Kvēlspuldzes un halogēnspuldzes jau pieder pagātnei 4

Dzīvojam laikmetā, kad arvien vairāk jādomā par enerģijas resursu taupīšanu. Ne tikai tāpēc, ka energoresursu, arī elektroenerģijas, cenas pamazām kāpj un to izjūtam katrs savā maciņā, bet arī tāpēc, ka šīs enerģijas ražošanas laikā tiek nodarīts kaitējums dabai, sadedzinot fosilo kurināmo.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas
Izņēmums būs vienīgi hidroelektrostacijās un no citiem atjaunīgajiem energoresursiem saražotā elektroenerģija.

Kvēlspuldzes – visneefektīvākās

Sadzīvē elektroenerģiju visplašāk izmantojam tieši apgaismojumam, taču agrāk lietotās spuldzes ar kvēldiegu ir ļoti neefektīvas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Elektrum Energoefektivitātes centra speciāliste Rūta Liepniece skaidro, ka kvēlspuldzes pamatelements ir kvēldiegs, ko spirāles veidā izgatavo no volframa. Spirāles galiem pievada spriegumu, un caurplūstošā strāva nodrošina kvēldiega kvēli.

Kvēlspuldzes volframa kvēldiegs, sakarstot līdz 2800 grādiem, tad arī izstaro gaismu. Diemžēl lielākā daļa no kvēlspuldzes patērētās elektroenerģijas jeb aptuveni 90% pārvēršas siltumā un līdz ar to zudumos, nevis redzamajā gaismā. Tāpēc kvēlspuldzes ir visneefektīvākās no visām apgaismojuma tehnoloģijām.

Aizliedz ražot un importēt

Eiropas Komisijas regula jau kopš 2012. gada 1. septembra aizliedz Eiropas Savienībā (ES) visu veidu kvēlspuldžu ražošanu vai importu.

Savukārt no 2018. gada 1. septembra ir spēkā aizliegums attiecībā uz energoneefektīvajām halogēn¬spuldzēm. Šīs spuldzes gan vēl joprojām būs atrodamas veikalu plauktos, jo pārdevējiem ir atļauts iztirgot noliktavā esošās preces.

Jāņem vērā, ka aizliegums attiecas nevis uz visām halogēnspuldzēm, bet uz tiem spuldžu veidiem, ko iespējams aizvietot ar efektīvajām LED spuldzēm. Tās ir halogēnspuldzes ar klasisko spuldzes formu un vītņveida pamatnēm jeb cokoliem E27 un E14. Tāpat aizliegums attiecas uz iestiprināmām/iebūvējamām halogēnspuldzēm, no kurām mājokļos biežāk izmanto spuldzes ar G4, GU5.3 un GU10 cokoliem.

Halogēnspuldžu ar cokoliem R7s un G9 aizliegums nestāsies spēkā, tāpēc, ja mājoklī ir lustra ar šāda veida spuldzēm, uztraukumam nav pamata – lustra nebūs jāmaina, un nepieciešamās halogēnspuldzes joprojām varēs nopirkt. Aizliegums neattiecas arī uz halogēnspuldzēm, kas vajadzīgas cepeškrāsnīm un tvaika nosūcējiem.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc aizliedza

“ES ir apņēmusies samazināt tās kopējo elektroenerģijas patēriņu un radītās oglekļa dioksīda emisijas, tāpēc halogēnspuldžu aizliegums ir daļa no ES ekodizaina programmas energoefektivitātes veicināšanai. Neefektīvu spuldžu izmantošana mājoklī var veidot pat 30% no mājokļa kopējā elektroenerģijas patēriņa, un to iespējams vairākkārt samazināt, izvēloties energoefektīvās gaismas diožu jeb LED spuldzes.

Halogēnspuldzes salīdzinājumā ar LED spuldzēm vidēji patērē aptuveni piecas reizes vairāk elektroenerģijas. Tas nozīmē: ja lampā ir ieskrūvēta halogēnspuldze ar 42 vatu (W) jaudu, to iespējams aizvietot ar līdzvērtīgu augstākās energoefektivitātes klases 8 vatu (W) LED spuldzi. Tātad jaunās spuldzes jauda un attiecīgi arī elektroenerģijas patēriņš būs piecas reizes mazāks.

Pieņemot, ka šo lampu darbina trīs stundas katru dienu, mēnesī 42 vatu halogēnspuldze patērē 3,78 kWh elektroenerģijas, bet 8 vatu LED spuldze – tikai 0,72 kWh,” skaidro Rūta Liepniece.

Deviņi padomi nekļūdīgai LED spuldzes izvēlei

Lai nekļūdītos izvēlē, pirms došanās uz veikalu jāapskata iepriekš lietotā spuldze. Jānoskaidro, kāda ir tās pamatne jeb cokols un spuldzes izmērs, lai jaunā derētu esošajā gaismeklī. Lai būtu drošs par savu izvēli, veco spuldzi ieteicams ņemt līdzi uz veikalu.

LED spuldzes darba mūžu lielākoties ietekmē tieši tās sastāvā esošās komponentes. Jo kvalitatīvākas tās ir, jo ilgāk spuldze neizdegs un gaisma būs kvalitatīvāka, tāpēc jāizvēlas pazīstamu ražotāju spuldzes.

Piemērotākās un energoefektīvākās LED spuldzes izvēle aizņems vismaz piecas minūtes laika, un vajadzēs rūpīgi pētīt uz spuldzes iepakojuma norādītos parametrus un piktogrammas.

Kad ir atrasts atbilstošais LED spuldzes izmērs un cokols, būtiskākais parametrs ir spuldzes gaismas plūsma, ko mēra lūmenos (lm), nevis jauda, ko mēra vatos (W). Jauda nosaka tikai elektroenerģijas patēriņu, bet nesniedz informāciju par gaismas kvalitāti un daudzumu. Savukārt gaismas plūsma rāda, cik daudz gaismas izstaro spuldze. Jo vairāk lūmenu, jo spožāka spuldze. Visvieglāk LED spuldzi izvēlēties pēc kādreiz ierastās kvēlspuldzes jaudas. Piemēram, ja agrāk lustrā izmantota 60 vatu kvēlspuldze, jāizraugās LED spuldze ar apmēram 800 lūmenu gaismas plūsmu; ja 75 W kvēlspuldze – 1050 lūmenu; ja 100 W kvēlspuldze – 1500 lūmenu. Dažādu ražotāju LED spuldžu jauda var atšķirties, lai gan to izstarotais gaismas daudzums ir vienāds.

Apskatot energoefektivitātes marķējumu, var iegūt informāciju par spuldzes efektivitāti. A++ klases spuldze ir energoefektīvākā un patērē vismazāk elektroenerģijas.

Ļoti svarīgs parametrs ir gaismas krāsa. Vēsturiskās kvēlspuldzes izstaroja tikai vienu gaismas krāsu – silti baltu, gandrīz dzeltenu (šādas gaismas temperatūra ir ap 2500 Kelvina grādu (K)), bet LED spuldzes var izstarot dažādu nokrāsu gaismu – dzeltenīgu, baltu un pat zilganu. Tāpēc jāpievērš uzmanība uz spuldzes iesaiņojuma norādītajai gaismas krāsas temperatūrai. Jo mazāk Kelvina grādu, jo dzeltenāka gaisma, jo vairāk – jo zilganāka. Silti balta gaisma atbilst 2700–3200 K, balta gaisma – 3200–4000 K, zilgani balta – 4000–6000 K. Dzīvojamo un atpūtas telpu izgaismošanai ieteicamas spuldzes ar silti baltu jeb dzeltenīgu gaismu. Bet virtuvē, darbistabā un citās vietās, kur nepieciešams darboties, var būt spuldzes ar baltu nokrāsu. Balta gaisma rada mundrumu, uzlabo koncentrēšanās spējas un produktivitāti, savukārt dzeltenīgā gaisma dod nomierinošu un atslābinošu sajūtu.

Ja jauno spuldzi paredzēts likt vietā, kur apgaismojumu bieži ieslēdz un izslēdz, piemēram, gaitenī, jāpievērš uzmanība uz kastītes norādītajam pārslēgšanas ciklu skaitam un jāizvēlas LED spuldze ar lielāko skaitu.

Tāpat jānovērtē ražotāja prognozētais spuldzes darbības laiks stundās, piemēram, 15 000 stundu ir līdzvērtīgas 15 gadiem. Latvijā apgaismojumu izmantojam vairāk nekā 1000 stundu gadā jeb 2,7 stundas diennaktī, tāpēc spuldzes mūžs var nesasniegt 15 gadu, bet, piemēram, to darbinot vidēji 5 stundas dienā, spuldze kalpos vismaz 8 gadus.

Ja mājoklī iespējams regulēt apgaismojuma intensitāti, jāizvēlas spuldze, ko var darbināt ar apgaismojuma regulatoriem jeb dimmeriem. To uz iepakojuma norāda piktogramma ar dimmera simbolu – ja tā ir nosvītrota, spuldzi nevar savietot ar apgaismes regulatoru.

LED spuldzes mainās

Patlaban pieprasītas ir t. s. retrofit LED spuldzes, kurās modernās tehnoloģijas ir apvienotas ar klasisko kvēlspuldzes dizainu. To izstarotās gaismas krāsa ir līdzvērtīga kvēlspuldzes siltajai gaismai. Retrofit spuldzēs atšķirībā no klasiskajām LED spuldzēm gaismu izstaro LED kvēldiegi.

Pieejamas arī spuldzes un gaismekļi, kuru gaismas krāsas temperatūru iespējams mainīt. Šādas spuldzes ir piemērotas telpām, kas vienlaikus pilda gan atpūtas, gan mācību vai darba telpas funkciju. Veikalos ir pieejamas spuldzes ar iebūvētām divām gaismas krāsas opcijām – dzeltenīgu (2700 K) un baltu gaismu (4000 K), ko pārslēdz ar parasto gaismas slēdzi. Šis risinājums ir ērts, jo nav nepieciešama instalāciju maiņa. Atliek tikai ieskrūvēt ¬spuldzi lampā, un telpa iegūst divas dažādas noskaņas. Tāpat ražotāji piedāvā LED spuldzes, kuru gaismas intensitāti ar parasto slēdzi var mainīt no 100% uz 30%, tādējādi iegūstot mierīgāku noskaņu. Arī šajā gadījumā nevajag vilkt instalācijas un ierīkot slēdžus ar gaismas intensitātes regulēšanas opciju.

Lai izvēlētos savam mājoklim piemērotāko LED spuldzi, der ieskatīties elektrumveikals.lv portāla LED spuldžu sadaļā – tur atrodams unikāls Spuldžu nomaiņas ceļvedis!

1. Energoefektivitātes klase – jo augstāka klase, jo mazāks spuldzes elektroenerģijas patēriņš.

2. Gaismas plūsma jeb intensitāte, mēra lūmenos (lm) – jo vairāk lūmenu, jo vairāk gaismas spuldze izstaro.

3. Elektriskā jauda, mēra vatos (W) – jo vairāk vatu, jo vairāk elektroenerģijas spuldze patērē.

4. Gaismas krāsa, mēra Kelvina grādos (K) – jo mazāk Kelvina grādu, jo dzeltenāka gaisma.

5. Krāsu atveides indekss – jo lielāka vērtība, jo precīzāk krāsas izskatīsies spuldzes gaismā (maksimālā vērtība 100).

6. Pārslēgšanas ciklu skaits – norāda, cik reižu spuldzi var ieslēgt/izslēgt.

7. Spuldzes prognozētais darbības laiks – mēra stundās.

8. Ieslēgšanās laiks – rāda, cik ilgā laikā spuldze sasniedz maksimālo gaismas atdevi.

9. Spuldzes izmērs un cokols.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.