FOTO: Latvijas mediji
FOTO: Latvijas mediji
Piemājas saimniecībā “Bērzāji” pašapkalpošanās tirdzniecība aizsākās ar ceļmalā saliktām stādiņu kastēm.

“Labprāt savā saimniecībā ieviestu ceļmalas pašapkalpošanās stendu!” Ieteikumi, kā to izveidot 8

Vēlos vairāk uzzināt par pašapkalpošanās tirdzniecību. Esmu dzirdējis, ka arī Latvijā saimniecības tādu praktizē. Labprāt ieviestu savā saimniecībā, bet māc šaubas par dažādiem aspektiem. Jautā Māris Vidzemē.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests. Pasaki, ko tu attēlā ieraudzīji pirmo, un atklāj savas visslēptākās vēlmes
Lasīt citas ziņas

Pēdējos gados Latvijā tiešām parādās dažādi pašapkalpošanās tirdzniecības piemēri – sākot no pavisam vienkāršiem tirdzniecības stendiem ceļmalās, beidzot ar labi aprīkotiem veikaliņiem.

Dārgāk par visu maksā laiks

Mārupes novada ZS Mārtiņrozes saimnieki par pašapkalpošanās stenda ieviešanu izlēmuši jau 2019. gadā. Izšķirīga šādas tirdzniecības formas ieviešanā bijusi saimniecības labā lokācija – pa saimniecībai piegulošo ceļu pārvietojas gan gājēji, gan velobraucēji, arī autovadītāji. Bet galvenais iemesls tomēr bijis un ir iespēja tādējādi ietaupīt laiku un naudu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Saimniecībā strādājam divatā ar sievu, nevienu nealgojam. Laika patēriņš saimniecības darbos ir tik ārkārtīgi liels, ka mēs vienkārši nevaram atļauties ne braukt uz tirdziņiem, ne paši tirgot produkciju savā saimniecībā. Arī algot atsevišķu darbinieku, kas apkalpo pircējus, mums nav pa kabatai, tāpēc nolēmām – mēģināsim ierīkot stendiņu, kurā pircēji varēs paši sevi apkalpot, atstājot naudu par paņemtajiem produktiem. Tajā laikā mēs paši varam ražot,” stāsta ZS Mārtiņrozes saimnieks Oskars Liepiņš.

Aptuveni 1,5 gadus pašapkalpošanās tirdzniecība notikusi pavisam vienkārši – uz galdiņa ceļmalā.

Stendiņš bijis pieejams visu diennakti, un cilvēki tiešām braukuši iepirkties pat naktī.

Turpat sev ērtā laikā varēja izņemt savus pasūtījumus. Tomēr jau sākotnēji saimniekiem bijis skaidrs, ka tas būs pašapkalpošanās tirdzniecības pagaidu variants un, līdzko finanses ļaus, veikaliņš būs zem jumta.

“Cerējām, ka pa šo sākotnējo laiku cilvēki, tā teikt, iestaigās taciņu pie mums, pieradīs pie šāda formāta un vēlāk jau nāks regulāri iepirkties,” teic Oskars Liepiņš un piebilst, ka taciņu īpaši labi iestaigāt līdzējusi kovida pandēmija, kad cilvēki īpaši novērtējuši iespēju iepirkties klātienē, taču bez kontakta ar cilvēku.

Šosejas malā daudz garnadžu

2021. gada nogalē saimniecībā Mārtiņrozes ceļmalas stendiņa vietā tika uzstādīts tirdzniecības modulis. No galdiņa cilvēki ļoti daudz zaguši.

Saimnieki aplēsuši – tirgojot šādā režīmā, gada griezumā nozagta prece aptuveni 1500 eiro vērtībā.

Vairāki garnadži noķerti. Reiz nozagta arī nauda. Tomēr tas nekādā ziņā nav licis saimniekiem nolaist rokas.

“Turējām stendiņu tādēļ, lai cilvēki pie kaut kā tāda vispār pierastu. Mums bija mērķis, un mēs jau sākotnēji apzinājāmies risku un iespējamos zaudējumus. Tie jebkurā gadījumā bija mazāki, nekā būtu mūsu izdevumi, braucot uz tirgiem vai algojot darbinieku. Kad ierīkojām veikaliņu, mums jau bija klienti, kas mūs pazīst, un arī apgrozījums aizgāja pavisam citā līmenī. Arī zagšana vairs nenotiek. Galdiņš atradās ceļmalā, tur varēja ar mašīnu ātri piestāt un kaut ko paķert nesamaksājot. Bet, lai ieietu veikaliņā, tomēr jāienāk vai jāiebrauc teritorijā – stāvlaukumā. Gan veikaliņā, gan laukumā darbojas novērošanas kameras, un cilvēki to respektē.”

Reklāma
Reklāma

Patlaban veikaliņš ir aprīkots ne vien ar kamerām, bet arī mobilo bankas termināli. Savulaik saimniekiem uz stendiņu bijis jāskraida vairākas reizes dienā pārbaudīt, vai ir kas izpirkts, vai vajag kaut ko papildināt, toties tagad viss apskatāms attālināti ar kameru starpniecību. Klienti var norēķināties par pirkumiem ar karti, pārskaitījumu vai maksājumu uz tālruņa numuru. Skaidras naudas norēķini praktiski vairs nenotiek. Arī pircējiem tas ir ērti. Pašapkalpošanās veikaliņā tiek izsniegti arī iepriekš pieteiktie pasūtījumi.

Vairākas zemnieku saimniecības konsultējušās ar Mārtiņrožu saimniekiem un, balstoties uz viņu ieteikumiem, ieviesušas pašapkalpošanās veikaliņus arī savās saimniecībās.

Svarīga atrašanās vieta

Lai būtu interesanti pircējam, bez jau zināmās produkcijas visu laiku jāpiedāvā arī kaut kas jauns. Tāpēc saimnieki piedāvā sezonai aktuālās lietas. Patlaban aptuveni puse ienākumu tiekot gūta pašapkalpošanās veikaliņā, otra – no tirdzniecības internetveikalos. Tiem, kas vēl tikai apsver pašapkalpošanās tirdzniecības ieviešanu, Oskars Liepiņš iesaka visupirms izvērtēt atrašanās vietu un to, kas atrodas blakus. Viņaprāt, lielā mērā noteicoša ir izdevīga lokācija. Vēl iesaka nebūt kautrīgiem un par sevi stāstīt, sevi reklamēt, jo – lai sasniegtu klientus, viņiem ir jāzina par saimniecību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.