Kā izmantot šo tehniku soli pa solim 0
Procesa sākums ir problēmas apzināšanās. Tas nenozīmē tikai sev pateikt “es gribu beigt pārēsties, nomest svaru, dzīvot veselīgāk” un līdzīgi. Svarīgāk ir saprast, kādas tieši sajūtas rada šis mērķis vai neapmierinātība ar sevi. Vai es jūtos sevī vīlusies par to, ka neizdodas “saņemties”, lai sasniegtu mērķi? Vai man visu laiku jādomā, kā izvairīties no situācijām, kad kāds mani redz kailu, jo prātā automātiski būvējas šausmu scenāriji? Varbūt, tikai iedomājoties par fiziskās formas uzlabošanu, rodas grūti saprotama iekšējā pretestība, kas ķermenī izpaužas kā saspringums rokās, nelabums vai pēkšņs nogurums? Šīs emocijas, sajūtas ķermenī un domas ir kā vienas un tās pašas problēmas dimensijas mūsos, un uz tām ir svarīgi koncentrēties, pielietojot šo tehniku, lai palīdzētu problēmu it kā “iezemēt” sevī pirms darba ar to. Šim posmam vajadzētu noslēgties ar spēju šo problēmu ietērpt vienā teikumā, piemēram, – “man nepatīk mans ķermenis”, “jūtos vainīga, ka atkal pārēdos” vai “man ir dusmas, ka izvairos no problēmu risināšanas”. Šis apraksts parasti ir saistīts ar konkrētu situāciju “šeit un tagad” un veido sagatavošanas frāzes daļu, ar ko strādāt.
Pirmais tehnikas izmantošanas solis ir sevi noskaņot darbam, vienlaikus problēmas risināšanu ievirzot neitrālākā gultnē. Skaļi jāsaka šāds apgalvojums jeb sagatavošanas frāze:
“Lai arī man ir …………………….. (problēmas apraksts), es dziļi un pilnībā pieņemu sevi.”
Teikuma beigas var mainīt atkarībā no tā, kāds pozitīvs apgalvojums šķiet tuvāks, piemēram, “es dziļi un pilnībā pieņemu sevi” vietā varētu teikt “es pieņemu sevi, piedodu un mīlu sevi”, “es vienalga esmu labs cilvēks” vai līdzīgu paša izdomātu frāzi. Savukārt problēmas apraksts tiks izmantots kā atgādinājuma frāze, bungājot pa ķermeņa punktiem. EFT praktiķi kā būtisku aspektu darbā ar bungošanu uzsver to, ka savas problēmas formulējam specifiski, tātad ejot dziļāk par “es jūtos resna”, tā vietā liekot, piemēram, “man vairs neder neviena pagājušajā gadā nopirktā svētku kleita”.
Tādējādi var rasties “apburtais loks” – jūtos slikti, tāpēc pārēdos, tāpēc pieņemos svarā, par ko jūtos slikti, tāpēc atkal pārēdos… Sievietes ar stresu biežāk cīnās ēdot, savukārt vīriešiem raksturīgāk šim nolūkam lietot alkoholu un smēķēt. Satraukušies cilvēki mēdz arī vairāk gulēt un mazāk kustēties, kas arī palielina svara problēmas.
“Neproduktīvās” vai kaitīgās problēmu risināšanas un emociju pārstrādāšanas metodes nevajadzētu vērtēt ar nosodījumu – ne pret sevi, ne citiem. Tā vietā būtu vēlams domāt par to, cik dziļas ir cilvēka ciešanas, ja tik tālu ir nonācis, un meklēt veidus, kā tās mazināt. Aktīva sociālā dzīve, fiziskā aktivitāte un garīgie vingrinājumi, kā meditācija ir dažas metodes, ko speciālisti iesaka palielinātas spriedzes mazināšanai. Šajā rakstā stāstīsim par tehniku, kas apvieno gan fiziskos, gan emocionālos, gan arī ķermeniskos problēmas aspektus.
Emocionālās brīvības tehnika
Mēģinot pārdzīvot stresu, sēras, vilšanos un citas emocijas, cilvēki var darīt dažādas gan pozitīvas, gan destruktīvas lietas – uzreiz tikt galā ar katru atsevišķo situāciju, meklēt atbalstu pie tuviniekiem vai profesionāļiem, “slīcināt bēdas alkoholā” vai “apēst vientulību”. Viena no tehnikām, kas radīta, lai paredzētu cilvēkiem pārstrādāt negatīvās emocijas, kuras bieži bloķējam, atliekam vai slāpējam, ir Emocionālās brīvības tehnika jeb EFT. To radījis amerikāņu personiskās izaugsmes treneris Gerijs Kreigs (Gary Craig), smeļoties idejas gan Rietumu psihoterapijā, gan Austrumu medicīnā, gan arī kvantu fizikā.
Emocionālās brīvības jeb “bungāšanas” tehnika pēc būtības ir vienkārša, un to var lietot katrs. Tai ir divas galvenās pieejas – pamata un izvērstais “protokols”, lai gan, šo metodi izmantojot psihoterapijas kursa laikā, terapeits var variēt un pielāgot klienta vajadzībām padziļināti. Šī raksta ietvaros apskatīsim pamata protokolu, kas ir īsāks un vienkāršāks, taču vairāk uzzināt par izvērsto protokolu var kādā no avotiem, kas apraksta emocionālās brīvības tehniku, piemēram, no apraksts tiks izmantots kā atgādinājuma frāze, bungājot pa ķermeņa punktiem. EFT praktiķi kā būtisku aspektu darbā ar bungošanu uzsver to, ka savas problēmas formulējam specifiski, tātad ejot dziļāk par “es jūtos resna”, tā vietā liekot, piemēram, “man vairs neder neviena pagājušajā gadā nopirktā svētku kleita”.
Tālākās secības apraksts izmantots no Natālijas Breitbergas EFT rokasgrāmatas, un, tam sekojot, var strādāt ar sevis definēto problēmu.
Tātad pamata protokola secība ir šāda:
- izmērām mūsu problēmas intensitāti no 0 līdz 10, kur 0 – problēmas nav, jūs esat pilnīgi mierīgs un atslābināts; 10 – problēmas
- intensitāte ir tik liela, ka sliktāk jau nevar būt;
- bungojam pa karatē punktu, trīs reizes skaļi atkārtojot Sagatavošanas frāzi. Tas palīdz piekļūt mūsu enerģijas sistēmai;
- bungojam pa deviņiem punktiem uz ķermeņa, pie katra punkta skaļi atkārtojot Atgādinājuma frāzi;
- lēni un dziļi ieelpojam un izelpojam;
Izmērām mūsu problēmas intensitāti šobrīd no 0 līdz 10. Ja problēmas intensitāte joprojām ir augstāka par nulli, tad sākam no sākuma.”