Labākās jāņogu šķirnes, kuras ir izturīgas pret lapu plankumainību 0
Mani interesē labas, ražīgas jāņogu šķirnes, kas ir izturīgas pret lapu plankumainībām. Nevēlos dārzā izmantot ķīmiskos līdzekļus. ĒRIKS AIZKRAUKLĒ
Izraisa divas slimības
Pēc Dārzkopības institūta vadošās pētniece Sarmītes Strautiņas teiktā, visieņēmīgākā pret slimībām ir vecā šķirne ‘Holandes Baltās’. Nelielas infekcijas izpausmes ir vairākām citām sarkano jāņogu šķirnēm, taču sēņu slimību ierobežošanai nav nepieciešams lietot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus.
Lapu plankumainību izraisa divas slimības – ogulāju lapu iedegas un sīkplankumainība.
Ogulāju lapu iedegas (Drepanopeziza ribis) bojā galvenokārt lapas, kā arī ogas un dzinumus. Sākumā parādās sīki, brūni plankumiņi. Vēlāk tie saplūst, pārņem visu lapu. Bojātās lapas nobrūnē, sačokurojas un nobirst. Slimības ierosinātājs ziemo uz nobirušām lapām.
Sīkplankumainības (Mycosphaerella ribis) izplatību veicina palielināts mitrums, silts laiks un sabiezināti stādījumi. Uz lapām parādās brūni, stūraini plankumi ar tumšsarkanu maliņu. Stipras infekcijas gadījumos lapas nobrūnē, nokalst un priekšlaikus nobirst. Ieņēmīgākām šķirnēm var inficēties arī nenobriedušas ogas – tad uz tām redzami mazi, apaļi, brūni plankumi. Ierosinātāja sēne pārziemo uz nokritušām lapām.
Ierobežošana un profilakse
Izvēlas izturīgas jāņogu šķirnes. Tādas ir Krievijā selekcionētās ‘Marmeladņica’ (ogas ir vidēji lielas, ar saldskābu garšu, bet ienākas ļoti vēlu, ķekari – vidēji gari, blīvi, izliekti; šķirnei ir laba ziemcietība un ražība, kā arī laba izturība pret miltrasu un ogulāju iedegām), ‘Asja’ (vidēji agra šķirne ar lielām, patumši sarkanām, garšīgām ogām garos ķekaros; krūms ir stāvs, ražīgs; šķirnei ir laba ziemcietība, ražība un izturība pret slimībām), ‘Orlovskaja Zvezda’ (ogas nogatavojas ļoti vēlu, ir lielas, spilgti sarkanas, garos, blīvos ķekaros; krūms ir stāvs, vidēji ražīgs; šķirnei ir laba ziemcietība), kā arī vietējās selekcijas šķirne ‘Vīksnes Sarkanās’ (agrīna, ogas ir lielas, tumši ķiršsarkanas, garos ķekaros; ļoti ražīga šķirne, bet ar vidēju ziemcietību un vidēju izturību pret miltrasu un pumpuru ērci).
Lai lapas straujāk nožūtu, stādījumam jābūt labi ventilētam. Nobirušās lapas jāizvāc un jāiznīcina.
Sēņu slimību ierobežošanai atļauts lietot fungicīdus, piemēram, Champion 50 (2. reģistrācijas klases preparāts), ar kuriem stādījumus apsmidzina agri pavasarī pirms lapu plaukšanas vai arī pēc ražas novākšanas.
Sarkano jāņogu ‘Marmeladņica’, ‘Asja’, ‘Vīksnes Sarkanās’ kailsakņu stādus par 3,50 eiro no 1. oktobra tirgos Dārzkopības institūtā.