“LA” aptauja: Vai novadā jūtat kādus ieguvumus no tā, ka ierodas igauņu tūristi? 0
Vents Armands Krauklis, Valkas novada domes priekšsēdētājs: “Igauņi brauc, lai iegādātos alkoholiskos dzērienus, kas pie mums ir lētāki. Bet no tā ieguvums – akcīzes nodoklis – aiziet valsts budžetā. Tomēr arī novadam jūtams ieguvums – kaimiņu ierašanās palielina ekonomisko aktivitāti. Zinot, ka igauņus interesē amatnieku kvalitatīvie darinājumi, ne vien mūsu novada, bet arī kaimiņu novadu meistari sabrauc Valkā un ar prieku pārdod naudīgajiem igauņiem, turklāt arī vietējie tad pērk vairāk. Plaukst ielu tirdzniecība, jo igauņus interesē arī zemnieku ražojumi.”
Jānis Liberts, Apes novada domes priekšsēdētājs: “Ape ir neliela pilsētiņa, taču divreiz gadā mums ir gadatirgus – sabrauc tik daudz igauņu, ka ielas pārpildītas, cilvēku skaits trīskāršojas. Kur vien skaties – mašīnas ar Igaunijas numura zīmēm. Šā gada maijā labo laika apstākļu dēļ bija īpaši liels igauņu pieplūdums. Mums liels prieks, jo ne tikai kafejnīcās, arī veikalos pieaug apgrozījums, cilvēkiem ir darbs, visi kļūst rosīgāki, uzņēmīgāki. Interesants vērojums: Apes centrā pie bijušās dzelzceļa stacijas “Krodziņā” var paēst ļoti garšīgas pusdienas, katrā ziņā kvalitāte neatpaliek no restorānu līmeņa. Ieguvums arī tāds, ka varam piedalīties kopējā projektā – gan Igaunijā, gan pie mums un citos novados ierīko dabas takas gājējiem un velosipēdistiem tajās vietās, kur kādreiz bija dzelzceļa sliedes.”
Dagnis Straubergs, Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs: “Pie igauņiem mazie veikali aizvērti, tur daudz kas dārgāks, visas aktivitātes, kas saistītas ar viņu ierašanos, mūsu pusē ir nopietns atspaids vietējai ekonomikai. Pieaug darba vietu skaits, uzņēmumi attīstās, savu labumu dod investīcijas, nodokļi. Palielinās ieņēmumi pat no pasta pakalpojumiem.”