Foto – Shutterstock

Labi auguši tomāti pēkšņi sāk dzeltēt. Kas par vainu? 0

“Šogad nolēmu siltumnīcā audzēt tomātus. Sākumā tie auga griezdamies, tad pēkšņi lapas pārklājās ar dzelteniem plankumiem. Ko esmu darījusi nepareizi?” MELITA

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Apskatot fotogrāfiju, dārzniecības “Neslinko” saimniece Elga Bražūne secināja, ka uz tomātu lapām iedzīvojusies sēne, ko tautā sauc par fitoftoru. Tā ražo sporas, kas ar vēju lidos tālāk un postīs citus augus. Lai samazinātu postījumus, tomātu audzētāja iesaka steidzami nogriezt visas lapu daļas, kur jau attīstījušās sporas (tumšie plankumi), kā arī lapas, kur manāmi dzelteni plankumi. Smidzināt ar augu aizsardzības līdzekļiem augusta beigās ir par vēlu. Profilaktiskos aizsardzības pasākumus vajadzēja uzsākt jūlija sākumā, kad augi bija veselīgi.

Tomātu augļu brūno puvi jeb fitoftoru ierosina kartupeļu lakstu puves sēne Phytophthora infestans. Tā sastopama katru sezonu, ir postoša tomātiem un citiem nakteņu dzimtas dārzeņiem gan atklātā laukā, gan siltumnīcās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākumā uz stublāja un lapu kātiem redzami iegareni, tumši brūni plankumi, uz lapām un augļiem tie ir lieli, izplūduši. Lapu apakšpusē var pamanīt vieglu, baltu apsarmi. Lapas nobrūnē, sačokurojas, līdz atmirst. Uz augļiem puve parasti parādās neilgi pirms to nogatavošanās. Pirmās pazīmes – brūni, izplūduši, gludi, sausi plankumi, bet zem mizas ir cieti un nobrūnējuši audi. Bojātie audi izplatās dziļi auglī. Ja gaisa mitrums ir 75%, bojātās vietas pārklājas ar gaišu apsarmi.

PADOMI

Kā ierobežot tomātu augļu brūno puvi

• Nevajadzētu blakus siltumnīcām stādīt kartupeļus, jo infekcija pāriet uz tomātiem. Segtajās platībās infekcija ar sporām un vēju nonāk no tuvējiem inficētajiem kartupeļu laukiem.

• Ieteicams audzēt izturīgus hibrīdus.

• Regulāri jāizvāc un jāiznīcina augu atliekas, jo slimības ierosinātāji pārziemo inficēto augu daļās siltumnīcās un laukā, kā arī saglabājas augsnē. Puvi var pārnest arī ar sēklām, kas ievāktas no inficētiem augļiem.

• Jādezinficē siltumnīcas, jo sporas pārziemo uz to konstrukcijām.

• Parādoties slimības pirmajām pazīmēm kartupeļu stādījumos vai profilaktiski jāsmidzina ar kādu sistēmas iedarbības fungicīdu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.