Sniega atkarīgie 1
Pat ar teicami sakārtotu trašu infrastruktūru, apkalpošanas kultūru, uzņēmuma mārketingu un labvēlīgu ekonomisko situāciju valstī kalnu slēpošanas biznesa panākumu kontrolakcija ir dabas mātes rokās – kādu laiku atsūtīs, tā arī cipari veidosies. Pirmais noteikums – vajag vismaz mīnus divu līdz trīs grādu salu, lai saražotu sniegu.
– Kalnu slēpošanas bizness balstās uz mākslīgo sniegu, kas ir viens no svarīgākajiem komponentiem. Dabiskais sniegs mums nenozīmē neko, ja vien nav sasniedzis pusmetru kārtā, kad varam braukt virsū ar traktoriem un sapresēt to līdz 30 centimetru biezumam, – skaidro Juris Žagars.
Žagarkalna sniega pūtējiem nepieciešamas trīs nedēļas, lai trases 10 hektāru platībā noklātu ar 50 tūkstošiem kubikmetru jeb 50 cm biezu sniega kārtu. Vienas diennakts ražošana izmaksā ap pusotru līdz diviem tūkstošiem eiro.
Šosezon pirmo klājumu uzpūtuši jau 6. novembrī, Lāčplēša dienā gan slēpojuši, gan suminājuši svētkus ar salūtu. Taču, ak vai, uznācis atkusnis un viss sniegs pagalam, saražojuši no jauna – un atkal tas pats. Tagad Žagarkalnā uzklāta trešā sniega tūre, piepalīdzot dabiskajam sniegam, nedēļas nogalēs pārsniegti trašu ieņēmumu rekordi.
Ļoti nervozs bizness – atzīst Žagarkalna saimnieks un piebilst, ka savu artavu piemet arī pārlieku pesimistiskā laika pareģu prognoze. Lai pamācās no angļiem, kas arī lietū un mākoņainos padebešos spēj atrast kādu nieku saules – tas noteikti palīdzētu potenciālajiem slēpotājiem apzināties, ka ar aktīvo atpūtu var nodarboties arī ne tik jaukā laikā.
– Esam ļoti atkarīgi no laika apstākļiem – ja tas ir labs, mūs gāž riņķī, ja ne, ir kā tagad – slēpotāju pamaz, un līdzīgi klājas arī netālajiem kolēģiem Reiņa trasē Krimuldas pusē.
Par globālās sasilšanas draudiem gan Latvijas “kalnieši” daudz neuztraucas. Ervīns Kišuro jau pieredzējis uz kalniem ne vienu vien periodu bez sniega un sala – tādi periodi bijuši gan septiņdesmitajos, gan deviņdesmito gadu sākumā. Vienu laiku slēpojuši tikai Gaiziņkalnā.
Juris Žagars atsaucas uz klimatologu atzinumiem, ka ziema neizzudīs tik drīz, vismaz viņa un bērnu mūža laikā nav gaidāmas tik lielas pārmaiņas.