Bīstamākais – motorzāģis 0
Gadījumos, kad tiek izmantots motorzāģis, par aizsardzību jādomā daudz nopietnāk. Gan profesionālu kokgāzēju, gan amatieri dārzā no traumām vislabāk pasargās pretiezāģēšanas kostīms. Tērps veidots no vairākām šķiedru kārtām, kas izveidotas tā, lai apturētu zāģa ķēdi, neļaujot tai pārgriezt visas materiāla kārtas. Šāds kostīms gan ir ļoti dārgs. Piemēram, bikses maksā 80–600 eiro atkarībā no modeļa un ražotāja. Turklāt, ja reiz šāds apģērbs bojāts, to vairs nav iespējams izlabot, lai izmantotu atkārtoti un būtu pilnībā pārliecināts par drošību.
Vairogs acīm
Ja svarīgi aizsargāt acis, labākais risinājums ir aizsargbrilles. Ražotāji piedāvā ļoti plašu klāstu – gan robustus modeļus, kas maksā, sākot no pāris eiro, gan sarežģītus modeļus darbam īpaši bīstamos apstākļos, kas maksā vairākus desmitus eiro. Galvenais briļļu uzdevums – pasargāt acis no lidojošiem priekšmetiem, putekļiem, šķidrumu pilieniem.
Ir tonētās un fotohromās aizsargbrilles, kam tonējuma pakāpe mainās atkarībā no apgaismojuma intensitātes, arī polarizējošās brilles, kas novērš nevēlamus atspīdumus. Atsevišķi modeļi ir apstrādāti ar materiāliem, kas neļauj brillēm aizsvīst. Ir arī aizsargbrilles, kuras piemērotas nēsāšanai virs optiskajām brillēm, redzes korekcijai. Ērts risinājums varētu būt ar gumiju stiprināmas brilles, kas nenokritīs, pat strauji pieliecoties.
Sejas aizsardzībai jālieto vairogi, kas izgatavoti no atbilstoša polimēra materiāla vai metāla sietiņa. Tie var būt gan atsevišķi, gan kopā ar aizsargķiveri. Izmaksu ziņā jārēķinās ar 10–40 eiro. Mežstrādnieki iecienījuši tieši metāla sietiņus. Iespējams, tāpēc, ka tie elpo un seja mazāk svīst. Šādi sejas vairogi nepieciešami, ne tikai strādājot ar motorzāģi, bet arī pļaujot ar krūmgriezi vai trimmeri. Akmentiņi un cietāki stiebri mēdz lidot visdažādākajos virzienos un var trāpīt pļāvēja sejai.
Cepure ar noslēpumu
Strādājot dārzā, neesam pasargāti no krītošiem zariem un dažādiem priekšmetiem. Tāpēc vajadzētu apsvērt ideju par piemērotu aizsargcepuri. Visvienkāršāk ir lietot beisbola tipa cepuri vai tādu, kam iekšpuse pastiprināta ar speciāliem materiāliem un kas maksā vidēji 15 eiro. Šāda cepure labi noderēs, arī veicot citus ikdienas darbus, kur pastāv risks sasist galvu, piemēram, darbojoties noliktavā. No nelieliem triecieniem cepure spēs pasargāt, taču, ja bīstamība lielāka, drošāk izvēlēties tradicionālo aizsargķiveri. To cena svārstās no dažiem līdz dažiem desmitiem eiro atkarībā no aizsardzības klases.
Lai kājas būtu drošībā
Tikpat svarīgi ir arī saudzēt kājas, turklāt ne tikai no mitruma. Tradicionālie gumijas zābaki spēs pasargāt no mitruma, taču neglābs, ja uz kājas kritīs no rokām izšļucis akmens vai malkas bluķis. Tāpat tie nepasargās, kad, brienot pa brikšņiem atgūtajā īpašumā, uzkāpsiet uz sarūsējušas naglas vai stikla lauskas.
Ražotāji piedāvā dažādu materiālu ūdensizturīgus zābakus, kas pasargā ne tikai purngalu un papēdi, bet arī zoli no caurduršanas ar metāla plāksni.
Zābaki tiek iedalīti pēc aizsardzības klases. Piemēram, S4 klasei paredzēta purngala aizsardzība, bet S5 klasei arī pēdas aizsardzība. Agrāk šādi zābaki bija ļoti smagi un valkāšanai neērti. Tagad tie izgatavoti no moderniem materiāliem, svars nepārsniedz kilogramu. Tomēr cena ir augstāka, piemēram, zābaki no EVA materiāla ar purngala un pēdas aizsardzību maksā ap 40 eiro. Tāpat šiem zābakiem ir neslīdoša zole, kas izturīga pret eļļu.
Protams, ja nav paredzēts brist ūdenī, var izvēlēties atbilstošas aizsardzības klases zābakus vai puszābakus, karstākā laikā arī sandales, kurās kājas tāpat būs pasargātas no krītošiem priekšmetiem. Populārākie ir puszābaki, kuru cenas svārstās 20–30 eiro robežās. Tajos ir pasargāts ne tikai purngals, bet arī potīte.
Atsevišķi zābaku veidi paredzēti pret iezāģēšanu, taču tie maksā dārgi, 100–360 eiro.
Jāņem vērā, ka arī darbam paredzētie apavi jākopj. Tikai tad tie kalpos paredzēto laiku un sniegs vēlamo komfortu. Ja apavi saņēmuši spēcīgu triecienu, jāizvērtē, vai tie izturēs atkārtotu slodzi, it īpaši gadījumos, kad purngala aizsardzībai izmantoti keramiski vai polimēru materiāli. Šādos gadījumos vislabāk konsultēties ar pieredzējušu speciālistu. Vēl drošāk iegādāties jaunus darba apavus.