Ķuzis: “Neesmu despots, kas skalda un valda” 15
Ierodoties uz interviju ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi, dzirdu, ka viņš pa telefonu vēl aktīvi sazvanās un risina jautājumu, vai personas, kas nedrīkst uzturēties Latvijā un ir aizturētas, policijas un robežsardzes kopīgajā izolatorā Daugavpilī var smēķēt. Tāpēc pirms intervijas pajokoju – ja jau policijas priekšnieks aizņemts ar tik sīku jautājumu risināšanu, tad jau valstī viss lielos vilcienos ir kārtībā… Taču mūsu saruna veltīta daudz nopietnākiem jautājumiem, un viens no iemesliem, kāpēc intervija notiek tagad, ir valdības 18. oktobrī pieņemtais lēmums atbalstīt amata termiņa pagarināšanu uz pieciem gadiem Valsts policijas priekšniekam I. Ķuzim. Viņš šajā amatā tika apstiprināts 2011. gada augustā. Līdz tam no 2009. gada bija policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks.
– Kādas galvenās lietas esat iecerējis paveikt sev atvēlētajā laikā?
I. Ķuzis: – Policija attīstīsies, tas ir skaidrs. Kad 2011. gadā sāku strādāt šajā amatā, 2017. gada 1. janvāri izvēlējāmies par atskaites brīdi, kad tiek pielikts punkts 2008. un 2009. gada ekonomiskajai krīzei, kas nopietni skāra arī policiju, un vairs nedomājam par seku likvidēšanu, bet par attīstību.
– Divi mēneši palikuši līdz šim datumam…
– Ar 1. janvāri policisti algas saņems pēc jaunas sistēmas, sākam pārdalīt funkcijas, kas skar izmeklēšanu un prevenciju, pabeidzam darbu pie kriminālprocesu izmeklēšanas optimizācijas un vienkāršošanas.
– Policisti beidzot saņems tādas algas kā pirms deviņiem gadiem?
– Jā, un ir pozīcijas, kur algas ir lielākas. Jau visiem pie algas nākuši klāt 80 – 150 eiro. No 1. janvāra katram nāks klāt 100 – 300 eiro, tas nozīmē, ka mazākā alga policijā tikko dienestu uzsākušam cilvēkam kārtībnieka amatā būs aptuveni 600 eiro uz rokas mēnesī. Policijas priekšnieka alga būs ap 2500 eiro. Tāpat vairs nebūs vienādos amatos vienādas algas – skatīsimies darba apjomu, sarežģītību un paveikto. Agrāk bija teiciens: inspektors arī Āfrikā ir inspektors! Tagad tā vairs nebūs, piemēram, inspektors, ka nodarbojas ar dokumentu izsniegšanu, saņems mazāku algu nekā inspektors, kas izmeklē lietas.
– Vēl lielas izmaiņas, kā noprotu, skars kārtības policiju – tai atņems izmeklēšanas funkcijas.
– Pavisam neatņems. Kārtības policija izbrauks uz notikuma vietu, ievāks liecības, veiks apskati, respektīvi, savāks pirmatnējo materiālu, ko nodos kriminālpolicijai. Tātad visa izmeklēšana būs vienā dienestā.
– Tas nozīmē, ka kārtības policijai vairāk laika prevencijai, to vairāk redzēsim ielās?
– Tieši tā! Visā pasaulē policiju raksturo divi principi: pieejamība un redzamība. Aptaujas liecina, ka Latvijā cilvēki jūtas drošāk, ja viņi redz policiju uz ielām un citās vietās. Interesanti, ka kaimiņiem igauņiem gan vairāk rūp, lai viņi jebkurā laikā varētu viegli policiju sazvanīt un sarunāties.
– Tad lieciet saviem darbiniekiem – ne tikai patruļniekiem – staigāt formastērpos! Pat pie policijas iecirkņiem reti var redzēt cilvēkus policijas drēbēs… Lai pusdieno, iepērkas veikalos pa ceļam uz mājām, bērnus izņem no bērnudārza formastērpos…
Vēl pie lielajām izmaiņām minējāt kriminālprocesu vienkāršošanu, kas, kā saprotu, attiecas uz maziem noziedzīgiem nodarījumiem, lai nebūtu, piemēram, nozagtas šokolādītes dēļ jādarbina garā un smagā kriminālprocesa “mašīna” ar pārdesmit darbībām. Par to mēs esam rakstījuši arī “Latvijas Avīzē”.
– Jā, ir izstrādātas izmaiņas Kriminālprocesa likumā, Ģenerālprokuratūra tās ir akceptējusi, drīz tās nonāks Saeimā. Ar 1. janvāri tās spēkā vēl nestāsies, bet nedomāju, ka ilgi būs jāgaida. Šīs izmaiņas dotu iespējas mazāk smagu noziegumu lietas, kas ir absolūts vairākums, virzīt uz priekšu daudz straujāk. Vācijā, piemēram, kriminālprocess par degvīna pudeles zādzību aizņem piecas lappuses, Latvijā – 55… Šim garajām aprakstītajām procesuālajām darbībām jau nav nekādas lietderības, neviens no tā neko neiegūst. Jo ātrāk šādās lietās nonāk pie soda, jo labāk. Kā ideālu variantu redzu, ka no rīta veikalā noķer zagli un vakarā viņš saņem sodu, trīs dienas – tas būtu normāli. Šobrīd šis laiks līdz tiesai var būt pat vairāki mēneši. Grūti būtu atrast vēl kādu valsti ar tik sarežģītu un “smagu” kriminālprocesu.