Padoms biteniekam. Kurš ir labākais dūms dravai? 0
Jautājums. Kādu koku praulus vai citus materiālus vislabāk lietot dūmekļos? ANITA KRĀSLAVĀ
Bitenieks Jānis Vainovskis par labākajiem materiāliem dūmeklim atzīst vītolu un alkšņu praulus. Der gan koksne, gan miza. Blīgznas rada lielu karstumu un piemērotas tikai profesionālajām nerūsējošā tērauda dūmkannām. Lētajām skārda ātri izdegs korpuss.
Der arī liepu prauli, tikai bez mizas. Dūmošanai izmantojama egle (priede nē).
Biškopības preču veikalos var nopirkt speciālas presētas plāksnes (izmanto arī stropa siltināšanai) un granulas. Plāksnes sevišķi labi aizdegas. Tās var izmantot aizkuriem, pēc tam papildinot ar prauliem. Granulas savukārt dūmo ilgi, kas svarīgi, ja daudz bišu saimju vai paredzēti lieli darbi.
Nav ieteicams izmantot granulas, kurām ir nezināmas izcelsmes piedevas.
Lielajās dravās dūmkannās izmanto mazus malkas klucīšus.
Taču bites bez vajadzības nevajag sevišķi apdūmot. Ejot pie bitēm, pirms apskates pareizi būtu mazliet papūst dūmus pie skrejas un tad viegli pārlaist rāmīšu virspusei. Pēc tam rīkojas pēc vajadzības un bišu noskaņojuma. Ienesuma laikā reizēm vispār var iztikt bez dūmekļa, taču tam noteikti jābūt pa rokai.
Jārēķinās, ka pat pēc nelielas apskates bites pāris stundu vēl ir stresā. Pēc pamatīgas piedūmošanas un traucēšanas saime pat astoņas stundas nevar ieiet mierīgā darba ritmā.
Ja bites sevišķi sakaitinātas, dūmeklī var iemest ar propolisu klātas sedziņas driskas, lai domā, ka “mājiņa deg”.
Paša dūmekļa izvēle ir gaumes lieta, taču nevajadzētu pirkt pašu lētāko. Kvalitatīvs dūmeklis maksā, sākot no 20 eiro. Korpusi parasti kalpo ilgi. Pirmās saplīst gaisa plēšas. Tās lielai daļai modeļu var nomainīt. Taču, jau pērkot, ieteicams izvēlēties modeli, kuram plēšu apakšmalā ir iespējami mazāk materiāla kroku, lai abas malējās ermoņiku plāksnes saskaras. Tieši apakšmalas locījuma vietas ir pirmās, kur izveidojas caurumi. Plēšām no sāna vizuāli vairāk jālīdzinās vēdeklim, nevis akordeonam.
Ja tikai mazliet jāieskatās stropā, pāris dūmiem derēs arī dravā atrodami čiekuri, sausi žagariņi vai lapas.