Piemērs ar liekā svara radīto emociju risināšanu, izmantojot pamata protokolu 0
Izmantosim jau iepriekš minēto situāciju, kad īsi pirms svētku pasākumiem esam atklājušas, ka svara pieauguma dēļ vairs neder neviena no pagājušajā gadā nopirktajām skaistajām svētku kleitām. Vispirms savu vilšanos, skumjas vai satraukumu izsakam skaitļos. Pieņemsim, ka savas skumjas novērtējam ar deviņām ballēm, un tās pavada domas par to, ka atkal būs jālauza galva par ģērbšanos, nevēlēšanās doties uz svinīgiem pasākumiem un fiziska smaguma sajūta pakrūtē, kas rada grūtības normāli elpot.
Tagad pienācis laiks savas sajūtas ietērpt Sagatavošanas frāzē, piemēram, “lai arī man ir sāpīgi, ka vairs neder neviena svētku kleita, es mīlu un piedodu sev”. Bungājot pa karatē punktu, skaļi izrunājam sagatavošanas frāzi trīs reizes.
Tagad sākam (aptuveni septiņas līdz deviņām reizēm, lai arī praktizējot parasti līdzi nav nepieciešamības skaitīt, bungošana labi strādā, vienkārši sekojot savām sajūtām) bungāt pa deviņiem punktiem uz ķermeņa pēc kārtas, atkārtojot Atgādinājuma frāzi, piemēram, “šīs sāpes”. Tātad, ar abām vai vienu roku bungojot pa galvas virspusi sakām “šīs sāpes”, tad to pašu darām ar punktu uzacs sākumā, pie ārējā acs kaktiņa, zem acs, zem deguna, uz zoda (dobumā starp apakšlūpu un zoda malu), zem atslēgas kaula, paduses un krūts.
Kur atrodas bungāšanas punkti:
1. punkts – galvvidū, galvas virspusē, saliekot pirkstus tādā kā rozītē.
2. punkts – delnas malā, plaukstas ārpuses vidusdaļā (karatisti ar šo plaukstas daļu izdara sitienu).
3. punktu – uzacs sākumā, tieši virs deguna;
4. punktu – uzacs ārmalā līdzās acij;
5. punktu – zem acs;
6. punktu – zem deguna vidū;
7. punktu – zem apakšlūpas zoda vidū;
8. punktu – pie krūšu kaula bedrītē;
9. punktu – sānos mazliet zem paduses.
Kad šai secībai sekots, dziļi un mierīgi ieelpojam un izelpojam. Pēc tam izmēram, cik izteikta šī sajūta ir tagad. Ja mums vēl aizvien ir skumji un emocionāli sāpīgi par to, ka neder neviena kleita, izmērām, cik intensīva šī sajūta ir tagad. Pieņemsim, ka to tagad novērtējam tikai ar četrām ballēm. Tādā gadījumā pamata protokols jāatkārto, kā Sagatavošanas frāzi izmantojot, piemēram, “lai arī man vēl aizvien sāp, ka vairs neder neviena svētku kleita, es mīlu un piedodu sev”. Atkārtojam visu tāpat kā pirmajā reizē, līdz savas skumjas varam novērtēt ar nulli.
Pēc procesa, raksta Breitberga, vajadzētu būt tā, ka situācija, ar ko strādājām, vairs neizraisa nekādas negatīvas domas un jūtas. Ja tomēr vēl, piemēram, izjūtam vēlmi raudāt, smaguma sajūtu pakrūtē vai uztraucamies, tad ar katru no šīm sajūtām vai aspektiem vajadzētu strādāt atsevišķi, līdz jūtamies pilnīgi atslābināti un mierīgi. Tāpat var arī gadīties, ka šie aspekti nāk prātā jau pirmās bungošanas laikā – tos drīkst “izbungot” arī uzreiz, kā tie parādās, pēc tam atkal turpinot ar iesākto Atgādinājuma frāzi.
Visu šo tehniku var noslēgt ar “pozitīvo apli”, kurā izsakām kādu labvēlīgu un mīlošu apgalvojumu par sevi, piemēram, “Es veiksmīgi risinu savas problēmas”, “Ar mani viss ir kārtībā”, “Es mīlu un pieņemu sevi” vai ko līdzīgu pēc pašu vēlēšanās6.
Pēc tehnikas izmantošanas un veiksmīgas problēmas atrisināšanas vai pat tad, ja to atrisinām tikai daļēji, var rasties visai pārsteidzošā sajūta, ka iepriekš aprakstītā problēma vairs neliekas aktuāla un saistīta ar mūsu dzīvi. Tāpat, bungojot vai pēc tam var ienākt prātā risinājumi – varbūt jūtamies iedvesmotas “izrevidēt” skapi un atrast kombināciju, kas būs tikpat laba, kā svētku kleitas; varbūt varam paspēt aiziet pie šuvēja kādu no kleitām mazliet paplatināt, aizņemties kleitu vai risināt problēmu citādi. Varbūt, atrisinot problēmu emocionāli, jutīsimies patīkami satrauktas par to, ka varēsim beidzot satikt cilvēkus neformālā gaisotnē, atpūsties, un padejot. Iespējams, vienkārši izdomājam par to nesatraukties un koncentrēties uz savu labsajūtu, svētku laiku apņemoties nepiesārņot ar cenšanos atbilst visiem iespējamajiem svinēšanas stereotipiem. Tāpat miera stāvoklī dabiski vieglāk saprast, kā risināt liekā svara problēmu ilglaicīgāk, kāpēc tāda radusies un kāpēc mums personiski tā ir tiešām svarīga.