Lai elektrības pārtraukums nekaitētu datoram, noderēs UPS. Kas tas ir, un kā to lieto? 0
Datortehnika kļuvusi par neatņemamu mūsu dzīves sastāvdaļu. To izmantojam darba vajadzībām, izklaidei, ģimenes fotoalbuma glabāšanai un daudzām citām lietām. Nepatīkami, ja pēkšņi pārtraukta elektroenerģijas padeve vienā mirklī dzēš nule izveidoto, bet nesaglabāto darbu un bojā datoru.
Filozofiski jautājumi
Elektroenerģijas padeves pārtraukumus bieži vien nav iespējams paredzēt, tāpēc situāciju var glābt nepārtrauktās barošanas avots UPS. Kā izvēlēties nepieciešamo ierīci un kas jāievēro tās ekspluatācijā, skaidro SIA “ELTI” valdes loceklis Andris Ozoliņš: – Vispirms sev jāuzdod vairāki jautājumi – kāda ir mana darba specifika, ko man šī ierīce dos, kādus riskus novērsīs? Tas arī palīdzēs izvēlēties konkrētu modeli.
Mūsdienās liela daļa lietotāju vairs neglabā datus datorā, kas reāli atrodas darba telpā, bet gan izmanto t.s. mākoņa pakalpojumus. Visvairāk jāsargā tieši paša radītie dati. Ja tie glabājas mākonī, strāvas padeves pārtraukuma gadījumā pastāv neliels risks pazaudēt nule iesākto elektroniskā pasta vēstules rindiņu, kādu teikumu teksta failā. Toties, ja strādājat ar datiem, kas glabājas tikai jūsu datorā, šāda situācija ir visai reāla, it īpaši, ja tie ir liela apjoma faili. Ja datu drošība ir būtiska, UPS jāiegādājas.
Vēl viens aspekts – paša datora drošība. Jebkura datora izslēgšana un ieslēgšana datortehnikai rada stresu, it īpaši, ja tas notiek, neievērojot noteikto kārtību. Ja ir lētākais dators un UPS cena ir trešdaļa no tā vērtības, diezin vai šādas ierīces iegāde atmaksāsies. Citādi ir, ja datortehnika maksā ievērojamu summu.
Divu veidu iekārtas
Ir divu veidu UPS ierīces – ar Off–Line un Line–Interactive darbības principu.
Pirmās ierīces mēra tīkla spriegumu un, ja tas ir pieļaujamajās robežās, to neizmainītu novada tālāk patērētājam. Paralēli tiek uzlādēts akumulators, ja tas nepieciešams. Ieguvumi – UPS pats patērē mazāk elektroenerģijas; ja spriegums neatbilst noteiktajām prasībām, tas tiek ģenerēts no akumulatora. Ierīce mazāk silst. Off–Line ierīce noderēs, ja prasības pēc elektroenerģijas kvalitātes nav tik augstas.
Otrs tips – Line–Interactive – darbojas citādi. Ienākošais spriegums ierīcē tiek apstrādāts nepārtraukti un tālāk tiek novadīts filtrētā veidā. Nepieciešamības gadījumā tiek pielabots ne tikai spriegums, bet arī strāvas frekvence. Ja ir vienādi parametri un darbības apstākļi, ierīce datora darbu nodrošinās ilgāk, jo nekvalitatīvas elektroenerģijas gadījumā no akumulatora nodrošinās tikai iztrūkstošo daļu. Vairāk elektroenerģijas gan tiek patērēts savas darbības nodrošināšanai, tomēr tā parasti ir neliela jauda – daži vati.
Šāda ierīce tīkla sprieguma pazušanas gadījumā noteiktu laiku turpinās datoru apgādāt ar enerģiju. To darīs arī ierīce ar Off–Line darbības principu, taču tā līdz datoram nogādās arī sprieguma lēcienu, kas būs releja pārslēgšanās brīdī. Ar aci to redzēt nevarēs, jo svārstības ilgs dažas milisekundes.
Aizsardzība pret pārspriegumu
UPS ir iebūvēta arī aizsardzība pret pārspriegumu. Negaisa laikā vai elektrolīnijas bojājuma gadījumā tīklā īsu brīdi var būt lielāks spriegums, nekā nepieciešams. Šādā situācijā liekais spriegums tiek novadīts uz zemējumu. Taču ēkas elektroinstalācijai jābūt kvalitatīvi sazemētai. Pretējā gadījumā pārsprieguma aizsardzības sistēma nedarbosies.
Jāņem vērā, ka UPS ierīcēm nedrīkst pieslēgt perifērās datoriekārtas, piemēram, printerus, kam ir jaudīgāki elektromotori. Atsevišķām UPS ierīcēm ir īpašas ligzdas šādu iekārtu pieslēgšanai. Pazūdot ārējam spriegumam, tām nepieciešamā jauda no akumulatora netiek nodrošināta, bet ir aizsardzība pret pārspriegumu. Toties UPS ierīcei vēlams pieslēgt ierīces, kas nodrošina datu pārraidi starp iekārtām un interneta tīklu.
Ir divu veidu pieslēguma ligzdas. Vienas ir tādas pašas kā mājas elektroinstalācijā. Otras paredzētas speciāliem strāvas kabeļiem. Pirmās ir izdevīgākas, ja ierīce jānovieto pietiekami tālu no datora un jāizmanto pagarinātājs.
Jauda, ko spēj nodrošināt UPS ierīce, norādīta ražotāja specifikācijā. Savukārt datortehnikas patērēto jaudu var izmērīt ar speciālu ierīci vai izlasīt tās aprakstā. Tomēr var izmantot arī aptuvenus aprēķinus. Piemēram, vidējas klases jauns biroja dators patērē 60–70 vatu jaudu. Monitors vēl tikpat. UPS jaudai vajadzētu būt ar nelielu rezervi. Vēl jāzina, cik ilgu laiku nepieciešams nodrošināt datora darbību. Tas atkarīgs no izmantotā akumulatora ietilpības. Līdztekus ražotāja zīmolam šie divi parametri visvairāk ietekmē ierīces cenu. Piemēram, 450 vatu jaudas UPS ierīce ar Line–Interactive tehnoloģiju un 4,5 Ah akumulatoru maksā aptuveni 60–70 eiro.
Izmantojot atbilstīgu programmatūru, ir iespējams, ka ierīce tiek korekti izslēgta, ja tā tiek darbināta ar akumulatoru. Šādā gadījumā ierīce ar datoru tiek savienota ar USB vadu. Tas palīdz situācijās, kad neesat tuvumā brīdī, kad pazudis spriegums. Akumulators spēj nodrošināt jaudu vien neilgu laiku.
Kad akumulators izlādējies
Ja strāvas padeve nav atjaunojusies ilgāku laiku, pastāv risks, ka akumulators izlādēsies tik tālu, ka ierīci nevarēs ieslēgt. Arī šādos gadījumos jādodas uz remontdarbnīcu, kur akumulatoru uzlādēs ar speciālu ierīci.
Jāatceras, ka UPS ierīcē ir līdzīgs 12 V sprieguma akumulators kā automašīnā. Ja izejošās strāvas stiprums ir 1 ampērs, tad akumulators, lai nodrošinātu attiecīgo jaudu, 220 voltu gadījumā dos aptuveni 20 ampēru stipru strāvu. Tas ir ļoti daudz, tāpēc ar UPS akumulatoru jāapietas ļoti uzmanīgi. Ja nepieciešams remonts vai akumulatora nomaiņa (parasti to veic reizi trijos gados), jāvēršas pie sertificēta speciālista. Savukārt vecais akumulators jānodod pārstrādei.