Foto – Shutterstock

Zemniekiem neskaidrības par papildu piena kvotu ieguves iespējām 5

“LA” redakcija saņēma satrauktu zvanu no kādas Vidzemes zemnieku saimniecības par piena kvotu sistēmu, kas beigšoties jau 1. februārī. Šāda informācija lauksaimniekiem sniegta Lauksaimniecības datu centra (LDC) Valmieras filiālē, un tas esot “rīkojums no augšas”. Kvotas izpildījušie zemnieki ir neizpratnē, ko darīt – vai nu vēl var pagūt iegādāties papildu kvotas, vai arī šai iecerei jāpārvelk pāri svītra.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

LDC direktora vietniece Erna Galvanovska sarunā ar “LA” norādīja, ka šajā gadījumā kāds būs kaut ko sajaucis vai pārpratis, jo nekas nav mainījies – kvotu sistēma beigsies šā gada 31. martā, kā jau tas daudzkārt ziņots. Piena kvotu sistēmu likvidēs visās ES dalībvalstīs, tostarp Latvijā, un tas nozīmē, ka turpmāk zemnieki varēs strauji kāpināt piena ražošanas apjomus. Tiesa, Latvija savu kvotu varētu pārsniegt, kas nozīmē maksāt lielas soda naudas. Pēc jaunākajām provizoriskajām aplēsēm, kvotas izpilde var būt 101%, un tas nozīmē vismaz divu miljonu eiro soda naudu. Erna Galvanovska atzina, ka viss būs atkarīgs no tā, cik piena būs saražots šā gada martā, jo šajā mēnesī jau tradicionāli piena ražošana aug straujāk. “Diemžēl jau tagad skaidrs, ka par vienu procentu kopējā kvota būs pārsniegta. Viss būs atkarīgs no tā, cik piena kilogramu veidosies katram ražotājam,” klāsta LDC direktora vietniece.

“Tie, kuri interesējas, zina, bet tie, kuri neinteresējas, neko nezina un skatās lielām acīm, kāpēc jāmaksā soda naudas par saražoto pienu,” tā situāciju raksturo Latvijas Piena ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Ieva Alpa-Eizenberga. Viņa atgādina, ka LDC jau sūtījis zemniekiem informāciju un brīdinājumus par pārsniegtajām kvotām. Ja kādam vēl ir neskaidrības, visu informāciju var uzzināt internetā, pagastos pie Lauku konsultāciju un izglītības centra speciālistiem, kā arī lauksaimnieku sabiedriskajās organizācijās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau ziņots, ka kvotu sistēma tiks atcelta šogad un no 1. aprīļa piena nozarē valdīs brīvais tirgus. Kā lēsts iepriekš, šogad pirmo reizi kvotu sistēmas vēsturē Latvija varētu pārsniegt savu kvotu, kas draud ar bargām soda naudām. Pērn kvota tika izpildīta par 99,10%, bet šā gada 1. janvārī tās izpilde jau bija 78,43% un paredzams, ka līdz 31. martam to pārpildīs. Cik liels varētu būt pārpildes lielums, laiks rādīs. Pagājušā gada decembra sākumā LDC direktors Ivans Vorslovs prognozēja, ka valsts savu kvotu var pārsniegt vismaz par 2,3% un tas soda naudās var izmaksāt ne mazāk par 4,9 miljoniem eiro. Pēc “LA” aplēsēm, kvotas pārsniegums var sasniegt 5%, un tad soda naudās būs jāšķiras no 10 miljoniem eiro. ES regulā noteiktā soda nauda ir 27,83 eiro par piena kg, un tā ir lielāka, nekā šobrīd zemnieki vidēji saņem par pienu. Pēc LPCS datiem, decembrī vidējā piena iepirkuma cena bija 24,25 eirocenti/kg. 
No janvāra gan daļa piena pārstrādātāju pazeminājuši piena iepirkuma cenas vēl par 10%. Jau šobrīd piena iepircējiem atļauts iekasēt soda naudas no tām saimniecībām, kas kvotu pārsniegušas, bet ne vairāk kā 50% no piena iepirkuma līgumcenas. Līdz šim piena kvotu jau pārpildījuši ap 800 piena ražotāju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.