“LA” Maskavā: Futbola čempionāta laikā spēka struktūras instruētas “atlaist skrūves” 2
Krievijā notiekošais futbola čempionāts jau izpelnījies salīdzinājumus ar Maskavas 1980. gada Olimpiskajā spēlēm un pat 1957. gada Vispasaules VI jauniešu un studentu festivālam, kad Maskavā ieradās nepieredzēti liels ārzemnieku skaits, pamatīgi izjaucot ierasto ikdienu.
Lai gan futbola spēles notiek 11 pilsētās, Maskava ir kā “tranzītpunkts”, kur sākotnēji ierodas gandrīz visi uz Pasaules čempionātu atbraukušie, un, protams, izmanto iespēju apskatīt pilsētu. Līdz ar to, pilsētas centrā izveidojies savdabīgs dažādu tautību “kokteilis”. Krievijas varas iestādes neskaidru iemeslu dēļ bija nolēmušas uz vairākām dienām slēgt Sarkano laukumu, un, kā novēroja “LA”, ārzemju līdzjutēji tā tuvumā nolūkojuši vairākas citas pulcēšanās vietas, piemēram Manēžas laukums, bet īpaši – nelielo Ņikoļska ielu. Austrumnieciskas arābu vai irāņu melodijas te mijas afrikāņu bungu rīboņu vai Dienvidamerikas fanu kliedzieniem, kamēr eiropieši ir atturīgāki savās publiskajās izpausmēs.
Krievija pazīstama ar agresīvajām futbola huligānu kustībām, tomēr vismaz pagaidām nekādi incidenti nav piedzīvoti. Iespējams, tāpēc, ka mājiniekiem savas izlases spēle pagaidām apmierina (divas pārliecinošas uzvaras) un nav pamata dusmām, turklāt pilsētas ielās dežūrē ļoti liels skaits policistu un karavīru.
Kā secina vietēji, spēka struktūru pārstāvji esot īpaši instruēti čempionāta laikā “atlaist skrūves”, tāpēc tiekot atļauts daudz kas tāds, par ko citā laikā Krievijas iedzīvotāji var tikai sapņot. “Parasti viņi ir tādi represīvi, bet te kā pēc mājiena ar burvju nūjiņu – vai tas būtu kāda slepens Putina rīkojums vai (iekšlietu ministra) Kolokoļceva pavēle – ir pilnīgi izmanījušies. Viņi kļuvuši par tādiem policistiem, kādus parasti rāda amerikāņu filmās, kuri izpalīdzīgi palīdz gājējiem pāriet pāri ielai. Tik laipni, tik pretimnākoši, ļauj atbraukušajiem darīt daudz ko tādu, kas vienkāršajiem krieviem ikdienā ir aizliegts: savākties lielās grupās, dziedāt un dejot bez īpašām atļaujām, skaļi diskutēt, pat runāt megafonā, izvietot [pilsētas centrā plakātus bez saskaņošanas galvaspilsētas iestādēs, kāpt apgaismes stabos, vicināt karogus un tā tālāk. Mūs par to apcietina, sēdina izolatorā, izsauc uz pārrunām, bet tagad tas ir atļauts,” radio “Eho Moskvi” komentē žurnālists Vladimirs Vorfolomejevs. Bet viņa kolēģis Kirils Martinovs šo situāciju salīdzinājis ar padomju laika specveikaliem “Berjozka”, kur izredzētie varēja dabūt deficīta preces, kamēr ārpusē valdīja trūkums un pelēcība.
Organizatoriskā ziņā tomēr ne viss ir tik labi, ko svētdien varēja vērot pie tā dēvētās “fanu zonas”, netālu no Maskavas Valsts universitātes Vorobjova kalnos. Tur policija bloķējusi vairākas ielas, tāpēc veidojās milzīgas drūzmas un daudzi atnākuši tā arī nevarēja laikus sākt skatīties spēli uz plaši izreklamētajiem lielajiem ekrāniem. Toties ar cilvēku pieplūdumu samērā labi tiek galā sabiedriskā transporta sistēma.
Maskaviešu attieksme pret fanu pieplūdumu ir dažāda. Piemēram, ļoti atsaucīgi un priecīgi ir dažādi brīvprātīgie – pārsvarā jaunieši, toties īgnums manāms lidostas un arī atsevišķu viesnīcu darbinieku sejās, kam šis laiks ir ļoti noslogots. Pārsvarā gan Maskavas iedzīvotāji ir vērojoši ziņkārīgi un nekautrējas aprunāt līdzjutējus, zinot ka lielākā daļa nesaprot krievu valodu. Ielās bieži vērojama aina, ka ārzemju fani aicina kādu simpātisku sievieti nobildēties kopā ar viņiem, un bieži saņem piekrišanu. “Te ir ļoti skaistas meitenes, mums tas ir ļoti svarīgi,” sacīja kāds Meksikas fans. Pēc “LA” novērojumiem, tieši meksikāņi ir naskākie uz šādām aktivitātēm.
Tikmēr Krievijas Valsts domes deputāte Tamāra Pļetņova aicinājusi Krievijas sievietes neiesaistīties intīmos sakaros ar atbraukušajiem ārzemniekiem. “Labi, ja vēl vienas rases, bet, ja citas rases, tad vispār. Mums savus bērnus vajag dzemdēt. Es neesmu nacionāliste, bet tomēr… Es zinu, ka bērni cieš, tēvi viņus vēlāk pamet un viss, viņi te paliek ar māti,” Krievijas mediji citē politiķi, kura parlamentā vada par ģimeņu lietām atbildīgo komiteju. Daudzi šos izteikumus kritizējuši kā rasistiskus, turklāt ar vēlmi iejaukties cilvēku privātajā dzīvē.
Kā ārzemju līdzjutēji uzvedas Maskavā, gatavojoties spēlei Argentīna-Islande, skaties arī “LA” videoreportāžā!