Kādai jābūt sievietes intīmajai vietiņai. Un pieci ieteikumi veselīgas maksts vides nodrošināšanai 0
Nereti sievietes labsajūtu bojā maksts izdalījumi. Kad to daudzums atbilst normai, bet kad uzskatāms par slimības pazīmi? Reizēm novilkt robežu ir grūti, taču diskomfortu iespējams novērst jebkurā gadījumā.
– Intīmajai vietiņai jābūt mitrai. Sekrēts izdalās, lai atvieglotu dzimumaktu un auglīgajās dienās veicinātu spermas kustību sievietes dzimumceļos, to sašķidrinātu un nodrošinātu apaugļošanās iespēju, – skaidro klīnikas “Medeora” ginekoloģe Santa Lauska. – Reizēm redzu, ka sievietei izdalījumu ir pārāk daudz, taču viņa pati pieradusi, vai arī otrādi – cenšos pārliecināt pacienti, ka tie atbilst normai.
Kā jābūt
Nereti pirmā pazīme, ka meitenes organisms gatavojas mēnešreizēm, ir mitras bikšeles un vēlāk sakaltis aplikums. Sākoties ikmēneša norisei, sekrēcija atkarīga no menstruālā cikla fāzes. Vismazāk izdalījumu ir pirmajās dienas pēc mēnešreizēm, kad organismā ir samērā zema hormonu aktivitāte.
Auglīgajās dienās (atkarībā no menstruālā cikla garuma vidēji 13.–17. dienā), kad nobriedusi olšūna, gļotu kļūst vairāk, tās kļūst staipīgas, līdzīgas olas baltumam.
Pirms mēnešreizēm izdalījumus ietekmē hormona progesterona izdalīšanās organismā. Tad tie ir biezāki, ar piena aromātu un reizēm izraisa diskomfortu. Sākoties menstruācijām, šie traucēkļi pazūd un atkal uzrodas nākamajā ciklā.
Kāpēc mitruma par daudz
Jo sievietei intensīvāka dzimumdzīve, jo vairāk intīmo izdalījumu. Nereti tie pastiprinās, lietojot hormonālās kontracepcijas līdzekļus, pretapaugļošanās spirāli vai spermicīdus, jo mainās pH līmenis makstī. Līdzsvars intīmās vietas vidē var zust arī grūtniecības un pēcdzemdību periodā. Nereti sievietes to izjauc pašas, pārspīlēti mazgājoties, turklāt ar dušas želeju vai citiem nepiemērotiem līdzekļiem, kā arī bieži izmantojot biksīšu ieliktnīšus, kas traucē intīmajai vietiņai elpot. Nav nekāds brīnums, ka, pastāvīgi staigājot apspīlētos džinsos, makstī savairojas nevēlami mikrobi.
Lai izvairītos no pārmērīgiem izdalījumiem, daktere Lauska iesaka būt sievišķīgākām un tērpties svārkos, mēnešreižu laikā pastāvīgi nelietot tamponus, kas var nelabvēlīgi ietekmēt maksts vidi.
Pienainas, biezas gļotas bieži vien ir pirmā menopauzes izpausme, kas liecina par estrogēnu aktivitātes samazināšanos. Taču laika gaitā maksts kļūst sausa, dažkārt pat tik ļoti, ka traucē mīlēties.
Kam pievērst uzmanību
Veselas sievietes organisms pats spēj nodrošināt atbilstīgu vidi makstī. Problēmas mēdz rasties, ja ir nepilnvērtīgs uzturs, novājināta imunitāte, hroniskas slimības, tiek ievērota stingra diēta vai pārspīlēta higiēna. Tad reizēm atgūt zaudēto līdzsvaru ir ļoti grūti.
Viens no biežākajiem pastiprinātu izdalījumu cēloņiem ir maksts disbakterioze, piemēram, sēņu infekcija. Sēnes ir pastāvīgas maksts iemītnieces, taču nepatikšanas sākas, kad to sarodas par daudz un parādās balti izdalījumi ar nepatīkami skābu smaku, sūrstoša un dedzinoša sajūta urinējot un dzimumakta laikā. Nereti šie mikroorganismi savairojas grūtniecības periodā, un tos nedrīkst atstāt bez ievērības, jo mazulis dzemdībās var inficēties.
Sēnes var aktivizēties, arī lietojot antibiotikas, kas nogalina maksts normālo mikrofloru.
Izdalījumus veicina cukura līmeņa svārstības asinīs. Ja sēņu infekciju neizdodas izārstēt, veicot asinsanalīzes, dažkārt atklājas cukura diabēts, taču, cukura līmenim normalizējoties, sūdzības parasti pāriet.
Pastiprināti izdalījumi mēdz būt arī seksuāli transmisīvo slimību, piemēram, trihomonāzes, hlamīdiju infekcijas vai gonorejas, gadījumā. Pēc dakteres Lauskas vērojumiem, tās pēdējā laikā sastopamas retāk nekā agrāk, jo sievietes samērā plaši lieto antibiotikas pret citām kaitēm un tādējādi nereti vienlaikus nogalina arī šos mikroorganismus.
5 ieteikumi veselīgas vides nodrošināšanai
1. Valkāt kokvilnas biksītes, kas nekairina un ļauj gļotādai elpot.
2. Biežāk mainīt apakšveļu, nevis lietot biksīšu ieliktnīšus. Ja tomēr tie nepieciešami, vajadzētu izvēlēties tikai tos, kas nav piesūcināti ar smaržvielām.
3. Iekļaut uzturā skābpiena produktus, lai apgādātu organismu ar pienskābajām baktērijām.
4. Izvērtēt intīmā mazgāšanas līdzekļa piemērotību.
5. Nepieciešamības gadījumā lietot pienskābo baktēriju kapsulas, vienlaikus ievērojot veselīgu dzīvesveidu un atbilstīgi kopjot intīmo zonu.