“Andžiņu” saimnieki, atguvušies pēc ugunsnelaimes, pateicas labdariem 7
Pagājušā gada 5. septembrī rakstījām par Limbažu novada Viļķenes pagasta zemnieku saimniecību “Andžiņi”, kurai slaucējas bērni 31. augustā aizdedzināja kūti: sadega 56 slaucamas govis, citi lopi, 400 tonnas siena, dažādas citas mantas un tehnika kopumā aptuveni par 100 000 eiro, no kā apdrošināta bija mazākā daļa. Palika tikai divas govis un 33 teles, kas atradās ganībās. Un kredīti bankā. Kā saimniecībai klājas tagad?
“Izskatījās, ka cauri ir. Govju nav, placis no kūts tīrs. Meža, ko pārdot, arī nav. Bankai kredīti jāmaksā,” atceras saimnieks Modris Maurītis, kuram pēc notikušā vēl piedevām sašķobījās veselība.
“Bet tad parādījās cilvēki, pat pilnīgi svešinieki, desmitiem. Katrs nesa, ko varēja: viens kartupeļu maisu, cits kādu naudiņu, kaimiņi atnesa vakariņas, jaunieši, kuri kādu nedēļu pirms ugunsgrēka pie mums bija ekskursijā, atbrauca no Rīgas ziedot. Skatījāmies ar vīru viens uz otru un domājām: vai esam tā vērti?” stāsta Melita Maurīte.
“Fanātiski centīgi un strādīgi zemnieki, daudz sabūvēts un sastrādāts. Nav jau mūsu pusē nemaz tik daudz cilvēku, kas tik nopietni ar lopiem ņemas. Es droši vien pēc ugunsgrēka viņu vietā būtu padevies: abi jau cienījamos gados, bērnu nav. Bet viņiem ir tāds dzinulis iekšā! Visu cieņu!” saka Viļķenes pagasta pārvaldnieks Ilmārs Dzenis.
“Andžiņu” atjaunošanai ļaudis, uzņēmumi un pašvaldība saziedoja aptuveni 30 000 eiro un vairāk nekā 20 lopu. Maurīšiem visi labdari ir pierakstīti. Pati pirmā atsaucās Ērika Garbrusāne no Krāslavas novada, kas atveda govi ar zīmīgu nosaukumu Gaisma, nutrijas, pērļu vistas un strausu olas. Andris Zīle no Kuldīgas novada noziedoja piecas govis un trīs teles. Feldmaņu ģimene no Ainažiem atsūtīja trīs grūsnas teles. Tāpat pa trīs telītēm atveda Bišu un Kļaviņu ģimenes no Siguldas novada, Ausma Gūtmane no Lēdurgas – divas grūsnas teles. Te jāpiebilst, ka govs vai grūsnas teles cena ir 1000 – 1500 eiro. Kopumā saimniecībā tagad ir jau 20 slaucamas govis.
“Palaimējās, ka ziema nebija barga. Vītolu ģimene no Lēdurgas speciāli izcirta daļu sava meža, lai mums būtu kokmateriāli nojumei un šķūnim, kurus dabūjām gatavus novembrī. Tas bija daudz, bet, ja būtu liels un ilgstošs sals, ar to būtu par maz. Tā jau lopi sala iekšā dubļos. Decembra beigās vienai govij pēc dzemdībām aste sasala lāstekā, bet teliņu ienesām salmos un tas izdzīvoja,” atceras Melitas kundze.
Par saziedoto naudu un materiāliem (J. Lūsis, “Cēsu miesnieks”, pašvaldība, “Binders”, “Agro Smiltene”, “DeLaval”, “Zēģelis”, “Trikāta”, “Madara 93” u. c.) jau ielikti pamati jaunajai kūtij. Pretimnākošas kredītu devējas: SEB un “Swedbank”. Ar diviem apdrošinātājiem, kā saka, visas lietas ir procesā: daļa atlīdzības ir saņemta, par daļu vēl notiek sarunas, tāpēc uzņēmumu vārdus nesaukšu.
Un svarīgākais: Maurīši visiem labdariem rīkos pateicības balli. Kur un kad, lai pagaidām paliek noslēpums.