Publicitātes foto

Lai dārza rīki labi kalpotu 0

Vasaras vidus ir īpaši piemērots laiks dārza instrumentu nomaiņai vai to klāsta papildināšanai, jo veikalos sezonas precēm bieži ir labas atlaides. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Instrumenti katram dārzkopim, tāpat kā amatniekam, ir svētums, arī tiem, kuriem āra darbi ir tikai vaļasprieks. Labi darbarīki dārza darbus padara par patīkamu izklaidi, nevis mocībām. Bieži tieši amatieriem (īpaši vīriešiem) dārzā patīk strādāt ar ekskluzīviem instrumentiem un izbaudīt to ergonomiku, asprātīgo konstrukciju un asmeņu kvalitāti.

Lai instrumenti sagādātu prieku un labi kalpotu, tie pareizi jākopj un jāglabā. Darbarīkiem jāglabājas sausā telpā, kurai nepiekļūst mitrums. Tas ir ļoti svarīgi, jo mitrā telpā instrumenti var sākt rūsēt un bojāties. Telpai nav obligāti jābūt siltai, tomēr pietiekami lielai, lai tajā darbarīkus varētu novietot ērti un pārskatāmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja dārza rīku glabātavā sen nav veikta revīzija, to krājums jāpārskata un bez žēlastības jāatbrīvojas no nolietotajiem. Kritiski jāizvērtē esošo instrumentu klāsts, lai šķūnī glabātos saprātīgs daudzums tieši aprūpējamajam dārzam nepieciešamo darbarīku.

Dažkārt jābrīnās, pa kuru laiku šķūnītī sakrājusies kaudze salauztu grābekļu, vecu lāpstu un sarūsējušu kapļu. Šie kādreiz cienījamie darbarīki ir grūti lietojami, neizskatīgi un aizņem daudz vietas. Ja instrumenti ir kaut kādā ziņā nozīmīgi (īpaši labs tērauds, atmiņa no vecmāmiņas), tos remontē vai vismaz izvieto kā dekoratīvus elementus.

Atbrīvojot vietu labiem instrumentiem, praktiskāk turēt vienu kārtīgu lāpstu ar ergonomisku kātu, ar kuru strādāt ir bauda, nekā trīs vecas, neasas, skabargainas un pa pusei lietojamas. Nereti šķūnīšos atraduši savu mājvietu vai, pareizāk sakot, kapu daudz dažādu labu darbarīku, kas patiesībā nemaz nav vajadzīgi. Piemēram, liels cirvis un divroku zāģis, bet dārziņā neaug simtgadīgs ciedrs, tikai krūmi un nelieli augļu koki, kuru zarus ērtāk apgriezt ar labām zaru šķērēm. Arī dakšas un kapļi var izrādīties lieki, ja visa saimniecība ir tikai mauriņš. Tiesa, labus darbarīkus grēks izmest, tiem vajag atrast jaunus saimniekus, kaut vai ar sludinājumu palīdzību.

Ja dārza darbi ir daudzveidīgi un tiem nepieciešams daudz dažādu rīku, tad to uzglabāšanai nepieciešams vairāk vietas. Asprātīgs risinājums ir iegādāties universālo kātu, uz kura var uzmontēt vairāku svarīgāko darbarīku darba daļas. Kāts var būt arī teleskopiski izbīdāms, aizvietojot ar to atsevišķus dažāda garuma kātus. Šādu kāta risinājumu piedāvā daudzas firmas: “Husqvarna”, “Gardena” u.c. Veikalos nopērkamie teleskopiskie kāti izbīdās 4 – 5 m garumā un noder pat jumta noteku tīrīšanai. Katalogos var atrast 9 m garus kātus, piemēram, “Fiskara” ražotie “QuikFit” sistēmas kātu uzgaļi piemēroti kapļiem, kultivatoriem, grābekļiem, velēnu lāpstām, bruģa birstēm, zaru zāģiem un pat sniega stūmējam, stāsta “Fiskars” pārstāvis Latvijā Kristaps Brizga. Maināmos uzgaļus, kātu un lielos dārza rīkus pakarina pie sienas, bet mazos dārza piederumus glabā lādē vai vairākās kastēs. Pie sienas vislabāk likt speciālos dārza instrumentu pakaramos, kuri ir izturīgi, dekoratīvi un piemēroti dārza instrumentu izmēriem.

Reklāma
Reklāma

Instrumenti arī rūpīgi jākopj. Asmeņu salaiduma vietas un atsperes regulāri jāieeļļo ar pāris pilēm eļļas. Ar atsperēm aprīkotiem darbarīkiem asmeņiem miera stāvoklī jābūt sakļautiem, jo nospriegota atspere grieznes saglabās darba kārtībā. Katru reizi darbarīki pēc lietošanas jānotīra.

Pats vienkāršākais ir tos noskalot ūdenī ar nelielu daudzumu ziepju. Daži speciālisti iesaka instrumentu tīrīšanai izmantot smiltis, kurām pievienota eļļa – šāds maisījums palīdz labi notīrīt dārza šķēru asmeņus, kā arī lāpstas un krūmgriežus. Pēc zaļu koka zaru griešanas uz instrumenta darba daļām sakrājas ķīmiski aktīva un lipīga sula – ar speciālu aerosolu to var viegli notīrīt un tad instrumentus ieeļļot.

“Reizi gadā ieteicams instrumentus uzasināt,” atgādina SIA “Manta” projektu vadītājs Indriķis Jermaks. “Ja darbarīku lieto bieži, to asina reizi mēnesī. Nažus un cirvjus pats var uzasināt ar speciāliem asinātājiem, sarežģītākus instrumentus labāk asināt pie servisa speciālistiem, jo to asmeņiem ir precīzs leņķis, ko amatieriem būs grūti noturēt.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.