– Bez jaunās kordziedātāju paaudzes par svētku tradīcijas pārmantojamību nevar būt ne runas. Esat piedalījies tūlīt gaidāmo XI Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koru atlašu skatēs. Kāds ir iespaids? 3
– Kopiespaids ir labs. Te pirmkārt jāsaka liels paldies katram skolas kora diriģentam, skolotājam. Ir izdarīts milzīgs darbs. Svētkos redzēsim tikai vienu medaļas pusi. Ļoti labi zinu, kāda enerģija ir jāiegulda, lai sagatavotu visu plašo Noslēguma koncerta repertuāru. Pagājušajos Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos visi bijām sajūsmā – kā skan kopkoris! Paaudžu maiņa jau notiek, rodas daudz labu jauniešu koru, kurus vada jauni, enerģiski, ambiciozi diriģenti. Domāju, ka tas lielā mērā ir skolu koru nopelns. Doties uz svētkiem gribas ar pozitīvu noskaņojumu, bet nedrīkst aizmirst arī ēnas puses – nepietiekošu mūzikas (dziedāšanas) stundu skaitu, zemo skolotāju atalgojumu, kori kā interešu izglītības sastāvdaļu utt. Skolu kori ir tie, kas nodrošina Dziesmu svētku nākotni, to derētu atcerēties tad, kad šie svētki būs beigušies.
– Varbūt šīs ir sekas tam, ka skolās koru stunda nav obligāta? Esat atbalstījis šo ideju.
– Tas, ka cilvēks nemāk dziedāt, ir sekas, kam ir konkrēti cēloņi. Fakts, ka koris nav obligāts, ir viens no tiem. Jaunietis nonāk vidusskolā, tur ir jauktais koris, tur ir kopā meitenes un zēni, “tusiņš”. Jaunietis grib dziedāt, bet, izrādās, – nemāk, jo nav iepriekš dziedājis. Piekto līdz devīto klašu koru grupā jau šobrīd ir lielākoties meitenes, jo ar zēniem vairāk jācīnās ar disciplīnu, kas jau tā ierobežotā stundu skaita dēļ ir tikai apgrūtinājums, zēnu koru skolās ir vēl mazāk. Manuprāt, zināmā vecumā bērnam nevar ļaut izvēlēties, ko darīt. Neviens neapšauba matemātikas, svešvalodu vai literatūras nozīmi, es neapšaubītu arī mūzikas nepieciešamību. Ne tāpēc, ka mēģinu aizstāvēt savu cunfti un rūpēties, lai man būtu darbs. Ir zinātniski pierādīts, ka mūzika pozitīvi attīsta harmonisku personību.
– Trīs gadi līdz Latvijas simt gadu svētkiem – tas ir pietiekami? Kāds ir jūsu darba kalendārs tuvākajam laikam?
– Domāju, ka ir pietiekami. Iepriekšējais gads bija vairāk pārdomu, aptauju un pētījumu analizēšanas laiks. Rudenī vajadzētu sākt jauno sezonu ar pirmo Dziesmu svētku nošu grāmatu. Vasara paies spraigā darbā.