Uldis Šmits: Labuma guvēji 1
Pēdējās dienās Eiropas informācijas telpā viens no populārākajiem citātiem ir biznesmeņa Rubena Vardanjana sacītais: “Es neesmu eņģelis. Krievijā jūs vai nu sākat revolūciju, atstājat valsti, vai sadarbojaties. Es sadarbojos.” Jāatgādina, ka spārnotā izteikuma autors ilgstoši vadījis investīciju banku “Troika Dialog”, kuras darbība tagad tiek piesaukta saistībā ar kārtējo atklāto naudas atmazgāšanas lietu, ko izgaismoja korupcijas un organizētās noziedzības izpētē specializējušos žurnālistu jeb OCCRP komanda.
Izdevuma “Forbes” sastādīto miljardieru sarakstos kādreiz iekļautais finansists minēto frāzi izmetis, atbildot uz jautājumu par viņa savulaik vadītās bankas klientu naudas izcelsmi, par ko viņš, protams, neesot īsti interesējies, jo, kā jau teikts, nav eņģelis. Viņa atbilde tomēr ir godīgāka par šajā un citās līdzīgās lietās iesaistīto rietumnieku klusēšanu vai izlocīšanos.
Vēlāk valsts bankai “Sberbank” pārdotās “Troika Dialog” klienti, kā zināms, tiek turēti stiprās aizdomās čaulas uzņēmumu tīkla izveidē un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā no 2005. līdz 2017. gadam. Afēristu pulkā bijuši arī Kremlim pietuvināti ļaudis, kuri savas shēmas realizācijai izmantojuši Lietuvas bankas (tagad vairs nepastāvošas, tajā skaitā mums pazīstamo “Snoras”), kā arī ziemeļvalstu banku grupas “Nordea” pakalpojumus, ko apliecināja Somijas raidorganizācijas YLE publiskotie dokumenti. Tādējādi informācijas apjoms par naudas atmazgāšanā iepītajām šķietami respektablajām finanšu iestādēm arvien pieaug – atcerēsimies kaut vai nepatīkamo atklājumu epopejas fragmentus ar “Deutsche Bank”, “Danske Bank” un citu figurantu izgaismošanu. Te gribot negribot jācitē galvenais trauksmes cēlājs Bils Brauders: “Šobrīd saprotam, ka gandrīz katru Eiropas banku skārusi Krievijas naudas atmazgāšanas shēma.”
Tikmēr Krievijā pret Brauderu tiek štancētas dažādas apsūdzības. Bet viņš riskē kļūt par neērtu personu arī Rietumos. Nav brīnums, ja viņu paklusām lamā ietekmīgi cilvēki privātbanku sektorā. Tostarp Latvijā, kurai “Moneyval” jeb naudas atmazgāšanas apkarošanas jomas atbildīgā Eiropas Padomes ekspertu komiteja pērn augustā piemēroja pastiprinātu uzraudzību, vai Lietuvā, kurai tāds pats uzraudzības režīms tika piemērots pagājušajā mēnesī. Taču atmaskojumi aizvien biežāk attiecas uz Rietumeiropā it kā pienācīgi uzraudzītajām transakcijām. Turklāt līdzekļi plūst arī Krievijas virzienā (piemēram, 2018. gadā no Luksemburgas aptuveni 50 miljardu vērtu ieguldījumu veidā), un pa ceļam allaž kaut kas atbirst.
Par to, kā čaulas uzņēmumi un ofšori kalpo arī valdošajiem politiķiem un, var teikt, politikai, plašāka sabiedrība pirmo ieskatu guva no 2016. gadā publicētajiem “Panamas dokumentiem”, kas nāca atklātībā, pateicoties izmeklējošo žurnālistu starptautiskā konsorcija ICIJ pūliņiem. Laika gaitā uzzinājām vēl citus interesantus stāstus, kuru darbība gan parasti bija risinājusies kādus gadus iepriekš. Piemēram, pērn parādījās ziņa par Putina tuvinieku un pat Krievijas varas struktūru agrāk veiktiem fiktīvajiem darījumiem caur “Danske Bank” Igaunijas filiāli un par bankas diskrētajiem, taču nesekmīgajiem mēģinājumiem tuvāk noskaidrot patiesos labuma guvējus. Vairāki konti 2013. gadā tāpēc tikuši slēgti. Respektīvi, politiski jūtīgas problēmas bija ierasts risināt mājas kārtībā. Vai, Vardanjana vārdiem, “sadarboties”, ko Baltijas telpā tad laikam arī piekopa vairāku banku vadības. Kaut uz tām pārāk neattiecas viņa nosauktie alternatīvie varianti – pamest valsti vai taisīt revolūciju.
Tomēr drusku naivi jāvaicā, kāpēc OCCRP un ICIJ pētnieki spēj krāpnieciskās shēmas atšķetināt, bet oficiālie uzraudzības un finanšu noziegumu izmeklēšanas dienesti to nespēj. Savukārt Eiropas varas gaiteņos daža laba augstā amatpersona izskatās ārkārtīgi pārsteigta teju pēc katras skandālu izraisījušās publikācijas. Lai gan ir grūti neredzēt, ka patiesie labuma – galvenokārt politiskā labuma – guvēji pārsvarā atrodas Austrumos. Bet tieši Rietumos meklējami atbildīgie un pie atbildības saucamie par netīrajai naudai atvērtajiem kanāliem, kas jāslēdz. Patiess labums no tā būtu gandrīz visiem.