Foto: Fotolia

Kvalitatīvu sīksīpolu sēkla nav lēta. 6 audzēšanai ieteicamākās šķirnes + kopšanas padomi 0

“Cik agri pirkt un stādīt sīksīpolus? Kuras šķirnes izvēlēties, lai labi glabājas? Varbūt sīpolus labāk audzēt ar sēju?” ALEKSANDRS Iecavā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

“Šopavasar sīksīpoli un īpaši populārākās šķirnes var kļūt par deficītu, jo pērnvasar karstuma dēļ daudzās valstīs nebija ražas gads,” neatlikt iepirkšanos uz stādīšanas laiku mudina sīpolu audzētāja Tamāra Bisniece.

Uz sēklu netaupa

Sīksīpolus droši pirkt ir tikai specializētajos sēklu un dārzkopības preču veikalos. Jārēķinās, ka šogad tie var maksāt dārgāk nekā citugad. Lielveikalos un tirgos, kur nereti sīksīpolus pārdod pat bez šķirnes nosaukuma, stādmateriālu nevajag pirkt. Pat audzētājai reiz gadījies to pārbaudīt – sīpoliņi sākuši dīgt tikai ap Jāņiem, jo bijuši apstrādāti ar speciālām vielām, kas bremzē dīgšanu. Turklāt tie var būt slimi vai izziedēt, ja dabūjuši salu. Specializētajos veikalos sīksīpoli tiek turēti piemērotā temperatūrā, atbilst šķirnei, ir iegādāti no uzticamām firmām.

Var sēt, bet neatmaksājas

CITI ŠOBRĪD LASA

Mazdārziņā var sēt sīpolus no sēklām aprīļa pirmajā pusē, jo sēkla dīgst ilgi – vismaz divas nedēļas. Sēj tieši uz lauka apmēram 2 cm dziļās vadziņās 2 cm atstatu citu no cita. Tas iznāk krietni lētāk, tomēr noņemšanās ar sīpolu stādu aprūpi nav viegla. Audzējot lielās platībās, šī cenu starpība starp sēklu un sīksīpolu ir nozīmīga, taču, ja ir apņemšanās, to var darīt arī mazdārziņā.

Sējot tieši uz lauka, lielākais drauds ir nezāles, jo jaunais sīpoliņš ir kā matiņš. Audzējot kastītē, tos var iekaltēt, pēc pārstādīšanas tie var nepagūt nobriest, turklāt iesācējam šis process šķitīs sarežģīts. Tāpēc Tamāra Bisniece iesaka labāk izvēlēties vairsīpoliņus.

Stāda ar apdomu

Ja sīpoli jau nopirkti, tos nevajag spīdzināt līdz 9. maijam, ko daudzi tradicionāli uzskata par sīpolu stādāmo dienu. Sīpolus var likt zemē jau aprīļa beigās. Jo agrāk sīpoli startēs, jo agrāk nobriedīs, un tos varēs novākt, pirms sācies lietus periods. Jo sīpoli labāk pagūst nokalst, jo tie ziemā labāk un ilgāk glabājas. Taču arī pārsteigties nevajag, jo dobē salu dabūjušie sīpoli var izziedēt.

Ieteicams iegādāties jau savā dārzā pārbaudītas šķirnes un tikai papildus kādu jaunu. Sīpolu lielaudzēšanā drošu ražu ieguvei Tamāra Bisniece audzē pircēju sevišķi iecienītās šķirnes ‘Corrado’, ‘Cupido’, kas arī labi glabājas, savukārt speciāli Igaunijas tirgum – kaimiņvalstī pircēji pieprasa vispopulārāko – par sīpolu klasiku uzskatāmo ‘Stutt­garter Riesen’.

Ar īsāku glabāšanas laiku, bet sena un laba ir sarkano sīpolu šķirne ‘Red Baron’.

Sīksīpolus uzmana

Vislabākie ir vidēja lieluma – ap 21 mm diametra sīpoliņi. No mazākajiem var neizaugt tik laba raža (sevišķi sliktos laika ap­stākļos), lielie var izziedēt, turklāt tos pirkt nav ekonomiski – vienāda svara iesaiņojumā to skaitliski būs daudz mazāk.

Reklāma
Reklāma

Nopirktos sīpolus mājās nekavējoties izber no polietilēna maisiņa, ja tādos tie tika iesvērti. Fasēti tīkliņā, tie var glabāties līdz stādīšanas brīdim.

Ja kāds sīksīpoliņš jau parādījis zaļu asnu, tas nekas. To var droši stādīt zemē – augs. Izmet tikai iebojātos sīpoliņus.

Sīksīpoliņš var nelīdzināties tam sīpolam, kāds no tā izaugs vasaras beigās.

Nopirktie sīksīpoli nedrīkst dabūt aukstumu – tad tie izziedēs.

Audzēšanai ieteicamās šķirnes

‘Cupido’

‘Cupido’
Foto: Inita Šteinberga

‘Stuttgarter’ tipa sīpolu hibrīds, veido plakani apaļus sīpolus ar tumši dzeltenu–bronzas krāsas miziņu. Tievs sīpola kakliņš, laba miziņas kvalitāte, veido spēcīgu sakņu sistēmu.

Var glabāt līdz janvārim–februārim.

Cena: ap 2,90 eiro/kg

‘Corrado’

‘Corrado’
Foto: Inita Šteinberga

Populāra šķirne, veido lielus apaļus, dzeltenus sīpolus ar tievu sīpolu kakliņu. Stabila raža neatkarīgi no laika apstākļiem. Piemēroti audzēšanai visu tipu augsnē.

Piemēroti ilgstošai glabāšani.

Cena: ap 2,90 eiro/kg

‘Stuttgarter Riesen’

‘Stuttgarter Riesen’
Foto: Inita Šteinberga

Klasika! Veido plakani apaļus sīpolus. Viena no populārākajām šķirnēm. Sīpoliem ir dzeltenas krāsas miza.

Nav noturīgi pret izziedēšanu.

Vispopulārākā šķirne loku audzēšanai pavasarī.

Labi ziemā glabājas.

Cena: ap 2,70 eiro/kg

‘Sturon’

‘Sturon’
Foto: Inita Šteinberga

Veido 60–80 mm lielus, apaļus sīpolus ar tievu sīpolu kakliņu un dzeltenu mizu. Vidēji agri, var audzēt dažādās augsnēs.

Piemēroti ilgstošai glabāšanai.

Cena: ap 2,80 eiro/kg

‘Biztro’

‘Biztro’
Foto: Inita Šteinberga

Agrs šalotes tipa sīpols (saldāki, maigāki, tik ļoti necērt acīs, kad griež). Tie ir tā sauktie ģimenes sīpoli. Izaugs mazāks nekā no sīksīpoliņiem, bet pa vairākiem kopā. Veido apaļus sīpolus, sarkani brūnā miziņa neplaisā. Var audzēt visu tipu augsnē.

Piemēroti ilgstošai glabāšanai.

Cena: ap 3,20 eiro/kg

‘Red Baron’

‘Red Baron’
Foto: Inita Šteinberga

Veido 50–70 mm lielus, apaļus sīpolus ar sarkanu mizu.

Piemēroti īslaicīgai uzglabāšanai, taču salīdzinoši glabājas labi.

Cena: ap 3,30 eiro/kg

UZZIŅA

• Labi glabāsies sīpolu šķirnes, kuru aprakstā minēts, ka tām ir tievs sīpola kakliņš.

• Tā sauktie saldie sīpoli (parasti sarkani, balti) ilgi neglabājas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.