Foto – SXC

Lai ceļojums norit bez raizēm
 0

Vasara – atvaļinājumu laiks, kad labprāt dodamies atpūsties ne tikai Latvijā, bet arī aiz tās robežām. Kas jāzina, plānojot ceļojumu uz ārzemēm, lai tas noritētu bez raizēm? 


Reklāma
Reklāma

 

“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Pirms dodaties uz ārvalstīm, laikus parūpējieties par to, lai jums būtu:

Derīga pase un, ja vien valsts nav noteikusi bezvīzu ieceļošanas kārtību, arī ieceļošanas vīza.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK) un/vai privātā veselības un dzīvības apdrošināšanas polise.

Uzturoties kādā ES dalībvalstī, kā arī Norvēģijā, Islandē, Lihtenšteinā vai Šveicē, un uzrādot Veselības norēķinu centra (VNC) izsniegto EVAK, Latvijas iedzīvotāji var saņemt valsts garantēto neatliekamo vai nepieciešamo medicīnisko palīdzību tādā pašā apjomā, kādā tā tiek nodrošināta šīs valsts iedzīvotājiem.

Pašam pacientam ir jāsamaksā tikai konkrētajā valstī noteiktā pacienta iemaksa, taču vispirms medicīnas iestādē jānoskaidro, vai EVAK tiek pieņemta.

Lai saņemtu EVAK, vismaz divas nedēļas pirms plānotā ceļojuma jāpiesakās VNC interneta mājaslapā www.vnc.gov.lv (sadaļā Eiropas Savienība) vai personīgi, vēršoties aģentūrā Cēsu ielā 31 (6. ieeja).

Jāiegaumē – EVAK nodrošina tikai neatliekamo medicīnisko palīdzību, bet neparedz repatriācijas izdevumu segšana, tāpēc ceļotājiem ieteicams iegādāties arī brīvprātīgo veselības un dzīvības apdrošināšanas polisi, kas paredz repatriācijas izdevumu segšanu personas smagas saslimšanas vai nāves gadījumā.

Vajadzīgi arī dokumenti, lai kopā ar jums varētu izceļot/ieceļot jūsu vai aizbildnībā esošie nepilngadīgie bērni.

Nodrošinieties ar ceļošanas dokumentu, biļešu un apdrošināšanas polises kopijām. Neglabājiet dokumentus un naudu kopā.

Neceļojiet ar lielu skaidras naudas daudzumu. Iegādājieties un izmantojiet starptautiskos ceļojuma čekus.

Ja gadās nozaudēt pasi vai tā tiek nozagta, pēc palīdzības jāvēršas tuvākajā Latvijas pārstāvniecībā vai Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā (diennakts tālrunis ekstremālām situācijām 26337711).

Reklāma
Reklāma

Ārlietu ministrija iesaka iepazīties arī ar informāciju ( HYPERLINK “http://www.mfa.gov.lv/”www.mfa.gov.lv) par valstīm vai atsevišķām to teritorijām, kuras nebūtu ieteicams apmeklēt vai arī apmeklējot jāievēro īpaša piesardzība.

Pēdējā laikā pasaulē, tajā skaitā arī Eiropā, ir palielinājušies terorisma draudi, tādēļ Ārlietu ministrija vērš uzmanību uz to, ka ceļojumu laikā jāievēro maksimāla piesardzība, īpaši izvairoties no tādu objektu apmeklējuma, kuros vienlaikus uzturas daudz cilvēku, kas tieši šā iemesla dēļ bieži kļūst par teroristu uzbrukuma mērķi.

Pirms došanās ceļojumā ieteicams iepazīties ar Latvijas Infektoloģijas centra sniegto informāciju par augsta riska apgabaliem, kuros pastāv iespēja inficēties ar tādām slimībām kā, piemēram, dzeltenais drudzis, holera, vīrushepatīts A un B, kā arī citām slimībām, pret kurām pirms došanās ceļojumā nepieciešams vakcinēties.

Kāda ir iespējamā infekcijas slimību profilakse ceļotājiem?

1) Obligātā, ko pieprasa valsts, uz kuru ceļosiet. Obligātā kārtā šobrīd tiek veikta tikai vakcinācija pret dzelteno drudzi. Pēc vakcīnas ievadīšanas izsniedz Pasaules veselības organizācijas atzītu vakcināciju apliecinošu starptautisku sertifikātu.

2) Rekomendējamā – par šīs vakcinācijas nepieciešamību un lietderību spriedīs ārsts atkarībā no izvēlētā ceļojuma galamērķa, plānotajām aktivitātēm un uzturēšanās apstākļiem.

Galvenais, kas jāpatur prātā – ceļojuma laikā drīkst lietot tikai drošu pārtiku un dzeramo ūdeni. Dzeramais ūdens jāiegādājas tikai oficiālās tirdzniecības vietās, rūpnieciski iepakots. Ja tāds nav pieejams, jādzer vārīts. Jāizvairās lietot jebkurš dzēriens ar ledu, kura izcelsme nav zināma.

Daudzās tropu reģiona valstīs var inficēties ar šistosomiāzi. Šīs parazitārās slimības ierosinātājs ir satopams saldūdenī, līdz ar to eksotisku ceļojumu laikā jāatturas no peldēšanās saldūdens ūdens tilpnēs.

Būtiski ceļojuma laikā ir izsargāties no moskītiem jeb odiem, kas pārnes ne tikai malāriju, bet arī dzelteno drudzi, Denges drudzi u. c. slimības. Jāvalkā atbilstošs apģērbs, jālieto insektus atbaidoši līdzekļi, jāizvairās uzturēties ārpus telpām krēslas un nakts stundās.

 

/Materiāls tapis, izmantojot informāciju no interneta vietnes HYPERLINK “http://www.celugids.lv/”www.celugids.lv un Latvijas Infektoloģijas centra mājaslapas/

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.