Foto – Shutterstock

“LA” jautā: vai pāriem pirms kāzām vajag īpašas “laulību mācības”? 1

Pirms stāšanās laulībā personām, kuras vēlas reģistrēt laulību dzimtsarakstu nodaļā, apmācībās piedāvās sīkāk iepazīties ar vairākiem laulības aspektiem: finanšu patību, tiesiskajiem aspektiem, psiholoģiskajiem un ētiskajiem aspektiem, kā arī ar vecāku pienākumiem un atbildību, šodien apmācībām veltītajā seminārā pastāstīja Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra Tālākizglītības nodaļas vadītāja Astra Vanaga.

Reklāma
Reklāma

Dalība apmācībās būs brīvprātīga.

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

Viņa norādīja, ka 2014.gada rudenī ar programmas pilotprojektu iepazinušies pieci pāri, kā arī dzimtsarakstu nodaļu darbinieki. Tāpat ir izstrādāti programmas materiāli. Pagaidām vēl nav skaidrs modelis, kā šī programma tiks ieviesta.

Pēc Vanagas domām, programma varētu tikt īstenota reģionu un novadu centros. Katram no četriem programmas moduļiem tiktu atvēlētas sešas stundas. Kā norādīja Vanaga, lektori, kas runātu par jau minētajiem laulības aspektiem, būs jomas profesionāļi. “Tas nedrīkst būt virspusējs pasākums “ķeksīša pēc”. Vēlamies, lai šajās nodarbībās pārim rastos impulsi, kas ļautu veidot ilgu un laimīgu kopdzīvi,” sacīja Vanaga.

[simple-poll id=”387″]

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norādīja Vanaga, programma ir aktuāla, jo cilvēki Latvijā seko globālai tendencei – nereģistrētai kopdzīvei, kaut arī dzīvei laulībā ir dažādas priekšrocības.

Pēc viņas domām, uz šādas programmas nepieciešamību norāda arī statistika par laulību noturību, piemēram, pēc 2013.gada statistikas redzams, ka noslēgts nedaudz vairāk kā 11 000 laulību, bet šķirtas ap 7000 laulību, un šādas ir pēdējo gadu tendences. Kā stāstīja Vanaga, 20.gadsimta 20.gados un 30.gados šķirto laulību skaits bijis ievērojami mazāks, kāpumu tas piedzīvojis 70.gados, un tās paaudzes, kas patlaban precas, ir izaugušas, vērojot 70.gados tapušos ģimeņu modeļus.

Tāpat viņa piebilda, ka pirms laulības noslēgšanas baznīcā pārim ir jāiziet obligātās pirmslaulību apmācības – arī valstij vajadzētu tādas piedāvāt.
Kā ziņots, programmas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību ģimenei kā pamatvērtībai un veicināt atbalstu uzskatam, ka ģimenei jābūt balstītai laulībā.

Mācību programmas ideja ir sniegt topošajām ģimenēm zināšanas un veidot izpratni par laulības tiesiskajiem, psiholoģiskajiem, ētiskajiem un sadzīves aspektiem. Apmācību programmā topošie laulātie pāri iegūs zināšanas un izpratni par laulības dzīves būtiskiem jautājumiem, kā arī saņems praktiskus padomus dažādām laulības dzīves situācijām.

Pašlaik tiek apzinātas iespējas un turpmākā darbība apmācību programmas praktiskajai ieviešanai.

Projekta īstenošanā iesaistītas trīs ministrijas – Tieslietu, Labklājības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.