“Laba daba” – labākais festivāls mazliet neparastiem cilvēkiem 0
No 31. jūlija līdz 2. augustam Līgatnes pagasta “Ratniekos” jau septīto gadu pēc kārtas visiem labas mūzikas un kvalitatīvas atpūtas cienītājiem trīs dienas būs iespējams baudīt vairāk nekā septiņdesmit grupu, muzikālo apvienību un dīdžeju uzstāšanos starptautiskajā mūzikas festivālā “Laba daba”. Putnu dziesmas, dabas takas, teātra izrādes un ģipša krūšu atliešanas darbnīca iezīmēs ceļu starp sešām festivāla skatuvēm, no kurām visu vecumu klausītāji varēs baudīt folkmūziku, roku, indi mūziku, dabstepu, kora dziesmas un žanrā nenoteiktus, atsvaidzinošus skaņu eksperimentus.
Festivāla “Laba daba” rīkotāji norāda, ka labdabīgā notikuma pamatideja slēpjas tā programmas nestandarta izpausmē, meklējot un piedāvājot arvien ko jaunu, līdz šim Latvijas mūzikas festivālos neredzētu un nedzirdētu. Nav mazsvarīgi arī tas, ka ik gadu arvien plašāku piekritēju loku pulcē festivāla unikālā filozofija – labdabīga attieksme pret cilvēkiem, notikumiem un dabu: to dabu, kas apkārt, un to, kas cilvēkā.
Un protams – mūzika! Kā festivāla aprakstā pieklājas, jāsāk ar lielajiem vārdiem, proti – ārzemniekiem. Ikreiz festivāls priecē ar košu ārvalstu viesa uzstāšanos, arī šis gads nebūs izņēmums – viesi sabrauks skaitā 13 no astoņām valstīm. Pirmajā festivāla dienā lielās skatuves galveno laiku apdzīvos zināmās aprindās slavenā Lielbritānijas grupa “The Fall”. Grupas pirmsākumi meklējami septiņdesmito gadu pankmūzikas skatuvē, taču, regulāri mainoties grupas sastāvam, mainījies arī tās skanējums, ansamblim spēlējoties ar “post-punk” skaņām, eksperimentāliem ģitāru rifiem jeb, slavenā mūzikas apskatnieka un radiodīdžeja Džona Pīla vārdiem runājot: “Viņi katru reizi skan citādi, līdz ar to viņi nekad nemainās.”
Nevajadzētu palaist garām arī festivāla otrās dienas ārzemju “hedlaineru”, baltkrievu raupjā partizānroka, grupas “Brutto” uzstāšanos. Grupu dibinājis pazīstamās grupas “Lyapis Trubetskoy” līderis Sergejs Mihaloks, savā mūzikā skaidri un gaiši iepinot sociālpolitisku vēstījumu, proti, “Brutto” skaidri un gaiši norāda, ka viņu dziesmas ir par brīvības cīņu – Baltkrievijas un Ukrainas atbrīvošanu no Kremļa varas! Grupas galvenais uzdevums esot muzikāla “pretošanās totalitārismam un Putina imperiālismam”, cīņa par brīvību – “nevis efemēru, garīgu, bet īstu brīvību, kas ļauj pašiem noteikt savu likteni”. Dažādās valodās dziedošā rokgrupa izpelnījusies plašu popularitāti, tās dziesmas tikušas dziedātas eiropeiskās Ukrainas atbalstītāju pusē Kijevas Maidana laukumā, ne velti mūziķu uzstāšanās aizliegta dzimtajā Baltkrievijā, viņu koncertus atceļ arī Krievijā.
Starp viesiem ievērības cienīgi arī ietekmīgā pankroka apvienība “Subhumans” no Lielbritānijas. Lai arī grupa nevar lepoties ar lielu diskogrāfiju un lielākā daļa tās albumu izdoti astoņdesmitajos gados, apvienība ieguvusi kulta statusu aiz savas valsts robežām un ir viena no nedaudzām Lielbritānijas panku grupām, kas pamatīgi ietekmējusi Kalifornijas pankroka mūzikas skatuvi. Viņus par savu iedvesmas avotu min apvienība “NOFX”, kā arī nesen grupas “Neurosis” līderis Skots Kellijs minējis “Subhumans” kā vienu no desmit visu laiku ietekmīgākajām Lielbritānijas grupām.
Uz dažādām skatuvēm festivālā neiztrūkstoši kāps un fanus priecēs vietējās publikas pārbaudītas pašmāju grupas un pieredzējuši mākslinieki – pankroka tēvs Dambis kopā ar grupu “Inokentijs Mārpls”, latvju grandžroka karognesēji “Pienvedēja piedzīvojumi”, pēdēja gada laikā skaļi atdzimusī 80. gadu kulta grupa “Aurora”, pārbaudīta postfolka vērtība “Auļi”, arī kaislību roka leģendas “Dzelzs vilks” un pagrīdes klasiķi “Baložu pilni pagalmi”. Popmūzikas lauciņā plašu ievērību guvušie “The Sound Poets” šoreiz uzstāsies, sniedzot akustisku koncertu.
Multimākslinieka Hardija Lediņa jubilejas gadā viens no pieturas punktiem festivālā noteikti ir latviešu eksperimentālās mūzikas grupa “NSRD” jeb “Nebijušu sajūtu restaurēšanas darbnīcas” reanimācijas projekts – mūziķu apvienība “Nebijušā restauratori” Nils Īle, Einārs Latiševs, Andrejs Grimms, Roberts Brants un Jānis Pelše. “Mēs izpildām dziesmas un sajūtas, kas tika izveidotas 80. gados kopā ar Hardiju Lediņu un Juri Boiko. Kaut arī viņu vairs nav mūsu vidū, tā mūzika un sajūtas joprojām ir dzīvas,” stāsta Inguna Rubene, apvienības dalībniece, piebilstot: “Arī par festivālu “Laba daba” ir dzirdētas labas atsauksmes, ka tur sanākot cilvēki, kuriem patīk kas mazliet neparasts, kuri var un grib smelties idejas.”
Līdzas daudzajiem (protams, lieliskajiem) veterāniem svaigu elpu festivālā ienesīs vairākas jaunas apvienības. Starp tām arī jaunā, bet jau vērā ņemamu ievērību guvusī Liepājas postfolka grupa “Zāle”, kam šī būs pirmā uzstāšanās lielfestivālā. Šajā pavasarī muzikālā kompānija, kurā darbojas dzejnieks Pēteris Draguns, dziesmu autore Marta Kreituse, ģitāriste Kasandra Kaņepe, bundzinieks Tarass Kuzmenko, obojiste Kira Maija Kirsanova un čellists Aivis Gailītis, izdeva debijas albumu “Viņa”. Marta sola, ka uzstāšanos gaida ar nepacietību un sola, ka uz Eža skatuves klausītāji varēs baudīt gan “Zāles” kompozīcijas no jau esošā albuma, gan arī tādas, kas “vēl nekur nav bijušas”. “Feijerverka nebūs, toties mūsu skaņu pirmoreiz papildinās flauta. Būs drusku mierīgi, drusku – nemierīgi. Pēteris parūpēsies par meditatīvo daļu, tomēr varēs arī padejot, jo ir taču festivāls!”
Neiztrūkstoša festivālā būs arī par tradīciju kļuvusī kora uzstāšanās – šogad sestdienas rītā būs iespējams dzirdēt kora “Aura” koncertu. Savukārt sestdienas teātra programmu aizpildīs komponists Jēkabs Nīmanis un viņa dziesmas bērniem, kā arī etīžu teātris “Nerten”. Skatītājiem – Ģertrūdes ielas teātra Ģirta Šoļa režisēta izbraukuma izrāde “Pasaka par veco nāvi”.
Varbūt noder!
Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, HYPERLINK “http://www.bilesuserviss.lv/”www.bilesuserviss.lv.
Cena: EUR 27 – 40
Pilns grupu un aktivitāšu saraksts: www.labadaba.lv