Foto – Ilmārs Gulbis

Labākās zemeņu šķirnes audzēšanai uz plēves 0

Kuras zemeņu šķirnes piemērotas audzēšanai uz plēves? Vai salnu laikā tās jāsedz? ANNA JELGAVAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Ražo pat septiņus gadus

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Individuālā komersanta “Migl Dārzi” saimnieks Ilmārs Gulbis, kurš ir viens no lielākajiem zemeņu audzētājiem Kurzemē, savā saimniecībā Laidu pagastā 9 ha platībā audzē vairāk nekā desmit komercšķirņu. Viņš pirms vairākiem gadiem pievērsies zemeņu audzēšanas tehnoloģiju ekonomiskās efektivitātes salīdzināšanai. Eksperimentējot un pētot šķirņu uzvedību, saimnieks pašlaik saimniecībā ieviesis dažādas tehnoloģijas – zemenes audzē, pirmkārt, uz paaugstinātām dobēm, kas nosegtas ar polietilēna plēvi, otrkārt, uz melnās agroplēves, kas noklāta vienlaidus no viena lauka gala līdz otram, treškārt, stādījumus mulčē ar salmiem, jo atsevišķas šķirnes nevar audzēt uz plēves.

Viena no galvenajām šķirnēm saimniecībā ir agrā japāņu šķirne ‘Karioko’. Pārbaudot laukā bez seguma, izrādījās, ka tā vienuviet var augt un ražot pat septiņus gadus. Kad zied un ražo, ‘Karioko’ izskatās patiesi iespaidīgi – ceri ir ogu pilni. Ražas kulminācija ir jau otrajā gadā pēc stādīšanas, respektīvi, 18–20 tonnu no hektāra. Pirms dažiem gadiem laidenieks šo japāņu šķirni iestādīja uz melnā polietilēna seguma, lai izvērtētu šķirnes atdevi.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Audzējot uz plēves seguma, ogas vienmēr ir kvalitatīvākas, saldākas un izskatīgākas. Tiesa, sintētiskais materiāls nemaksā lēti, bet ieguldītie līdzekļi atmaksājas jau pirmajā gadā no pārdotajām ogām. Lai ietaupītu naudu, plēves segumus paši gādājam Polijā, kur tos pārdod uz svara, nevis metros, – stāsta speciālists.

Pret salnām

Zemenes uz plēves uzzied agrāk, tāpēc vietās, kur iespējamas salnas, laikus veic aizsardzības pasākumus. Ārzemēs zemeņu lielražotāji pret pavasara salnām uz augiem parasti smidzina ūdeni. Latvijā, audzējot nelielās platībās, zemenes ziedēšanas laikā visbiežāk nosedz ar agrotīklu. Ilmārs savos laukos dedzina salmu ruļļus, kas izvietoti apkārt laukiem un starp stādījumiem. Dūmi, kas sēžas uz zemes, pasargā augus no salnas, bet, ja tie paceļas gaisā, darbs ir vējā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.