Lai drošs adventa laiks. 16 ugunsdzēsēju padomi par svecēm 0
Lai advents būtu miera, klusuma un pārdomu laiks bez nepatīkamiem starpgadījumiem, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina par drošu sveču un svētku rotājumu izmantošanu.
VUGD brīdina, ka ik gadus šajā laikā notiek arī ugunsgrēki gan dzīvojamās telpās, gan sabiedriskās ēkās, gan darba kabinetos, kur ir bez uzraudzības atstāta svece.
Kā liecina statistika, pirmais advents vēl parasti notiek bez ievērojamiem starpgadījumiem. Taču ar katru nedēļu ugunsgrēku skaits pieaug. “Sākumā, priecājoties par tikko goda vietā nolikto adventa vainagu un sveci, mēs tam arī pievēršam vajadzīgo uzmanību, bet diemžēl jau vēlāk sveces tiek iedegtas un atstātas bez uzmanības. Tāpat no dabas materiāliem gatavotie vainadziņi siltajās telpās izžūst un ātrāk var aizdegties. Arī paši vainagi pārsvarā ir gatavoti no degtspējīgiem materiāliem, tādēļ cilvēkiem, kuri paši gatavo rotājumus, vajadzētu iegādāties īpaši vainagiem domātus svečturus, kas, izdegot svecei, pasargās vainagu no aizdegšanās,” teikts VUGD izplatītajā paziņojumā.
Veikalu un sabiedrisko iestāžu darbinieki, cenšoties radīt svētku noskaņojumu, izgrezno skatlogus un telpas, taču šajos rotājumos nevajadzētu izmantot degošas sveces. VUGD darbinieki aicina darba kabinetos, arī skolās un bērnudārzos adventes vainagos sveces neizmantot vai arī tās neiedegt.
Pirms svētku noformējumā izmantojat elektrisko spuldzīšu virtenes, jāizlasa instrukcijas, uzmanību pievēršot arī tam vai šie rotājumi ir paredzēti ārā lietošanai vai tikai telpām.
Droši vien daudzi no iedzīvotājiem atcerēsies kādu savu vai paziņu piedzīvojumu, kad notikusi neliela aizdegšanās, taču saviem spēkiem izdevies nodzēst. Tas gan var notikt tikai tādā gadījumā, ja aizdegšanās savlaicīgi pamanīta.
Ja aizdegšanās ir neliela, var mēģināt dzēst, taču drošības labad uzreiz jāizsauc arī ugunsdzēsēji. Diemžēl reizēm, apzinoties savu vainu, cilvēki mēģina ar uguns liesmām tikt galā paši un tikai, kad tas neizdodas, un liesmas pārņēmušas visu telpu, aicina talkā ugunsdzēsējus. Tad jau ir zaudēts šādos gadījumos tik dārgais laiks un zaudējumi būs krietni lielāki.
Lai neizceltos ugunsgrēks, dedzinot sveces:
1. Pirms sveces aizdegšanas atbrīvo to no visa veida iepakojuma, ja klāt ir pievienota lietošanas pamācība, noteikti izlasi un ievēro to!
2. Vienmēr sveci novieto uz nedegošas virsmas!
3. Esi īpaši uzmanīgs ar lielajām dekoratīvajām svecēm, no kurām var stipri sakarst galda virsma!
4. Nekad nenovieto sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem!
5. Pārliecinies, ka sveces ir stabili novietotas un nevar apgāzties!
6. Svečturim ir jābūt stabilam, lai tas nevarētu apgāzties. Tādēļ svečturis jāizvēlas atbilstoši sveces lielumam un formai!
7. Nenovieto sveces audumu, aizkaru un mēbeļu tuvumā!
8. Uzmani, lai telpā, kur deg sveces, nerastos caurvējš!
9. Atceries, ka degoša svece rada ne tikai gaismu, bet arī augstu temperatūru. Pārliecinies, ka svece atrodas drošā attālumā no degošiem priekšmetiem!
10. Nepieļauj liesmas nonākšanu tiešā saskarē ar dekoratīvajām sveču aplikācijām, svečturiem, stiklu (tas var saplīst)!
11. Uzmani, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā!
12. Uzmanies, lai ar apģērbu vai matiem neaizskartu sveci!
13. Esi īpaši uzmanīgs, lietojot dekoratīvajās želejveida svecēs. To iekšpusē esošās dekoratīvās lapu un ziedu kompozīcijas sveces degšanas laikā var uzliesmot un degt pat ar vairākkārt augstāku liesmu nekā parasti!
14. Neatstāj degošas sveces bez uzraudzības….pat ne uz īsu brīdi!
15. Dodoties prom vai pirms gulētiešanas pārliecinies, ka svece ir nodzēsta!
16. Nekad nededzini brīvdabas sveces telpās!
Fotogalerija – skaisti un neparasti adventa vainagi ar droši iestiprinātām svecēm.