Veselīgam un dziļam miegam nepieciešama tumsa, klusums, svaigs gaiss un ērta guļvieta.
Veselīgam un dziļam miegam nepieciešama tumsa, klusums, svaigs gaiss un ērta guļvieta.
Shutterstock ilustrācija

Kāpēc, lai labi mācītos, gulēt jāiet bez planšetes. Svarīgi miega speciālistes Ijas Cimdiņas padomi skolēnu vecākiem 0

Daudziem skolēniem mācību gada sākums ir grūts galvenokārt tādēļ, ka no rītiem agri jāceļas. Tos, kas pieder “pūču” bioloģiskajam tipam, vakarā grūti laikus dabūt gultā, lai no rīta bez pūlēm pamodinātu. Tomēr visvairāk ir “baložu”, kas spēj pielāgoties nepieciešamajam celšanās laikam.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Miega speciāliste, psihiatre Ija Cimdiņa atgādina, ka no pietiekami ilga un kvalitatīva miega atkarīga pilnvērtīga nomoda dzīve. Diemžēl daudzi gulēšanu uzskata par velti tērētu laiku.

Jāguļ deviņas stundas

Priekšstats, ka katram nepieciešams atšķirīgs miega daudzums, neattiecas uz skolēniem. Viņiem kvalitatīvā miegā jāpavada vismaz deviņas stundas, un jaunāko klašu bērniem vēlama arī diendusa. Pētījumi liecina, ka, dienas vidū nosnaužoties 15 – 30 minūtes, uzlabojas darba un mācību kvalitāte. Tomēr, lai neizjauktu miega režīmu, ilgāk par stundu, pārnākot no skolas, nevajadzētu gulēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Miegā organisms atjaunojas un aug, smadzenes sakārto dienā iegūto informāciju. Labāki rezultāti mācībās ir tiem, kas pietiekami daudz guļ.

Daudziem derētu pārskatīt savu dienas režīmu, jo miega trūkums negatīvi ietekmē veselību. Tad visas organisma sistēmas darbojas nepilnvērtīgāk, samazinās smadzeņu aktivitāte, pasliktinās emocionālais stāvoklis, tiek apgrūtināta kustību koordinācija un spēja pieņemt lēmumus. Ātrāk iestājas nogurums, rodas nemiers un viegla aizkaitināmība.

“Ja pieaugušais guļ tikai sešas, nevis astoņas stundas, par 50% biežāk slimo ar vīrusu infekcijām, jo tiek traucēta imūnsistēmas darbība,” atklāj I. Cimdiņa. Kādā pētījumā ASV studenti miegam atvēlējuši septiņas stundas – tikai par vienu mazāk, nekā šajā vecumā ieteikts, un, veicot uzmanības koncentrēšanas noturības testus, atklājies, ka rezultāti bijuši sliktāki par 25%, nekā guļot ilgāku laiku.

Ievērot miega režīmu!

Pieradināt skolēnu pie atbilstoša režīma būtu jāsāk jau kopš augusta vidus, pakāpeniski par 15 – 20 minūtēm liekoties gulēt agrāk un agrāk modinot. Kad ritms nostabilizējies, to vairs nevajadzētu mainīt.

“Vecākiem bērns jāmudina doties pie miera laikus, nevis tad, kad viņš vēlas, jo skolēna pienākums ir labi mācīties,” uzsver I. Cimdiņa. Vienlaikus svarīgi nodrošināt miegam labvēlīgus apstākļus – izslēgt skaļu mūziku, televizoru, gaismu. Veselīgam un dziļam miegam nepieciešama tumsa, klusums, svaigs gaiss un ērta guļvieta.

Vislabāk gulēšanai noskaņo paaudžu paaudzēs piekopti dzimtas rituāli, piemēram, krūze silta piena vai nomierinoša zāļu tēja ar kādu cepumu. Priekšroku vēlams dot jauktai tējai, kurai pievienots mazliet medus. Ar saldumu lietošanu vakarpusē nevajadzētu aizrauties, jo tie var rosināt enerģiju. Jau sešas stundas pirms došanās gulēt jāatturas lietot melno un zaļo tēju, kā arī citus stimulējošus dzērienus.

Reklāma
Reklāma

Ja mājās ir suns, miegu veicinās vakara pastaiga ar dzīvnieku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.