Foto – Shutterstock

Zūd nemanāmi 0


Smaržīgajām vielām saskarties ar ožas receptoru un izšķīst deguna gļotās traucē vairākas deguna dobuma saslimšanas, piemēram, sausa gļotāda, iesnas un deguna blakusdobumu iekaisums, deguna polipi un dažādas anatomiskas pārmaiņas. Ožas traucējumus mēdz izraisīt vadīšanas traucējumi, kad smaržas mehānisku šķēršļu dēļ nenokļūst degunā.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Svarīgās maņas pasliktināšanos diemžēl atklāj tikai pēc ilgāka laika, kad oža jau ir pilnībā zudusi un cilvēks sajūt varbūt tikai spēcīgus kairinātājus, piemēram, benzīnu un kafiju. Savukārt ožamais spirts liek atjēgties pat bez šīs maņas, jo iedarbojas nevis uz ožu, bet trīszaru nervu.

Savu sviedru un urīna smārda nejušana ne vienmēr liecina par ožas traucējumiem, jo cilvēks pie tā pierod. Protams, nedrīkst aizmirst par higiēnu, kam jābūt ikdienas sastāvdaļai ne tikai tādēļ, lai nepieļautu nepatīkamu smaku.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Pārbaudot ožu, daudzas nopietnas saslimšanas varētu diagnosticēt laikus. Alcheimera vai Pārkinsona slimības gadījumā pirmais simptoms ir ožas zudums, un tikai vēlāk sāk izpausties citi, piemēram, atmiņas traucējumi un trīce.

Ožu pārbauda ar speciāliem testiem, izmantojot aptuveni desmit aromātu komplektu, kas ir ausu, kakla un deguna ārsta kabineta aprīkojumā. Noteikts ožas standarts gan nepastāv, piemēram, ja cilvēks nejūt noteiktu aromāta koncentrāciju, speciālists uzreiz neraksta slēdzienu par ožas traucējumiem, jo ņem vērā, ka šī maņa katram ir individuāla.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.