Labākais strops ziemošanai 0
Vēlos iegādāties jaunus stropus, taču tie ir dažādi. Kurā stropā bites ziemo vislabāk? AIJA MĀLPILĪ
Pieredzes bagātie bitenieki Juris un Liāna Igauņi no Latgales izmēģinājuši dažādus stropus. Viņu pieredze liecina, ka vislabāk bites ziemo tradicionālajos Auzukalna un Latvijas stāvstropa tipa stropos.
Jau septiņus gadus viņi eksperimentē arī ar norvēģu stāvstropu (tam sānos nav nekāda siltinājuma), kurš ērti lietojams dravošanas sezonā. Taču tajos bitēm ziemās veidojas kondensāts, ligzda ir mitra. Mēģināts arī variants, kad zem stropa pa ziemu atstāj tikai sieta grīdu, taču stropā mitruma par daudz bijis tik un tā.
Stropiem Igauņu dravā ir divas skrejas – viena bišu ligzdas telpā, otra medus telpā. Pa ziemu visas skrejas atstāj vaļā.
Pakošanai tiek gatavoti speciāli maisi. No parastā maisauduma uzšuj stropa izmēra kules. Tās piepilda ar rudzu salmiem (tie sevišķi nepatīk pelēm) apmēram 15 cm biezā slānī. Tas ir vislētākais un izdevīgākais materiāls. Ar vienu salmu rulli pietiek lielai dravai. Materiālu ik rudeni var atjaunot. Ja tas nav bijis mitrs, spilvenus glabā nojumē un lieto atkārtoti.
Ja tuvumā ir mežs, tad vislabākais pakojamais materiāls ir papardes. Tās vāc patlaban, kad augi nosaluši. Ja papardes griež zaļas, tās labi neizžūst. Sagaida sausāku dienu un sagriež, cik spēj. Paparžu spilvenus izdevīgi pagatavot, ja ir dažas saimes.
Pakojamos spilvenus liek stropā ar tādu aprēķinu, lai no stropa koka malām vismaz vienā galā (priekšā vai aizmugurē) paliktu pāris centimetru atstarpe. Ja maiss blīvi aizpildīs visu stropu, būs sliktāka ventilācija, gar seguma malām veidosies kondensāts, tas sāks pelēt.