Foto – Shutterstock

Patiesība par e-cigaretēm, tievajām cigaretēm un tām, kas mentolu 0

“Ja jūsu pusaugu meitai no somiņas izkrīt šāda paciņa, vai jums maz rodas aizdomas, ka viņa smēķē?” vaicā Eiroparlamenta deputāte Linda Makavana un demonstrē spīdīgu košas krāsas cigarešu paciņu, kas izskatās drīzāk pēc lūpukrāsas vai smaržu flakona iesaiņojuma. Šādu piemēru viņai ir pilns iepirkumu maisiņš: spožas, pievilcīgi rožainas kastītes, cigaretes, kas smaržo kā šokolādes konfektes… Ir krietni piestrādāts, lai smēķēšanu padarītu par patīkamu procesu, taču daļa Eiropas Savienības likumdevēju uzskata, ka tam jāpieliek punkts.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Cigarešu ražotāju spiediena, skandālu un skaļu diskusiju gaisotnē Eiropas Parlaments šoruden ķēries pie jaunās Tabakas direktīvas nolūkā smēķēšanu padarīt mazāk pievilcīgu jauniešiem: uz cigarešu paciņām līmēt vēl lielākus brīdinošos attēlus, ierobežot tievo un garšīgo (ar mentola, šokolādes, vaniļas vai citādu aromātu papildināto) cigarešu tirdzniecību, pārskatīt pašlaik visnotaļ liberālo attieksmi pret elektronisko cigareti, ko mēdz uzskatīt par veselībai mazāk kaitīgu, kā arī aizliegt cigarešu iepakojumus, kas preci padara līdzīgu kosmētikas vai pārtikas produktiem.

Pagājušajā mēnesī arī žurnāls 36,6 °C klausījās Eiroparlamenta deputātu domu apmaiņu par šiem jautājumiem kārtējā Eiroparlamenta sesijā Strasbūrā, bet pēc balsojuma – līdz ar citu valstu žurnālistiem piedalījās gan atbildīgās britu deputātes Lindas Makavanas (no sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupas) preses konferencē, gan diskusijā pie apaļā galda.

CITI ŠOBRĪD LASA

Deputātu strīdi un balsojums atklāja, cik ietekmīgs ir tabakas ražotāju lobijs: kaut gan atkal un atkal tika atkārtots, ka smēķēšana ir 700 000 eiropiešu nāves cēlonis ik gadu, daudzi no piedāvātajiem grozījumiem vairākuma atbalstu neguva, bet citi varētu stāties spēkā pēc ilgāka laika, piemēram, mentola cigaretes no tirdzniecības vietām varētu pazust tikai pēc astoņiem gadiem.

Pēc tam, kad Eiropas Parlaments un Padome būs galīgajā lasījumā apstiprinājuši direktīvu, dalībvalstīm (to vidū – arī Latvijai) būs 18 mēneši laika, lai to ietvertu vietējos likumos un noteikumos.

Arī Latvijā e-cigaretes nekādi nav reglamentētAs: tās nav aizliegtas pat bērniem, un teorētiski tās drīkst smēķet, kaut slimnīcas palātā guļot.

FAKTI PAR E-CIGARETI


Elektroniskās cigaretes izgudroja 2004. gadā. Tajās ir diode, kas uzkarsē šķidrumu, kas parasti satur atkarību izraisošo nikotīnu, aromatizētājus un citas vielas. Plaušās tās nonāk kā gāze. Smēķētājs dūmu vietā izpūš tvaikus.

Eiropas Savienībā patlaban nav vienotas likumu bāzes, kas ierobežotu elektronisko cigarešu tirdzniecību, reklāmu, lietošanu vai aplikšanu ar nodokļiem.

Vieni e-cigareti uzskata par veselīgāku alternatīvu smēķēšanai, jo nav degšanas procesa, kurā rodas un organismā nonāk kancerogēnas vielas. Citi iebilst, ka šādam apgalvojumam trūkst pierādījumu.

Pastāv viedoklis, ka e-cigarete ir solis ceļā uz smēķēšanas atmešanu. Ir arī gluži pretēja nostāja: e-cigarete var kļūt par pirmo soli ceļā uz atkarību no nikotīna. To liecina aptaujas Ungārijā un Francijā, kas rāda: arvien vairāk pusaudžu un jauniešu izmēģina uzvilkt e-dūmu vienkārši ziņkāres pēc.

PAR TIEVAJĀM CIGARETĒM


Tievo cigarešu tirdzniecība Eiropas Savienībā pēdējos gados ievērojami augusi: 2006. gadā tās veidoja 3,7 procentus tirgus, pērn – jau 6 procentus.

Reklāma
Reklāma

Pasaulē tievo cigarešu pārdošana augusi desmitkārtīgi. Īpaši tās iecienījušas jaunas sievietes. Tieši viņām arī mērķēta šo tabakas izstrādājumu reklāma, uztverē sasaistot cigarešu tievumu ar slaidu augumu, sievišķību un eleganci.

Zinātniski pierādīts: tievās cigaretes rada maldinošu priekšstatu, ka ir mazāk kaitīgas nekā parastā izmēra. Taču nav pierādīts, ka to iedarbība būtu atšķirīga.

PAR mentola CIGARETĒM


Izpētīts, ka mentola cigaretes īpaši iecienījuši gados jauni smēķētāji un iesācēji.

Zinātniski pierādīts, ka mentola aromāts dūmu ieelpošanu padara vieglāku un tīkamāku. Tam var būt liela loma atkarības veidošanās.

ASV šogad izplatīts brīdinājums, ka mentola cigaretes rada lielāku risku sabiedrības veselībai nekā parastās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.