēt, līdz ar to visi šie procenti ir balstīti uz esošo situāciju meža nozarē,” stāsta Ivo Danče. Viņš arī piebilst – lai gan meža apdrošināšana ir pavisam jauns produkts BTA klāstā, jau izsniegti vairāki desmiti piedāvājumu un noslēgtas arī pirmās polises. Pirms līguma noslēgšanas tiek veikts meža novērtējums un monitorings. Lai noslēgtu līgumu, klientam jāaizpilda pieteikuma veidlapa un jāiesniedz uzņēmumam meža taksācijas kartīte, kas nav vecāka par 20 gadiem.

Uzziņa

Vēlētos līdzīgus spēles noteikumus

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks: “Tas ir tikai apsveicami, ka apdrošināšanas kompānijas sāk piedāvāt pieejamākus pakalpojumus meža īpašniekiem. Līdz šim piedāvājums meža īpašumu apdrošināšanai nav bijis ļoti plašs. Ja piedāvātais ikgadējais prēmiju apjoms un citi nosacījumi meža īpašniekiem būs pieņemami, apdrošināšanas pakalpojumu varētu izvēlēties daudz vairāk meža īpašnieku nekā iepriekš, jo ugunsgrēku, klimata ekstrēmu, meža dzīvnieku bojājumu un kaitēkļu savairošanās riski ir jāņem vērā meža audzēšanas procesā. Protams, meža īpašnieki vēlētos līdzīgus spēles noteikumus kā lauksaimniekiem, kur ir pieejams valsts atbalsts polišu iegādei. Lai pārrunātu potenciālās sadarbības iespējas meža apdrošināšanas attīstībā, Latvijas Meža īpašnieku biedrība šonedēļ tiksies ar AS “BTA Baltic Insurance Company” pārstāvjiem.”

Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.