Foto – Stock.XCHING

Lai balstiņa tālu skan! 0

Balss ir viens no saziņas instrumentiem, ko izmantojam katru dienu un diemžēl ne vienmēr sargājam. Ja tā nosēžas, kļūst jūtami zemāka vai iegūst svešādas notis, ir jāsāk bažīties. Vairumā gadījumu tas liecina par kādu saslimšanu.

Reklāma
Reklāma

 

Skaņas kvalitāte

Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Lasīt citas ziņas

Iemeslu, kas izraisa aizsmakumu, sēkšanu un balss saišu pārpūli, ir ļoti daudz. Visbiežāk šādi traucējumi rodas uz gripas, augšējo elpošanas ceļu slimību, angīnas un dažādu komplikāciju (rinīta, faringīta, otīta, traheīta, laringīta) fona.

Balsij bīstamākais ir laringīts – akūts balsenes gļotādas iekaisums. Sākumā kaklā ir dedzinoša sajūta, pēc tam rodas sauss klepus un sāpes rijot. Ja problēmu nenovērš, šī liksta kļūst hroniska, balss mainās vai pazūd pavisam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Hronisks laringīts var būt arī balss saišu pārslodzes dēļ, ja skaļā kompānijā nācās kādu sasaukt, strīdā neatlaidīgi pierādīt savu viedokli vai uzstāties ar priekšlasījumu, kaut gan ir bijusi saaukstēšanās. Biežas šāda veida slodzes kļūst par nopietnu sarežģījumu (polipu, mezgliņu, fibromu) iemeslu, un tāpat traucē normālu balss aparāta darbu.

Savādi, bet balsi ietekmē arī kuņģa problēmas, īpaši mūsdienās izplatītā gastroezofageālā refluksa jeb atviļņa slimība, kad kuņģa sula nonāk barības vadā un no turienes sasniedz arī balseni, izraisot tās kairinājumu. Ja kuņģa sāpes pavada aizsmakums, sausums un dedzināšana kaklā, ir nekavējoties jāapmeklē gastroenterologs.

Par balss zuduma iemeslu dažkārt kļūst neirozes un depresijas. Atliek vien saudzēt savu nervu sistēmu, izvairīties no skandāliem un emocionāliem satricinājumiem.

Balss funkcijas pasliktinājumu mēdz izraisīt pat vairogdziedzera saslimšanas, ginekoloģiskas patoloģijas, kā arī kaitīgi ārēji faktori: mitrums, putekļi, gāzes, temperatūras svārstības.

 

Pieņemšanā pie ārsta

Kad rīšana rada sāpes, katrs vārds padodas ar grūtībām un paša balss izklausās svešādi, nepieciešama ģimenes ārsta palīdzība. Iespējams, iemesls ir gripa, angīna, augšējo elpošanas ceļu saslimšanas vai citas infekcijas slimības. Ārsts precizēs diagnozi un nozīmēs piemērotu ārstēšanu. Taču balss atjaunošana jau katra paša ziņā. Viens tādēļ dzer gogolmogeli, otram palīdz tēja ar citronu, konjaku un medu vai karstvīns.

Visos gadījumos balss izmantošana ir jāierobežo. Runāt var, bet klusu un mierīgi, taču nedrīkst čukstēt vai kliegt, jo abos gadījumos balss saites savienojas ar vienādu spēku. Labvēlīga ietekme ir lielam izdzerta šķidruma daudzumam, veselīgam uzturam un pilnvērtīgam astoņu stundu miegam.

Reklāma
Reklāma

Ja uzlabojumu nav ilgāk par nedēļu, ir vērts apmeklēt otolaringologu vai pat doties pie foniatra. Tas ir ārsts, kurš specializējas balsenes slimību ārstēšanā un palīdz neskanīgām, aizsmakušām un pazudušām balsīm atgūties. Lai diagnosticētu traucējumus, ir pieejamas dažādas diagnostikas metodes: fibrolaringoskopija, laringovideoskopija, videostroboskopija, nerunājot par dažādiem elpas testiem.

Papildus var būt nepieciešama neirologa, gastroenterologa, alergologa, pulmonologa vai logopēda konsultācija, jo balss traucējumus spēj izraisīt bronhiālā astma, neiroloģiski traucējumi, galvas vai kakla trauma un citas veselības problēmas.

Pēc iemesla noteikšanas un kompleksas terapijas nozīmēšanas foniatrs izstrādā individuālu vingrinājumu plānu, kas palīdz paaugstināt muskuļu tonusu, balss saišu elastību un uzlabot elpošanas funkciju. Balss atgūšana ir nopietns darbs, kas pacientam prasa lielu pacietību un saudzīga režīma ievērošanu, jo tas jādara patstāvīgi un diendienā.

 

Seši padomi

Lai balss saites vienmēr būtu mitras un elastīgas, ir jāpieradina sevi elpot caur degunu, kā arī mājās vai darbā mitrināt gaisu. Labuma nav no putekļainām, aukstām, piesmēķētām vai trokšņainām telpām.

Ļoti karsti, sāļi un asi ēdieni pastiprina kuņģa sekrēciju un kairina rīkles gļotādu. Balss funkcijas nevēlami ietekmē saulespuķu sēkliņas, riekstiņi, šokolāde un gāzēti dzērieni, bet paši lielākie kaitnieki – cigaretes un alkohols. Tabakas dūmi ne vien izraisa gļotādas iekaisumu, apdedzinot elpošanas ceļus, bet arī satur kancerogēnas vielas un darvu, kas provocē ļaundabīgu audzēju rašanos. Savukārt stiprie spirtotie dzērieni veicina tūsku un balsenes pārmērīgu sausumu.

Lai iemācītos pareizi elpot, ir speciālistu īpaši izstrādāti vingrinājumi. Daži paredz pat asas skaņas, taču jāņem vērā, ka daudzu balsenes saslimšanu gadījumā tas ir stingri aizliegts.

Sēžot mugura ir jātur taisni. Paradums atmest galvu, likt kāju pāri otram celim, balstīt zodu ar roku vai uzmest kūkumu arī maina balss kvalitāti.

Mūzikas ietekmē smadzeņu un centrālās nervu sistēmas darbības koordinācija ļauj nodrošināt atgriezenisku akustisko saikni starp dzirdes un balss aparātu. Viena stunda klasiskās vai citas melodiskas mūzikas dienā – un balss ieskanēsies citādāk! Metode ir īpaši efektīva, ja balss traucējumus izraisījis spēcīgs stress.

Ja ir hroniskas plaušu vai deguna dobuma saslimšanas, elpošanas funkcija ir traucēta. Tāpēc cilvēki ar iesnām bieži runā caur degunu. Turklāt neattīrīts atdzesēts gaiss, nokļūstot organismā caur muti, sausina balsenes gļotādu, radot arī balss saišu problēmas.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.