Foto: Pexels

Labākie kaimiņi – draugi augiem: atbaida kaitēkļus un sekmē aputekšņošanos 0

Avots: Ilona Klovāne, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Mazdārziņā, lai mazinātu kaitēkļu uzbrukumus, līdzās stāda augus, kas viens otram palīdz tos atbaidīt. Labi kaimiņi var atvairīt ne tikai kaitniekus, bet arī sniegt aizvēju un pievilināt bites un citus lidoņus, kas palīdz apputeksnēties. Par augiem, kas palīdz cits citam, stāsta Cēsu pils dārzniece Līga Eglīte.

Kāposti

Lai atbaidītu kāpostu kaitēkļus pūcītes, balteņus, ieteicams kāpostus audzēt kopā ar ārstniecības salviju, veidojot pamīšus rindas. Ja kaitēkļiem tomēr izdodas sadēt oliņas uz kāpostu lapām, tad ar rokām saplucina salvijas lapiņas (der arī iepriekšējā gada kaltētās) un uzkaisa kāpostiem. Ja laiks pieturas sauss, šādi izdodas augus pasargāt aptuveni nedēļu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpostus var stādīt kopā ar selerijām – stāda rindā 3–4 kāpostus, tad vienu seleriju, pēc tam atkal kāpostus un tā tālāk. Selerijas izdala aromātu, kas nepatīk kāpostu kaitēkļiem.

Labi kompanjoni kāpostiem ir arī cūku pupas – tās saista atmosfēras slāpekli, kuru līdzās augošie kāposti izmanto galviņu veidošanās laikā. Šos augus miksē, stādot vienā rindā kāpostus, otrā – pupas.

Starp kāpostu rindām var iestādīt kādu samteņu virkni, lai atbaidītu laputis. Kā indikatoru līdzās kāpostiem stāda dārza kreses, jo kāpostu baltenis tās parasti noēd pirmās un tikai tad pārmetas uz kāpostiem.

Burkāni

Viena otru neieredz burkānu un sīpolu mušas, tāpēc burkānus labi stādīt līdzās sīpoliem. Burkānus sēj dobē 40 cm attālās rindās. Starp tām atstāj vietu sīpoliem. Viduslaiku pils dārzā burkānu tuvumā maija otrajā vai trešajā nedēļā stāda vietējos jeb ģimenes sīpolus, bet šogad dārzniece līdzās burkāniem nolēmusi iesēt vadziņu arī ar daudzgadīgajiem mīksto loku sīpoliem.

Pupas

Foto: Līga Eglīte, Uldis Muzikants

Lai atbaidītu melnās pupu laputis, lauka pupām no abām pusēm var audzēt dārza pupumētru. Šosezon dārzniece līdzās pupām izmēģinās audzēt arī kalnu pupumētru. Ja kaitēkļiem tomēr izdevies nokļūt līdz pākšaugiem, tos nomiglo ar nātru raudzējumu.

Raudzekļa gatavošana

Lielā spainī saliek (vairāk par pusi) sagrieztas vai sakapātas lielās nātres, pārlej ūdeni, uzliek vāku vai pārsedz ar melno plēvi. Siltā laikā rūgst ātri, pēc 4–5 dienām jau ir gatavs. Nokāš, atšķaida apslacīšanai (1:10) vai izmanto kā mēslojumu (1:5).

Reklāma
Reklāma

Laputis vai citus kaitēkļus iznīdē, zāļu slotiņu iemērcot nātru raudzējumā un ar to apslaukot pupu vai citu apskādēto augu galotnes.

Gurķi

Foto: Līga Eglīte, Uldis Muzikants

Saderīgi kaimiņaugi ir Himalaju jeb Sikimas gurķis (Cucumis sativus var. sikkimensis) ar dillēm un koriandru, jo zaļumaugi gurķiem nodrošina gan labāku apputeksnēšanu, gan aizvēju. Himalaju gurķis ir svešapputes, kāpelētājaugs, visu mūsdienu gurķu sencis, kam pils dārzā ļauj pakāpties līdz 1,5 m augstumam.

Kulišu sējumus (viena rinda koriandra, otra rinda ar dillēm) ierīko gurķiem no ziemeļrietumu puses. Ziedēšanas laikā koriandrs un dilles ir pilni ar dažādiem lidonīšiem, īpaši kamenēm, tādējādi gurķi tiek labi apputeksnēti.

Arī lauka gurķus ieteicams audzēt blakus augstākiem augiem, piemēram, starp kāršu pupiņu rindām, jo tās rada aizvēju. Lai nosegtu zemi un vairāk aizturētu mitrumu augsnē, gurķiem blakus, kamēr tie vēl nelieli, var iestādīt salātu dēstus. Kad gurķi sakuplo un sāk pārņemt dobi, salātus novāc.

Kliņģerītes

Dārzeņu dobju galos vērts iesēt kliņģerītes – tās ne tikai ir skaistas, bet ar savu aromātu atbaida dažādus kaitēkļus. Vienīgais trūkums – kliņģerītes pašas bieži vien augustā saslimst ar miltrasu.

Kliņģerītes labi der augsnes ielabošanai un dezinfekcijai. Sākoties ziedēšanai, augi satur visvairāk aromātvielu, tad kliņģerītes sasmalcina un iestrādā augsnē. Pēc tam augsni salaista un uz nedēļu nosedz ar plēvi – lai ilgāk uzturētu mitrumu un augstāku temperatūru.

Ķiploki zemenes nepasargās

Pastāv uzskats, ka ķiploki var zemenes pasargāt no pelēkās puves, tāpēc ķiplokus stādīja pamīšus rindās ar zemenēm. Tas ir absurds, jo zemenes posta tā pati puve, kas bojā ķiplokus. Turklāt, norokot ķiplokus, tiek bojātas zemeņu saknes.

Uzziņai!

Vēsturisko šķirņu sēklas iegādātas internetā: www.realseeds.co.uk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.