Foto-Shutterstock

Kvilings – veido apsveikuma kartītes pats! + VIDEO pamācība 1

Kvilings (no angļu val. quilling, to quill – ‘rullēt [audumu]’) ir papīra māksla, kurā tievas strēmelītes tiek sarullētas, veidotas un salīmētas tā, lai radītu telpiskas vai plakanas dekoratīvas figūras un zīmējumus. Ļoti noderīga šī māksla ir tad, kad vēlēsieties paši savām rokām izveidot apsveikuma kartīti, rāmīti vai albumu fotogrāfijām, figūriņu, pulksteni, rotas vai gleznu, ar ko iepriecināt radus un draugus! Turklāt šajā papīra spēlē var tikt iesaistītas arī dažādas pērlītes, attēli un pat dārgakmeņi! Kvilings ir ļoti labs arī bērniem – attīsta motoriku un koordināciju, kā arī pacietību un centību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kvilings ir radies renesanses laikā, kad franču un itāļu mūki un mūķenes ar papīra strēmelīšu rullīšiem rotāja grāmatas un reliģiskos piederumus. Strēmelītes nav tā dižciltīgākā papīra forma, tomēr tā bija viegli pieejama pirmajiem rokdarbniekiem, jo tika iegūta, apgriežot malas tapušajām grāmatām. Lai nelaistu neko zudībā (papīrs tomēr bija vērtība!), strēmelītes asprātīgi izmantoja dekorācijās. Bieži vien šādi atdarināja arī mākslinieciski augstvērtīgos dzelzs kalumus, piemēram, vārtos. 18. gs. kvilings kļūst par populāru brīvā laika izklaidi augstdzimušajām dāmām, kurām netikās aizņemt prātu ar smagām domām. Tālāk kvilinga māksla tika izplatīta arī līdz ASV. Lai gan kvilings tika piemirsts 20. gs. un atdzima Anglijā tikai 20. gs. beigās, pašlaik pasaules vēstures muzejos var ieraudzīt daudzus eksponātus, kuru rotāšanai izmantots kvilings – dāmu maciņus, kabineta un tualetes piederumus.

Nepieciešamie materiāli un instrumenti:

Papīrs (mēdz būt pieejami arī īpaši papīra strēmelīšu komplekti) – derēs arī jebkurš krāsainais papīrs, kas nav pārāk plāns un ko var sagriezt 1,5 – 9 mm platās strēmelītēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai sagrieztu papīru, būs nepieciešams lineāls (vislabāk no dzelzs) un papīra nazis.

Savukārt, lai papīra rullīši būtu vienāda izmēra un jūsu glezna vai apsveikums veidotos harmonisks, ar pareizām un precīzām detaļām, ieteicams arī trafarets rullīšu diametra mērīšanai. Tam labi noder lineāli, kuros ir apaļās sadaļas – tādi bija pieejami padomju laikos, bet gan jau arī tagad veikalos ģeometrijas vajadzībām ir atrodami līdzīgi.

Noderēs arī pincete ar gludiem un asiem galiņiem, lai varētu noturēt sarullēto strēmelīti, kad uz tās klāsiet līmi – vislabāk PVA vai kādu citu ātri žūstošu.

Sīkām detaļām – piemēram, bārkstīm, noderēs arī smalkas manikīra šķēres.

Būs nepieciešama arī īpaša ierīce papīra strēmelīšu rullēšanai, ko var iegādāties rokdarbu veikalos vai izveidot pats: kādus 1-2 cm biezā koka taisnstūrītī vai noapaļotā, garenā “rokturītī” ieduriet un nostipriniet visbiezāko šujamo adatu; tad ar knaiblēm nolauziet adatas acs galiņu tā, lai pāri paliktu divi tās galiņi – kā maza dakšiņa.

Tāpat kvilingotāja arsenālā jābūt cirkulim un zīmulim.

Ar ko sākt?

Sāksim ar vienkāršu apsveikuma kartīti, kuras rotāšanai jums būs nepieciešamas 30 – 60 minūtes.

1. Uzskicējiet ar zīmuli vēlamo kompozīciju uz kartona pamatnes – tā arī būs nākamā apsveikuma kartīte, kurai jūs varat izvēlēties formu, krāsu un izmēru pats.
2. Lai izgatavotu papīra rullīti, jārīkojas ar īpašo ierīci papīra strēmelīšu rullēšanai, kuras pagatavošana minēta iepriekš. Starp nolauztās adatas acs galiņiem novieto papīra strēmelīti, sāk to rullēt un panāk, lai izveidotos pilnvērtīgs rullītis. Tas ir vienkāršākais piemērs, jo ar to pašu ierīci var izveidot arī rozīti utt. Kad rullītis izveidots, ļaujiet tam nedaudz “atpūsties” – lai tas nav pārāk ciets, drusku izrullējas un kļūst veidojams citās formās. Tad varat ķerties pie rullīša galiņa fiksēšanas ar PVA līmi.
3. Iegūto rullīti var veidot dažādās formās, viegli saspiežot to ar pirkstiem, palīdzot arī pincetei vai citam ne pārāk smagam un maksimāli parocīgam priekšmetam. Sākumam un iedvesmai noderēs šāds kvilinga moduļu uzskaitījums. Tā var iegūt ne tikai parastu rullīti, bet arī ovālu vai asu lapiņu, sirsniņu, ūsiņas, pusmēnesi utt.
4. Kad elements ir gatavs, apsmērējam to ar līmi un līmējam īstajā kompozīcijas vietā uz kartītes.

Reklāma
Reklāma

Svarīgi padomi!

Ja papīrs, kuru izmantojat, ir pārāk plāns, tad nav ieteicams to ilgi turēt rokās, citādi tas nevarēs smuki “atpūsties”.
Neizmantojiet pārāk daudz līmes – klājiet to ar zobu bakstāmo vai kādu citu smalku priekšmetu.
Jo lielāku un monolītāku figūru vēlaties, jo lielākam jābūt rullītim – un attiecīgi strēmelītei jābūt garākai.
Neļaujiet sevi piemānīt! Ja veikalā iegādājāties “īpašo kvilinga papīru”, bet patiesībā strēmelītes ir A4 lapas garumā, tad to pašu jūs varējāt panākt arī pats un jums pārdevuši vienkāršu, strēmelēs sagrieztu papīra lapu.
Īpašs padoms! Strādājot kvilinga tehnikā, nedrīkst steigties!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.