Kā uztaisīt labu un lētu siltumnīcu: Darba gaita soli pa solim 0
Pašgatavota siltumnīca ar labu plēves segumu nav sliktāka par dārgajām polikarbonāta būvēm. Augļkopis PĒTERIS HEIMANIS savā saimniecībā siltumnīcas būvei izvēlējies variantu izmantot būvniecības preču veikalā nopērkamās caurules un metāla elementus karkasa konstrukcijai.
Aprēķina materiālu daudzumu
Siltumnīcu orientē ziemeļu–dienvidu virzienā, lai saule pārāk nekarsētu. Jo lielāka būs siltumnīca, jo augstāki griesti, jo labāks mikroklimats valdīs telpā. Arī gaisa cirkulācija būs labāka. Līdz ar to arī augi labāk jutīsies, mazāk slimos.
Lai augi saules staros neapdegtu, gar saulaināko malu iekšpusē novelk noēnošanai paredzēto tīklu.
Šāda veida siltumnīcas kalpo labi un ir praktiskas. Piemēram, no ovālā jumta sniegs labi noslīd. Arī plēves segumu atjaunot nav grūti – plēve tiek stiprināta tikai malās, apakšpusē. Tāpat nomazgāt tādu viegli.
Karkasa izmērus aprēķina, pielāgojot plēves izmēriem. Heimaņu siltumnīcai arkām izmantotas ūdensapgādei paredzētās caurules (50 x 4,6). Katras plastmasas arkas garums ir pieci metri.
Protams, var izmantot arī speciālās siltumnīcām paredzētās caurules gaišā krāsā (plēve uz tādām ilgāk kalpo), taču tās maksā krietni dārgāk nekā parastās, būvdarbiem paredzētās.
Cauruļu galus stiprina, uzbāžot atbilstīga izmēra metāla caurulēm (to garums virs zemes atstāts 90 cm). Cauruļu arkas tiek balstītas uz karkasa no celtniecības materiāliem. Šie metāla leņķi ir viegli, tos nav grūti sastiprināt. Arku attālums ir 1,5 m cita no citas.
Sānos, konstrukcijas apakšpusē, veido ventilācijas lūkas. Pareizāk gan būtu tās ierīkot jumtā, taču tas ir tehniski sarežģīti izdarāms. Pirms ķeras pie konstrukcijas, būvi iepriekš uzskicē, lai varētu pēc iespējas precīzākā daudzumā iegādāties materiālus.
Metāla konstrukcijas kalpo ilgi, tās nav papildus jāapstrādā atšķirībā no koka karkasa siltumnīcām. Šādai 30 metru garai siltumnīcai visu materiālu kopējās izmaksas ir ap 1500 eiro.
Pārdomā konstrukcijas detaļas
Lai savienojuma vietas neievainotu plēves segumu, tās notin ar sudraboto, santehnikas darbiem paredzēto lenti – tā kalpos ilgi un labi. Kad padilst, var viegli atjaunot.
To var darīt arī koka karkasa siltumnīcām, jo rūpīga karkasa sagatavošana paildzinās plēves kalpošanas laiku. Laba ir stiprinātā plēve (EVA) ar 10 gadu kalpošanas laiku un speciālo pretkondensāta pārklājumu (iegādāta www.pleve.lv).
Heimaņu siltumnīcas konstrukciju pārsegšanai izmantota 8 m platā plēve. Visvienkāršākais veids plēves nostiprināšanai ir velēnas. Šim nolūkam gar siltumnīcu izrok grāvīti.
Plēvi klāj saulainā bezvēja dienā – viens cilvēks nostiepj un pietur, otrs piemet zemi. Ar laiku augsne pieblietēsies un plēve turēsies arvien stingrāk.
Labāk siltumnīcu ierīkot lielāku, nekā plānoto augu daudzumam vajadzētu, nevis stādus sastūķēt mazā būcenītī (izplatīta kļūda mazdārziņos), kur nevar nodrošināt ventilāciju.
Izvēlas augsnes klājumu
Kamēr seguma vēl nav, var sastrādāt augsni. Visu siltumnīcu vai tikai celiņu zonu izdevīgi noklāt ar pīto ģeotekstilu. Noklājot visu siltumnīcu, augus var audzēt podos.
Tas der arī tomātiem un gurķiem (stāda vismaz 20 litru podos vai maisos – tā sauktajās plēves desās). Stādot podos, katru gadu augsni tajos maina. Tādējādi samazinās dažādu slimību un kaitēkļu savairošanās risks.
Ar tekstilu noklātie celiņi palīdzēs augsnē labāk saglabāt mitrumu, turklāt pa tādu pamatni būs patīkamāk staigāt. Praksē pārbaudīta metode – zem dēstu podiem liek putuplasta loksnes. To radītais siltums augiem ļoti patīk.
Plēves uzvilkšanu atliek uz siltāku laiku pavasarī, jo vēsumā uzliktais segums nebūs gluds un labi nepieguls. Tas samazinās arī kalpošanas ilgumu.