Foto: LETA/AFP

Labas ziņas radošām personām 0

Kopš 2018. gada februāra Latvijas Radošo savienību padome kopā ar Valsts kultūrkapitāla fondu īsteno Radošo personu atbalsta pro­grammu, kas piešķir finansējumu atbalsta stipendijām radošām personām šādos gadījumos: (1) īslaicīga ienākumu neesamība, (2) īslaicīga darba nespēja (slimība), (3) pensionāriem – ārstniecības izmaksu un komunālo maksājumu daļējai segšanai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Kopš 2018. gada 16. oktobra stājušās spēkā labas izmaiņas, kas padara šo atbalsta programmu pieejamāku lielākam cilvēku skaitam. Līdz tam pretendentam bija jāizpilda nosacījums – pēdējo trīs mēnešu laikā kopējie ienākumi nepārsniedz 645,00 eiro. Tagad šis ienākumu limits strādājošajiem ir pacelts uz 967,50 eiro un pensionāriem atcelts vispār.

Īslaicīga ienākumu neesamība un slimība

Atbalstam “īslaicīgas ienākumu neesamības gadījumā” ienākumu slieksnis ir pacelts uz 967,50 eiro pēdējo trīs mēnešu laikā. Šāda summa veidojas, jo “Radošo personu statusa un profesionālo radošo organizāciju likumā” ar grozījumiem no 16.10.2018. noteikts, ka personas vidējie ienākumi pēdējo triju mēnešu laikā nedrīkst pārsniegt 75% no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas (pirms tam bija 50%) – tas ir, 322,50 eiro mēnesī. Taču, tā kā vienā atsevišķā mēnesī ienākumi drīkst pārsniegt šos 75% no minimālās algas, tad būtiski atcerēties tikai kopējo ciparu – trijos mēnešos ne vairāk kā 967,50 eiro. Piemēram, ja radošai personai augustā ienākumi ir 600,00 eiro, septembrī 300,00 eiro, bet oktobrī 50,00 eiro, tad novembrī ir iespējams pretendēt uz atbalstu, jo kopējā summa 600,00 + 300,00 + 50,00 veido 950,00 eiro trijos mēnešos un nepārsniedz atļauto limitu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Radošo personu atbalsta stipendijas apjoms ir no 1290 eiro, bet ne vairāk par 2580 eiro.

Iespējams saņemt arī atbalstu slimības gadījumā proporcionāli slimības dienu skaitam, bet ne vairāk par 10 dienām, pamatojoties uz minimālās mēnešalgas apmēru.

Atbalsts pensionāriem

Attiecībā uz radošām personām, kas ir vecuma pensijas saņēmēji, ienākumu limits ir atcelts vispār. Tas nozīmē, ka neatkarīgi no pensijas un citu ienākumu kopējā apjoma pensionāriem ir tiesības pretendēt uz atbalstu ārstniecības un komunālo maksājumu daļējai segšanai, ja šāda nepieciešamība rodas. Iepriekšējā likuma redakcijā esošais limits – 50% no minimālās mēnešalgas – neļāva sniegt atbalstu pensionāriem, kas saņēma vairāk nekā 215 eiro mēnesī – lai gan zinām, ka arī ar 215 un 300 eiro mēnesī iztikt ir ļoti grūti. Lai saņemtu atbalstu, pensionāriem ir jāuzrāda izdevumus apliecinoši dokumenti (rēķini, čeki, u.tml.), un šādā apmērā atbalsts tiks aprēķināts un piešķirts, taču kopā ne vairāk kā 1290 eiro. Tātad faktiski šis atbalsts kompensē jau veiktus maksājumus, ko apliecina dokumenti uz iesniedzēja personas vārda.

Kā zināt, vai esi radoša persona

Par radošo personu atzīstama fiziska persona: (1) kas profesionāli darbojas (vai pensionāru gadījumā – ir darbojusies) arhitektūras, dizaina, teātra, mūzikas, vizuālās mākslas, dejas, literatūras vai kinematogrāfijas jomā, (2) tās darbi tikuši publiskoti pēdējo trīs kalendāro gadu laikā (pensionāriem šis nav jāpilda), (3) tā ir profesionālas radošas organizācijas (radošās savienības) biedrs vai arī persona, kas ar savu radošo darbību dod ieguldījumu profesionālās māk­slas un kultūras attīstībā un attiecīgās jomas profesionālā radošā organizācija to apliecina.

Reklāma
Reklāma

Tātad gadījumā, ja esat kādas radošās savienības biedrs, jums jāiesniedz dokumenti, kas apliecina radošo aktivitāti pēdējo trīs kalendāro gadu laikā – CV, savu galveno darbu sarak­stu, kā arī publikācijas par radošo darbību. Šāda prasība tālab, ka programmas mērķis ir atbalstīt tieši tos, kuri turpina aktīvi strādāt kultūras nozarē, tikai ir piedzīvojuši īslaicīgu ienākumu neesamību – kas ir izplatīta lieta projektu tipa nodarbinātībā, kāda pastāv kultūras nozarē.

Atbalstu var saņemt arī radoša persona, kas nav nevienas profesionālas radošās organizācijas biedrs. Tādā gadījumā vispirms jāiesniedz pieteikums radošās personas statusa izvērtēšanai. Ar Kultūras ministrijas deleģējumu šo izvērtējumu veic Latvijas Radošo savienību padome, pieaicinot attiecīgo kultūras jomu ekspertus.

Vairāk informācijas par Radošo personu atbalsta programmu varat gūt, zvanot pa konsultāciju telefonu 26146487, rakstot uz [email protected], kā arī skatot materiālus mājaslapā www.makslinieki.lv.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.