Lai dāvanas vietā nesaņemtu viltotu krāmu… 0
Latvijas Republikas Patentu valde atkal lēmusi rīkot informatīvo kampaņu “Viltotā realitāte”. Tās mērķis ir atgādināt sabiedrībai par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem un to nodarīto kaitējumu gan valsts ekonomikai un nodarbinātībai, gan cilvēku veselībai.
Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis aicina pārdomāt savus pirkumus un izvēlēties oriģinālus ražojumus, nevis apšaubāmas kvalitātes un izcelsmes preces.
Pērn Eiropas Savienības intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) veicis pētījumu, kurā konstatēts, ka 7% ES iedzīvotāju iegādājas dažādus viltojumus, turklāt dara to apzināti. Diemžēl Latvijā dzīvojošie nav ne par mata tiesu prātīgāki. Pēc pēdējiem EUIPO datiem, viltotu preču tirdzniecība Latvijā gada laikā 13 nozarēs nodarījusi zaudējumus 145 miljonu eiro apjomā.
Tostarp Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes dati liecina, ka 2018. gada deviņos mēnešos visvairāk konstatēti un izņemti apavi ar viltotām preču zīmēm – 78% no kopējā viltoto preču daudzuma. 18% no izņemtajām precēm bijušas ar viltotām etiķetēm un iepakojumiem, savukārt 2% – mobilie telefoni un to aksesuāri.
Mūsdienās vilto ne tikai apģērbu, rokaspulksteņus un rokassomas, bet arī mašīnu rezerves daļas, elektropreces, medikamentus, rotaļlietas un kosmētiku. Šie viltojumi bieži tiek ražoti, neievērojot drošības un kvalitātes standartus, bet tas savukārt rada draudus cilvēku veselībai un drošībai.
Aktuāla ir arī viltotu preču tirdzniecība interneta veikalos un to nosūtīšana privātpersonām, izmantojot pasta vai kurjerpasta pakalpojumus. Lai pasargātu cilvēkus no apdraudējumiem, muita kontrolē sūtījumus. Otrs uzdevums ir cīņa pret negodīgu konkurenci, nodrošinot intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību. Ja sūtījumā tiek atklātas viltotas preces, tās ceļā pie saņēmēja tiek apturētas, konfiscētas un iznīcinātas, bet neapdomīgais pasūtītājs paliek trīskāršs zaudētājs – nauda izdota, sūtījums nav saņemts, un dāvanu meklējumi jāturpina.