Lai dzirde spirgta! 0
Dzirde ir vienīgā sajūta, kuru nekādi nav iespējams kaut uz brīdi izslēgt. Varam aizvērt acis, un šajā laikā tās atpūšas, bet dzirde turpina uztvert trokšņus un skaņas. Cik vesela ir ļaužu dzirde šajā datoru un citu moderno tehnoloģiju laikmetā? Ko darīt, lai to saglabātu spirgtu pēc iespējas ilgāk?
Dzirdes orgāns nobriest ļoti agri. Jau divdesmitajā grūtniecības nedēļā auglis dzird pirmās skaņas – mammas balsi, sirds pukstus, šķidrumus, kas cirkulē viņas organismā. Tāpēc bērna dzirdes spējas dzimšanas brīdī jau ir pietiekami attīstītas, stāsta Latvijas Bērnu dzirdes centra vadītāja medicīnas zinātņu doktore Sandra Kušķe.
Dzirdes traucējumi ļaudīm sastopami arvien biežāk, un no tiem cieš arvien jaunāki cilvēki, secina P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas otolaringoloģe, otoneiroloģe Diāna Raumane.
Pacienti, kas vēršas pie ārstes pēc palīdzības, dzirdes pasliktināšanos lielākoties saista ar kādu ausu slimību. Troksnis ausīs vai galvā, ko pavada pakāpeniska vai pēkšņa dzirdes pasliktināšanās, reizēm pat dzirdes zudums vienā vai abās ausīs, var liecināt par asinsrites traucējumiem, arteriālu hipertensiju, paaugstinātu holesterīna vai cukura līmeni, vairogdziedzera, aknu vai vielmaiņas slimībām. Dzirdes traucējumi var attīstīties arī pēc galvas traumas.
Dzirdei nenoliedzami daudz ļauna nodara arī dažādi sadzīves aparāti, austiņas, kurās jaunieši skaļi klausās mūziku, datori un cita biroja tehnika. Ja birojā visu dienu nepārtraukti valda troksnis – darbojas vairāki monitori, faksa aparāts, printeris un telefona aparāti, dzirdes orgāns saņem nepārtrauktu kairinājumu un pamazām nogurst. Cilvēkam, kas pastāvīgi uzturas šādos apstākļos, dzirdes traucējumi varbūt neattīstīsies pirmajā gadā, bet, ja tas turpinās desmit un vairāk gadus, tad gan troksnis uz dzirdi atstās negatīvu iespaidu.
Ārste D. Raumane stāsta, ka dzirdes traucējumus ļaudis var iegūt, arī piedaloties medībās, apmeklējot skaļas atrakcijas, koncertus, ekstrēmos atpūtas veidos. Jauniešiem būtu jāatturas apmeklēt tādus koncertus un atpūtas klubus, kuros no nepareizi noregulētas mūzikas aparatūras dārd skaļa mūzika. Pēdējos gados situācija šajā jomā gan ir uzlabojusies. Mūzikas skaļums klubos tiek kontrolēts, un līdz ar to samazinājies arī otolaringologu pacientu skaits. Par laimi, arī hokeja spēļu laikā ir aizliegts lietot skaļās taurītes. Agrāk pēc hokeja mačiem pacientu plūsma būtiski pieauga, stāsta ārste Raumane.
Jāpatur prātā, ka dzirdes traucējumi – sensoneirāla vājdzirdība vai dzirdes zudums –, kas radušies hroniska vai vienreizēja spēcīga trokšņa dēļ, gandrīz vienmēr ir neatgriezeniski.
Dzirdes traucējumus var izraisīt ne tikai troksnis, bet arī laikus neizārstētas vīrusu infekcijas, gripa, iesnas, vidusauss iekaisums, iekšējās auss un centrālās nervu sistēmas, mugurkaula u. c. slimības. Ja dzirde kļūst sliktāka, ausīs parādās troksnis vai reiboņi, nekavējoties jāvēršas pie dzirdes speciālista. Jo akūtus dzirdes traucējumus, kuri skar dzirdes nervu struktūru, ir svarīgi sākt ārstēt jau pirmajās dienās.
Kā saglabāt dzirdi veselu? Ilgstoši klausīties mūziku austiņās nedrīkst, jo šis intensīvais troksnis iekšējai ausij ir pārāk nogurdinošs, turklāt vērsts tieši auss ejā, uzsver ārste D. Raumane. Tas nozīmē, ka jauniešiem, kuri klausās skaļu mūziku austiņās, agrāk vai vēlāk radīsies dzirdes traucējumi.
Jauniešiem, kuri tomēr nevēlas pilnībā atteikties no mūzikas klausīšanās austiņās, daktere Diāna Raumane iesaka to darīt ausīm komfortablā skaļumā. Ja ausīs rodas sāpes vai citas nepatīkamas sajūtas, skaņa jānoregulē klusāk. Zināms gan, ka, regulāri klausoties skaļu mūziku, dzirdes slieksnis paaugstinās un mūziku gribas griezt arvien skaļāk. Izveidojas “apburtais loks” – dzirdes receptori nogurst, dzirde pasliktinās, bet jaunietis mūziku atkal griež skaļāk, līdz dzirde pasliktinās pavisam.
Lai saglabātu veselu dzirdi, laikus jāārstē iesnas, gripa un citas akūtas infekcijas, nedrīkst uzturēties vietās, kur valda liels troksnis, laikus jāārstē paaugstināts asinsspiediens, jāseko holesterīna līmenim. Ja dienā darba vietā no biroja tehnikas radītā trokšņa nevar izvairīties, tad vismaz vakarstundās, pārnākot mājās, dzirdes receptorus vajadzētu atpūtināt, uzturoties mierīgā atmosfērā bez skaļa trokšņa, uzsver ārste Diāna Raumane.