Lai āda ilgāk jauna 0
Mirdzumu acīs un sejā vairo pozitīvas domas, bet sirdsmiers ļauj ar cieņu pieņemt gadu atstātās pēdas ādā. Tam talkā nāks krēms (bet ne tikai tas!), palīdzot jaunavīgu izskatu saglabāt ilgāk.
Kad sieviete sāk acīm redzami novecot, atkarīgs no viņas mūža ritējuma, dzīvesveida, emocijām, ieradumiem, kā arī gēnu mantojuma, ko visvienkāršāk var novērtēt, raugoties uz savu mammu. Ja viņas sejā gadi atstājuši stipri pamanāmas zīmes jau samērā agri, meitai sevis un savas ādas kopšanā jāiegulda vairāk pūļu, uzsver dermatoloģe Lauma Valeine.
Lielākus panākumus jaunavīga izskata saglabāšanā gūsim, rīkojoties, tiklīdz parādās pašas pirmās novecošanās pazīmes. Tas var notikt jau ap 25 gadiem. Tām, kuras agrīni sākušas apmeklēt solāriju, – vēl agrāk.
Ātrāku novīšanu veicina arī negulētas naktis un vētrains dzīvesveids.
Taču nav prātīgi visas cerības likt tikai uz krēmu – ar tā palīdzību ādas izskatu var uzlabot apmēram par 30–40 procentiem. Svarīgi daudz kustēties, uzturēties svaigā gaisā, pilnvērtīgi ēst, kārtīgi izgulēties. Labāki rezultāti gaidāmi, papildus veicot arī skaistumkopšanas procedūras.
Katrā vecumā – citu krēmu!
Vielas, kas veicina ādas atjaunošanos, satur gandrīz ikviens krēms, taču īpašajos pretnovecošanās līdzekļos tās ir lielākā koncentrācijā. Tādēļ jārēķinās, ka līdz ar izteiktāku iedarbību tie var izraisīt arī ādas kairinājumu.
Īpaša piesardzība jāievēro, lietojot krēmu, kura sastāvā ir provitamīns A jeb retinols. Var rasties apsārtums, kņudinoša sajūta vai pat izteikti alerģiska reakcija.
Uzmanīgi un tikai tad, ja ādā nav mikrotraumu, lietojami līdzekļi ar augstu augļskābju saturu, jo tās padara ādu jutīgāku pret sauli. Paralēli tiem jāizmanto aizsargkrēmi, jo citādi var rasties pigmenta plankumi un pat viegls apdegums.
Jārēķinās, ka alerģisku reakciju var izraisīt gandrīz ikviena aktīvā sastāvdaļa, visbiežāk – no augiem vai dzīvniekiem iegūtās, piemēram, kaviārs un placenta, jo tās satur mūsu organismam svešas olbaltumvielas. Drošības labad tos iepriekš vajadzētu uzklāt uz rokas ieloka ādas un tikai tad, ja diennakts laikā nav parādījies apsārtums, pietūkums un nieze, lietot uz sejas.
Tā kā ādā katrā vecumā norit atšķirīgi ķīmiskie un bioloģiskie procesi, svarīgi izvēlēties atbilstošu kosmētikas līdzekli. Vispirms jānovērtē tās tips (sausa, taukaina vai kombinēta) un stāvoklis, proti, vai tai netrūkst mitruma, nav paplašināti kapilāri un radušies pigmenta plankumi.
Jebkurā dzīves periodā ādai jāpalīdz cīnīties ar šūnas graujošajiem brīvajiem radikāļiem, tādēļ jāizvēlas kosmētika, kas satur antioksidantus (A, E, C vitamīnu) un saules aizsargfiltrus. Parasti pietiek ar SPF 15–20, taču, ja ir paplašināti asins kapilāri vai izteikta pigmentācija, jāraugās pēc līdzekļiem ar indeksu no 25–50.
Ādas novecošanu aizkavē:
• augu (ābolu sēkliņu, āboliņa, kosas, apiņu, linsēklu, malvas, granatābolu, ehinācijas, burkānu u. c.) ekstrakti un eļļas (sezama, kviešu asnu, smiltsērkšķu, vīnogu kauliņu, žožobas u. c.) ;
• jūras produkti, piemēram, aļģes;
• vitamīni (A, E, C u. c.), mikroelementi (silīcijs, cinks, magnijs), koenzīms Q10, hialuronskābe;
• dzīvnieku izcelsmes vielas, piemēram, bišu produkti, placenta, kaviārs, gliemji;
• kosmētikas līdzekļos iestrādāts zelts, sudrabs, pērles un pusdārgakmeņi, piemēram, turmalīna kristāls.
Ādas kopšanas programma
25–30 gadi. Galvenā uzmanība pievēršama ādas mitrināšanai. Ieteicams lietot vieglus krēmus, emulsijas, fluīdus, želejas. Šim vecumam piemēroti krēmi, kas satur aktīvās vielas hialuronskābi, skvalenu, alantoīnu, hitozānu, augu izcelsmes glikozīdus.
Ziemā aukstā laikā pa dienu jālieto nevis mitrinošs, bet barojošs krēms. Taukainas ādas īpašnieces var turpināt izmantot mitrinošus krēmus, taču vismaz pusstundu pirms došanās laukā ieteicams papildus uzklāt pūderkrēmu.
Šajā vecumā aktīvi darbojas tauku dziedzeri, tāpēc ir svarīgi to ik dienu rūpīgi attīrīt. Taukainas un kombinētas ādas īpašniecēm tas jādara ar speciālām ziepēm vai attīrošu želeju, taču, ja āda ir sausa, – ar pieniņu un toniku vai micellāro ūdeni.
30–35 gadi. Svarīgi ādu mitrināt un sākt lietot speciālu nakts krēmu, lai tā labāk atjaunotos. Tā kā ir mazinājusies tauku dziedzeru aktivitāte, jāsāk izmantot barojošu krēmu. Vēlams, lai tas saturētu žožobas vai vīnogu kauliņu eļļu, karitē sviestu.
Vājinās ādas spējas cīnīties ar brīvajiem radikāļiem, kas rodas saules ultravioleto staru un citu nelabvēlīgu apstākļu ietekmē, tādēļ jāizvēlas antioksidantus – A, E un C vitamīnu – saturoša kosmētika.
35–40 gadi. Pasliktinās ādas virsējo slāņu atjaunošanās, vājinās tās spēja saglabāt mitrumu. Sāk izsīkt kolagēna un elastīna šķiedras, kas padara to stingru un elastīgu. Mēdz veidoties saules ultravioleto staru radītas izmaiņas – pigmenta plankumi, tādēļ ieteicams lietot krēmu, kas vienlaikus novērš arī šīs problēmas. Kuperoza jeb apsārtusi āda jākopj ar K vitamīnu un citām asinsvadus stiprinošām vielām.
Jāsāk izmantot augļskābes saturoša kosmētika, kas ne tikai balina, bet arī uzlabo ādas caurlaidību un nodrošina pilnīgāku krēma aktīvo vielu uzsūkšanos.
Papildus ieteicams izmantot serumus, maskas un citus līdzekļus.
Pēc 35 gadu vecuma nav vēlams strauji (vairāk nekā piecus kilogramus mēnesī) kristies svarā, jo tad zudīs arī ādas elastība un krēms vairs nespēs situāciju glābt. Ja ir ievērojams svara zudums, ādas tonusa saglabāšanai ieteicama norīvēšanās un kontrastduša.
40–50 gadi. Tuvojoties menopauzei un pazeminoties dzimumhormonu estrogēnu līmenim asinīs, tauku dziedzeri kļūst neaktīvāki, ādā izsīkst kolagēna un elastīna rezerves, tā kļūst sausāka. Noslīd arī sejas ovāls.
Priekšroka dodama retinolu un hialuronskābi saturošai kosmētikai. Krēmu ar retinolu vajadzētu lietot pirms gulētiešanas, jo āda visintensīvāk atjaunojas naktī. Turklāt šī viela ir nenoturīga pret saules ultravioletajiem stariem un padara ādu pret tiem jutīgāku.
Ieteicami bagātīgas tekstūras augu vaskus un eļļas saturoši kosmētikas produkti, līdzekļi ar peptīdiem, kuriem piemīt izteiktas atjaunojošas īpašības, kā arī glikozīdiem, kas ir ļoti spēcīgi antioksidanti.
Piemēroti kolagēno un elastīgo šķiedru atjaunojoši, kā arī speciāli krēmi, kas iedarbojas uz audu masas zudumu (norāde lipofilling), kā arī intensīvi augļskābes saturoši attīrošie līdzekļi.
Pēc 50 gadu vecuma. Āda kļūst plānāka, padziļinās mīmikas grumbas, kas radušās gadu gaitā, pastāvīgi atkārtojot kādu sejas izteiksmi – miedzot acis vai saraucot pieri. Tās gan ar krēma palīdzību izgludināt neizdosies. Šim nolūkam var palīdzēt tikai botulīna un hialuronskābes injekcijas.
3 svarīgi jautājumi Vai var ticēt solījumam, ka, lietojot krēmu, krunciņas izlīdzināsies jau nedēļas vai mēneša laikā? Ādas atjaunošanās no dzimšanas līdz novecošanās sākumam ilgst vidēji mēnesi, un ar katru gadu pasliktinās. Nedēļas laikā var uzlaboties mitruma līmenis ādas virskārtā, taču manāmus uzlabojumus tik ātri gaidīt nevar. Krunciņas mazāk manīs pēc viena līdz diviem mēnešiem, kad krēms būs piesātinājis šūnas ar nepieciešamajām vielām, atjaunojis mitrumu, kā arī veicinājis kolagēna un elastīna sintēzi. Kosmētikas ražotājiem, kas veic laboratoriskos un klīniskos pētījumus, var uzticēties. No mājās gatavotiem produktiem gan nevar gaidīt ievērojamu rezultātu, jo šādos apstākļos nav iespējams nodrošināt atbilstošu aktīvo vielu koncentrāciju un novērtēt to savstarpēju nevēlamu reakciju, uzskata Lauma Valeine.
Vai tiesa, ka āda pie kosmētikas pierod un bez tās vairs nevar iztikt? Savs pamats tādam apgalvojumam ir. Kosmētika satur vielas, ko āda spēj ražot pati – hialuronskābi, A un E vitamīnu, kolagēnu, elastīnu, taču novecojot tas norit gausāk. Piegādājot tās kā uz paplātes, āda sāk slinkot un pati tās izstrādā mazāk. Tomēr arī nelietot krēmu nav prātīgi.
Vai dārgāki kosmētikas līdzekļi ir efektīvāki nekā lētāki? Ja vērojamas pirmās novecošanās pazīmes, gana labs būs krēms par aptuveni 10 latiem. Izteiktas ādu atjaunojošas īpašības var gaidīt no tiem, kas maksā vairāk nekā 20 latus, jo tie satur spēcīgas iedarbības vielas augstā koncentrācijā. Tā kā ievērojamu uzlabojumu ātri nevar gaidīt, vajadzētu apsvērt, par kādu naudu esam gatavas pirkt krēmu pastāvīgi. Vienlaikus rēķinoties, ka, izmantojot tā saukto selektīvo kosmētiku, maksājam arī par firmas nosaukumu.
|