ASV 173. aviācijas brigādes karavīri – leitnants Gabriels Loids (no kreisās) un seržanti Metjū Mouers un Viljams Glens Latvijā uzturas ASV operācijā “Atlantic Resolve”, kurai ir agresijas atturēšanas funkcijas.
ASV 173. aviācijas brigādes karavīri – leitnants Gabriels Loids (no kreisās) un seržanti Metjū Mouers un Viljams Glens Latvijā uzturas ASV operācijā “Atlantic Resolve”, kurai ir agresijas atturēšanas funkcijas.
Foto – Dainis Bušmanis

Lāčplēši – ne tikai vietējie, arī “importa” 4

Papildināta ar foto.

Šodien Latvijā tiek atzīmēta Lāčplēša diena, godinot Latvijas Brīvības cīņu dalībniekus. Klāt šajās svinībās būs arī Latvijas sabiedroto – ASV bruņoto spēku 173. aviācijas brigādes karavīri, no kuriem daļa pie Kara muzeja izrādīs vienības rīcībā esošos ieročus, kā arī Ādažu bāzē piedalīsies pieminekļa atklāšanā kritušajiem Latvijas NBS karavīriem. Kopumā Latvijā pašlaik izvietots ap 200 ASV karavīru no dažādām vienībām. Viņi mūsu valstī piedalās operācijā “Atlantic Resolve”, kuru 2014. gadā uzsāka ASV, lai ar savu spēku klātbūtni garantētu drošību saviem NATO sabiedrotajiem Baltijas valstīs, īstenotu agresijas atturēšanu.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Neilgi pirms Lāčplēša dienas “LA” viesojās Ādažu bāzē un jautāja, kā ASV karavīri iejutušies Latvijā un ko zina par Lāčplēša dienu.

“Esmu bijis Kara muzejā, bet par Latvijas vēsturi zinām maz. Jūtu, ka latviešiem ir karotāju kultūra, kuru mēs apbrīnojam un kuru sajūtam arī mūsdienu Latvijas bruņoto spēku karavīros, ar kuriem esam saskarē,” uzsver 173. aviācijas brigādes leitnants Gabriels Loids no Bostonas. Viņš norāda, ka katrai valstij tās militārajā vēsturē ir vairākas izšķirīgas kaujas. “Ikviena armija gūst spēku no savas vēstures. Latvijas brīvības cīnītāji 1919. gadā parādīja stingru raksturu un apņēmību par savu valsti,” uzskata G. Loids. Tāpat kā viņa dienesta biedri seržanti Metjū Mouers no Dala­sas un Viljams Glens no Vašingtonas štata, arī G. Loid­s­­ priecājas par to, ka militārā operācija Latvijā ir ļoti intensīva, jo gandrīz katru dienu viņiem poligonā ir taktiskie šaušanas vingrinājumi, kuros tiek izmantota kaujas munīcija.

CITI ŠOBRĪD LASA

ASV karavīriem ir interesanti darboties Latvijas klimatiskajos apstākļos, kas viņiem ir neliels izaicinājums. “Ir dīvaini redzēt šeit tik daudz sniega, bet ar to tiekam galā. Mums šeit ir ļoti intensīvi militārie treniņi, varam doties uz uguns vingrinājumiem, kad vien vēlamies,” piebilst M. Mouers, kurš pajoko, ka viņa ieroču brāļi ASV esot mazliet greizsirdīgi uz viņu, jo Latvijā ir plašas iespējas pilnveidoties.

Par Latvijas NBS karavīriem Metjū saka atzinīgus vārdus – ar viņiem varētu droši doties kaujā. “Latvieši mūs atbalstīja Irākā un Afganistānā, tagad plecu pie plecu darbojamies Latvijā. Mēs varam paļauties uz latviešu karavīriem, jo viņi ir uzticami,” saka M. Mouers. G. Loids papildina, ka no Latvijas ieroču brāļiem varot iemācīties šo to jaunu: “Latvijā ir gan atšķirīgs apvidus, gan laika apstākļi, mēs varam no Latvijas NBS mācīties, kā jādarbojas šādos apstākļos.”

“Latvijas Avīzes” žurnālists Ģirts Vikmanis (no labās) sarunājas ar ASV 173. aviācijas brigādes karavīru – leitnantu Gabrielu Loidu. Foto – Dainis Bušmanis

ASV karavīri Latvijā jūtoties ērti – viņiem tiek nodrošināta ēdināšana, dzīvošana kazarmās, kurās ir internets, kas būtiski atvieglo karavīru saziņu ar ģimenes locekļiem un draugiem. “Ēdiens bāzē ir lielisks, pat teiktu – gandrīz labākais armijas ēdiens, kādu esmu baudījis. Visvairāk man patīk vistas steiks,” teic V. Glens. Visi trīs karavīri slavē arī latviešu nacionālos ēdienus, kurus ir iespēja baudīt Ādažos un Rīgā, kad viņi brīvajā laikā dodas ārpus bāzes. “Vecākiem un savām māsām sūtu savas bildes ar Rīgas ēkām. ASV arhitektūras ziņā ir jauna valsts. Kad dodamies uz kādu kafejnīcu Rīgā, tad parasti tās ēkai ir vairāk nekā 100 gadu un savs stāsts,” stāsta G. Loids, bet par latviešiem viņš saka, ka esam viesmīlīgi. Viņš vēlētos apmeklēt citas Latvijas pilsētas, kā arī gūt ieskatu mūsu mūzikā. M. Moueram patīk, ka Latvijas galvaspilsēta ir tīra, un viņu priecējot sabiedriskais transports Rīgā, viņa ieskatā, tas esot labāk izplānots nekā Dalasā. “Latvieši ir ļoti laipni, taču mazliet rezervēti. Teksasā, ejot pa ielu, nepazīstami cilvēki mēdz īsi apsveicināties un pajautāt: “Hei, kā tev klājas?”, Latvijā gan tā nav.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.