Noziegumi pret bērniem tiek pastrādāti mājās 0
Latvijā pērn no dažādiem noziegumiem cietuši 525 bērni. Visvairāk – 229 – bijuši noziegumi pret bērnu tikumību un dzimumneaizskaramību.
2018. gadā no dzimumnoziegumiem cietuši par 14,6% vairāk bērnu nekā gadu iepriekš, liecina Valsts policijas sniegtā informācija par tās darbu. Visvairāk dzimumnoziegumu notiekot ģimenē. Valsts policijas priekšnieks policijas ģenerālis Ints Ķuzis, sniedzot pārskatu par policijas darbu, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputātiem, norādīja, ka bērnu drošība ir prioritāte.
“Dzimumnoziegumu jomā mēs joprojām velkam laukā aisbergu no ūdens. Vēlamies saprast, cik dziļš ir ledus. Cietušo skaits pieaug tieši noziegumos pret bērnu tikumību un dzimumneaizskaramību, tālāk seko cietsirdība un vardarbība,” sacīja I. Ķuzis. Galvenokārt noziegumi pret bērniem tiek pastrādāti mājās. “Ja runājam par mazgadīgo seksuālo izmantošanu, tad tie notiek mājās, un tos veic ģimenes locekļi vai viņiem pietuvinātas personas, bet internetā un mācību iestādēs salīdzinoši mazāk,” norādīja I. Ķuzis.
Pērn pieaudzis arī nepilngadīgo pastrādāto noziegumu skaits. Pērn nepilngadīgie pastrādājuši 870 noziedzīgus nodarījumus. No tiem lielākā daļa bija vērsti pret īpašumu, daudz bijis arī ar apreibinošām vielām saistītu noziegumu, kā arī noziedzīgi nodarījumi pret personas veselību, kā arī pret tikumību un dzimumneaizskaramību. Pēc I. Ķuža teiktā, ar policijas resursiem vien nebūs iespējams novērst nepilngadīgo noziegumus.
“Bija gadījums, kad nepilngadīga persona ilgstošu laiku tika seksuāli izmantota no sev tuvu personu puses. Persona bija vērsusies pie skolas psihologa, kurš pasmējies un izteicis pieļāvumu, ka nepilngadīgais visu izdomājis. Situāciju varēja daudz ātrāk novērst, ja būtu cita reakcija. Ja ienāk ziņas par kāda bērna iespējamu seksuālu izmantošanu, tās rūpīgi jāpārbauda,” brīdina I. Ķuzis. Pagājušā gada nogalē policija nāca klajā ar akciju “Nedalies ar svešinieku”, lai uzsvērtu drošību internetā. Izveidots viltus profils ar kādas meitenes foto. Desmit minūšu laikā viņai bija jau 1000 sekotāju. Lielākā daļa bija gatava iepazīties un sarakstīties. “Aiz līdzīgiem profiliem var slēpties cilvēki ar dažādiem nodomiem,” norādīja Valsts policijas priekšnieks.
Latvijā pērn veikti 2588 ar narkotisko un psihotropo vielu nelegālu apriti saistīti noziedzīgi nodarījumi. Pērn policija likvidējusi 50 narkotiku audzētavas, kā arī divas laboratorijas, kur eksportam uz citām valstīm ražots karfentanils. Policija pērn 2199 reizes veikusi narkotisko vielu izņemšanu. Dominē marihuāna ar 780 gadījumiem, kam seko psihotropās vielas – 391, sarakstos jauniekļautās vielas – 303, metamfetamīns – 289, amfetamīns – 129, MDMA jeb “ekstazī” – 117 gadījumi. Problēmas ar “E- veselības” ieviešanu radījušas labvēlīgus apstākļus nelegālai psihotropo medikamentu apritei, kas tobrīd tikuši izmantoti.
Pērn Latvijā pieaudzis slepkavību skaits – 79, kas ir par piecām vairāk nekā pērn. I. Ķuzis norādīja, ka lielākā daļa pastrādātas, lietojot alkoholiskos dzērienus un izceļoties savstarpējiem sadzīviskiem strīdiem. Pērn esot pastrādāta viena pasūtījuma slepkavība un viens pasūtījuma slepkavības mēģinājums.