Lai diabēts nenodara postu acīm 0
Reti kuram laimējas visu mūžu nodzīvot bez jebkādām redzes problēmām, taču cukura diabēta slimniekiem acis no slimības radītiem sarežģījumiem jāsargā īpaši rūpīgi.
Bieži vien līdz ar otrā tipa cukura diabētu atklāj diezgan ievērojamas pārmaiņas arī redzes orgānā. Diemžēl tas liecina, ka slimība slēpti ritējusi jau ilgāku laiku. Pirmā tipa diabētu, ar kuru sirgst gados jaunāki cilvēki, parasti konstatē ātrāk, jo ir izteiktāki simptomi – pastiprinātas slāpes, vajadzība urinēt naktīs un svara zudums.
Acīs skābekļa bads
Cukura vielmaiņas traucējumi ietekmē asinsvadu sieniņas, veicina iekaisumu audos, turklāt veidojas trausli asinsvadi acs daļās, kurās tiem nav jābūt. Šī pazīme liecina par skābekļa trūkumu audos un organisma centieniem to piegādāt. Palielinoties asinsvadu caurlaidībai, starpšūnu telpā nokļūst šķidrums un veidojas tūska. Nepareizajiem asinsvadiem plīstot, rodas asinsizplūdumi tīklenē un stiklveida ķermenī, kas izraisa redzes traucējumus.
Gan pirmā, gan otrā tipa diabēta slimnieki sirgst ar diabētisko retinopātiju, kas skar tīkleni, kā arī ar kataraktu un glaukomu. Vieniem nevēlamas pārmaiņas acīs rodas pavisam drīz pēc saslimšanas, bet daudziem traucējumi parādās pēc ilgāka laika – pat vairākiem gadu desmitiem. Tas galvenokārt atkarīgs no rūpēm par savu veselību.
Ja cukura līmeņa svārstības asinīs neizdodas līdzsvarot ar diētu un medikamentiem, tāpēc ārsts ieteicis lietot insulīnu, nevajadzētu baidīties to darīt. Svarīgi regulāri mērīt tā saukto glikozēto hemoglobīnu, pēc kura var spriest par cukura līmeņa stabilitāti. Par tā svārstībām ārpus pieļaujamām robežām – gan paaugstinoties, gan pazeminoties – nereti liecina redzes miglošanās. Jo stiprākas tās būs, jo vairāk cietīs acis.