UZZIŅAI 0


* Programma sākta 1998. gadā, kad uzņēmums “L’Oreal” un Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) apvienoja spēkus, lai popularizētu sieviešu sasniegumus zinātnē un mazinātu dzimumu nevienlīdzību karjeras veidošanas iespējās.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

* Kopš programmas izveides tās ietvaros atbalstītas jau vismaz 2500 zinātnieces no vairāk nekā 112 valstīm.

* 92 izcilas zinātnieces saņēmušas prēmiju par ieguldījumu zinātnē. Divas no viņām vēlāk kļuva par Nobela prēmijas laureātēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

* 2400 talantīgas un daudzsološas jaunās pētnieces saņēmušas starptautiskās, reģionālās un nacionālās stipendijas “Sievietēm zinātnē”.

* 47 “Sievietēm zinātnē” nacionālās un reģionālās stipendiju programmas aptver 112 valstis. Šīs programmas izveido attiecīgo valstu “L’Oreal” filiāles kopīgi ar UNESCO, piesaistot zinātņu akadēmijas, lielākās universitātes vai citas zinātniskās institūcijas.

* Latvija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kurā izveidota šāda stipendija. “L’Oreal” Latvijas stipendiju programma “Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu sākta 2004. gadā. Tās ietvaros 12 gados atbalstītas 36 zinātnieces, četras no viņām vēlāk kļuva par akadēmiķēm. Stipendijas goda patronese ir akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.

* Latvijas stipendijas “Sievietēm zinātnē” paredzētas sievietēm, kas veic pētījumus dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs. Vienu no tām iecerēto pētījumu veikšanai piešķir zinātņu doktorei vecumā līdz 40 gadiem, divas stipendijas – doktorantēm līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei.

UZZIŅAI

2013. gadā Latvijā pētniecībā bija nodarbinātas 7448 personas, no kurām 3871 jeb 52% bija sievietes. Saskaņā ar “Eurostat” datiem 2011. gadā Latvija bija līdere Eiropas Savienībā (ES) ar visaugstāko sieviešu īpatsvaru zinātniskajā personālā, pārsniedzot ES vidējo rādītāju (33%). Salīdzinājumam – Lielbritānijā pētniecībā nodarbināti 38% sieviešu, savukārt Francijā – 26%. 2012. gadā Latvijā bija arī pasaulē augstākais sieviešu īpatsvars, kuras ieguvušas doktora grādu. 60% no visiem doktora grādu ieguvušajiem bija sievietes, savukārt ES – 47%. Doktora grādu ieguvušo sieviešu īpatsvars ASV bija 53%, Igaunijā – 51%, Vācijā – 45%. Viszemākais sieviešu īpatsvars, kas ieguvušas doktora grādu, bija Japānā (30%). Lielākā daļa (43%) sieviešu zinātniskajā personālā ir vecumā no 35 līdz 54 gadiem. 25,4% sieviešu ir vecumā līdz 34 gadiem, savukārt 12,2% ir vecākas par 65 gadiem. Pētniecībā augstākās izglītības sektorā vislielākais sieviešu īpatsvars ir humanitāro zinātņu nozarē – 71,9%. Arī medicīnas (69,9%), sociālo zinātņu (66,2%) un lauksaimniecības (61,2%) nozarē pārsvarā nodarbinātas sievietes.

Reklāma
Reklāma

/Centrālās statistikas pārvaldes sniegtā informācija/

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.