Foto – Shutterstock

Ko darīt, lai gerbera vēlreiz uzziedētu 1

Man jau vairākus gadus uz virtuves palodzes podiņā skaisti zaļo gerbera, taču tā nekad neuzzied. Pumpuri it kā ir, bet aiziet bojā. Kā atkal uzziedināt gerberu? Solvita RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

– Gerberas saimniecei jābūt lepnai jau par to vien, ka viņas puķe pēc noziedēšanas tūliņ nav aizgājusi bojā, – skaidro uzņēmuma “Pulksteņa ezers” telpaugu speciāliste Ilze Gulbe. Tas, ka nezied, nemaz nav brīnums. Veikalos nopērkamās gerberas, kas aug podiņos, audzētāji Holandē vai kādā citā puķu lielvalstī nav paredzējuši ilgai un laimīgai dzīvei. Telpaugu speciāliste neslēpj, ka gan gerbera, gan vairākums citu ziedošo augu domāti īsam priekam. Kad nozied – jāizmet, jo lapojums lielākoties iet bojā vai kļūst neglīts. Turklāt tik skaistu ziedēšanu atkārtot vairs neizdosies, pat ja augs izdzīvos. Ilze spriež, ka tas ir arī biznesa triks – ja augi dzīvos ilgi, kas tad pirks jaunus?

– Taču no visiem augiem aptuveni katrs desmitais dīvainā kārtā ir ļoti dzīvelīgs un neiet vis bojā, kā tam paredzēts. Laikam šī gerbera būs no tiem retajiem augiem, – piebilst Ilze Gulbe, sakot, ka gerberu vispār var uzskatīt par vienas sezonas augu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gerberai ir vairākas specifiskas prasības.

Miera periods. Ziemā tai jāsarūpē vēsums (+10…+14 °C temperatūra) un gaisma. Ja atsevišķas vēsas vietas istabā nav, var izveidot aizslietnīti, ko pieliek ar atvērto daļu pie stikla. Puķi laista minimāli, vienīgi tik daudz, lai galīgi neiekalst. Tieši šie trūkumi augšanas ciklā ziemā laikam ir iemesls, kāpēc augs nezied.

Pavasarī kopj intensīvi. Kad gaismas kļūst vairāk un puķei redzami jauni dzinumi, to sāk bagātīgi laistīt, bet ne slīcināt! Gerberu noliek gaišā, no tiešiem saules stariem noēnotā vietā – uz palodzes vai lodžijas, kad salnas jau garām. Mēslo ar orhidejām paredzētu mēslojumu. Derēs arī citi, kas nedaudz paskābina augsni. Ja podiņš mazs, augu pārstāda. Veikalā izvēlas kādu no speciālajām augsnēm, kas paredzētas arī gerberām.

Sargā no kaitēkļiem. Visbiežāk gerberas iet bojā nevis nepiemērotu apstākļu, bet gan kaitēkļu dēļ, kurus reizēm saimnieks pat nepamana. Populārākie nejauceņi ir tīklērces un baltblusiņas. Tās var dabūt gan no citiem telpaugiem, gan grieztajiem ziediem vai būt pūrā no audzētavas vai veikala. Dzīvojamās telpās stipras indes lietot nav ieteicams. Var izlīdzēties ar tautas līdzekļiem, piemēram, skalot lapas ar ziepjūdeni (turot slīpi, lai šķidrums netiek augsnē), kas pagatavots no trauku mazgājamiem līdzekļiem vai parastajām ziepēm. Var arī apmazgāt augu ar ķiploku vai pelašķu uzlējumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.