Kūtsmēslu izvākšanas roboti kļūst arvien populārāki 0
Armīns Laurs, Latvijas Lauksaimniecības universitāte
Piena lopu kūtīs ar govju nepiesieto turēšanu arvien lielāku popularitāti iegūst kūtsmēslu izvākšana ar robotiem. Lielākā daļa no tiem ir piemērota darbam kūtīs ar režģu grīdu, taču pēdējā laikā ir izstrādāti arī tādi roboti, kas var tīrīt vienlaidu grīdas un atpūtas boksus.
Kūtīs ar vienlaidu grīdu kūtsmēslus no ejām pie barības galda un starp atpūtas boksu rindām izvāc ar mobilo tehniku vai skrēpertransportieriem, bet šķērseju tīrīšanu veic manuāli.
Lietojot režģu grīdas, var likties, ka mēslu izvākšanas jautājums ir pilnīgi atrisināts, jo mēsli pa režģu spraugām paši iekrīt mēslu kanālos. Diemžēl praksē ir pierādījies, ka tas tā nav. Mēsli kanālos neiekrīt uzreiz. Daļa no tiem paliek uz režģu virsmas, kamēr govis ar kājām tos pa spraugām neizmīda. Vienlaikus neliels mēslu daudzums vienmēr uzkrājas uz režģu spraišļiem un sakalst, tā ar laiku veidojot mēslu garozu, kas apgrūtina turpmāko mēslu izkrišanu caur režģiem. Govju kājas, brienot pa svaigiem mēsliem, kļūst netīras, un tāpēc ātri netīri kļūst arī atpūtas boksi.
Lai novērstu šo trūkumu, režģi ir regulāri jātīra. To parasti dara manuāli. Ir mēģinājumi režģu virsmu tīrīšanai izmantot skrēpertransportierus vai ar rokām vadāmus mobilos agregātus, taču tie lielu popularitāti nav guvuši.
Atpūtas boksu aizmugures daļu notīrīšana no mēsliem vēl joprojām notiek tikai ar roku darbu.
Režģu grīdu tīrīšanas roboti
Iespēju veikt kūtsmēslu izvākšanu no kūtīm ar režģu grīdām jaunā kvalitātē devusi kūtsmēslu izvākšanas robotu lietošana. Šo robotu galvenā priekšrocība ir tā, ka nav vairs nepieciešams papildu roku darbs kūts grīdu tīrīšanai. Roboti tīra gan ejas pie barības galdiem un starp atpūtas boksu rindām, gan šķērsejas, kā arī laukumus pie slaukšanas robotiem. Turklāt ir iespējams bez problēmām iestatīt vēlamo robota darbības cikla biežumu un maršrutu. Šodien režģu grīdu tīrīšanas robotus jau plaši izmanto praksē.
Robotu pārvietošanos nodrošina trīs riteņi. Divi no tiem kalpo tikai robota pārvietošanai, bet trešais ir stūrējošais. Stūrējošo riteni ar robota korpusu savieno vertikāla ass, kas korpusā var brīvi grozīties un ieņemt jebkuru stāvokli, tā veicot robota stūrēšanu. Tāds riteņu izvietojums padara robotu ļoti kustīgu. Riteņus griež elektromotori, kas elektrisko strāvu saņem no robotā novietotām akumulatora baterijām.
Robota darba orgāns ir skrēperis, kas bīda kūtsmēslus pa restoto grīdu. Tas ir novietots robota korpusa priekšpusē. Šodien skrēperis tiek uzskatīts par vispiemērotāko šā darba veicēju un tie tiek uzstādīti uz visiem mēslu izvākšanas robotiem.
Daudzi ražotāji savus robotus komplektē ar ierīcēm, kas grīdas režģus apsmidzina ar ūdeni. Ar to tiek novērsts, ka karstajās vasaras dienās mēsli piekalst pie režģiem, tā apgrūtinot mēslu notīrīšanu.
Robota virzīšanos pa paredzēto maršrutu nodrošina ar ultraskaņas un žiroskopa palīdzību vai arī ar transponderiem, kas iestiprināti kūts grīdā. Attālumu no apmalēm vai kāda cita šķēršļa kontrolē speciāli sensori. Robota darba cikla vadību veic procesors, ko ieprogrammē, izmantojot fermas galveno datoru un internetu vai viedtālruņus. Darba cikla ilgumu, kā arī pārvietošanās maršrutus katram robotam var ieprogrammēt individuāli.
Robotu akumulatora bateriju uzlādēšana notiek uzlādēšanas stacijās. Lielu izmēru robotiem tām nepieciešams izbūvēt atsevišķu novietni, kamēr maziem robotiem uzlādēšanas stacijas novietošanai gandrīz vienmēr būs iespējams atrast kūtī kādu brīvu vietiņu.
Darbības starplaikā robots atrodas bateriju uzlādēšanas stacijā, kur notiek bateriju uzlādēšana. Iepriekš ieprogrammētajā laikā robots atslēdzas no uzlādēšanas stacijas un sāk savu virzību pa noteikto maršrutu, notīrot mēslus no režģu virsmas. Sastopot savā ceļā neparedzētu šķērsli (govi vai kādu nejauši palikušu priekšmetu), atkarībā no iestatījuma programmā robots apstājas, pabrauc atpakaļ vai apbrauc šķērsli. Pēc maršruta izbraukšanas robots atgriežas bateriju uzlādēšanas stacijā un tai automātiski pieslēdzas.
Iegādājoties kūtsmēslu izvākšanas robotu, jāņem vērā, ka kūts grīdai jābūt vienā līmenī bez pakāpieniem, uz kuriem robots var uzkārties. Pakaišiem nedrīkst izmantot garus salmus. Eju platumam jābūt tādam, lai govis varētu paiet garām robotam. Jāatceras, ka nožogojumiem kūtī ir jābūt saskaņotiem ar robotu augstumu, lai robots varētu izbraukt tiem pa apakšu. Pērkot robotu, jāņem vērā – jo lielāka ir robota masa, jo tas var pastumt biezāku mēslu kārtu.
Šodien kūtsmēslu izvākšanas robotus piedāvā daudzas firmas un tos var iegādāties arī Latvijā. Latvijā populārāko kūtsmēslu izvākšanas robotu tehniskie raksturojumi redzami tabulā.
DeLaval kūtsmēslu izvākšanas robots RS420S un RS420SW
Robota pārvietošanos nodrošina divi piedziņas riteņi, katru darbina atsevišķs elektromotors. Trešais brīvi kustošais ritenis nodrošina stūrēšanu. Kā elektroenerģijas avots tiek izmantotas divas 12 V akumulatora baterijas. Robota pārvietošanās ātrums ir 4–5,5 m/min.
Robotam priekšpusē ir piestiprināts skrēperis. Tam apakšpusē ir piestiprināta gumijas lente, kas garantē grīdas virsmas kvalitatīvu notīrīšanu. Skrēpera galos novietoti sensori, kas nodrošina robota kustību noteiktā attālumā no sienām vai atpūtas boksa apmalēm.
Robotu vada uz tā uzstādītais procesors, kas seko, lai robots, vadoties pēc kūts grīdā novietotajiem transponderiem, virzītos pa noteikto maršrutu un reaģētu uz pietuvināšanas sensoru signāliem.
Robota procesoru ieprogrammē ar fermas galveno datoru, izmantojot internetu un Access Point programmu. Šī sistēma dod iespēju iestatīt robota maršrutus un darba cikla biežumu, kā arī saņemt informāciju par robota gaitām. Robotu var vadīt arī ar rokas pulti, kas personālam dod iespēju to novirzīt uz mazgāšanu vai citu vietu kūtī. Robota bateriju uzlādēšanas stacija aizņem apmēram viena atpūtas boksa platību, un tās priekšā ir nepieciešams arī apgriešanās laukums, tāpēc to parasti ierīko ārpus kūts. Bateriju pilnīgai uzlādēšanai vajadzīgas sešas stundas. Praksē ir pierādījies, ka robots parasti diennaktī darbojas apmēram 15 stundas.
Viens robots var apkalpot 1250 m² kūts grīdas virsmas.
Firma DeLaval savus kūtsmēslu izvākšanas robotus piedāvā divās modifikācijās. Modifikācijai RS420S nav ūdens izsmidzināšanas ierīces, bet RS420SW ir nokomplektēta ar divām ūdens tvertnēm ar tilpumu 50 l un četrām sprauslām. Divas no tām ir novietotas robota priekšpusē, divas aizmugurē.
Lely kūtsmēslu izvākšanas robots Discovery 90S un Discovery 90SW
Robota riteņu piedziņai lieto divus elektromotorus, kas saņem elektroenerģiju no 12 V gela akumulatora, bet stūrēšanu veic trešais brīvi kustošais ritenis. Robota pārvietošanās ātrums ir 9–18 m/min.
Mēslu notīrīšanu no grīdas virsmas veic silikona lente, kas nostiprināta robota priekšpusē. Virs lentes atrodas horizontāli novietots rotējošs metāla gredzens. Tas pasargā robotu no nobloķēšanās, kā arī nodrošina robota sekošanu noteiktā attālumā no sienām un atpūtas boksu apmalēm.
Robota vadība pa maršrutu tiek veikta, izmantojot ultraskaņu un žiroskopu, kas novietots robota korpusā. Lai ieprogrammētu robotam maršrutu, jāizmanto speciāla pārnēsājama programmēšanas ierīce, ar to programmēšanas laikā ejot aiz robota.
Baterijas uzlādēšanas staciju parasti iekārto kādā brīvā vietā kūts galā.
Viens robots var apkalpot kūti, kurā ir ap 240 govīm.
Firma piedāvā divas robota modifikācijas – ar (Discovery 90SW) un bez (Discovery 90S) ūdens izsmidzināšanas. Robotam Discovery 90SW ir 30 l ūdens tvertne un divas sprauslas.
GEA kūtsmēslu izvākšanas robots SRone un SRone+
GEA savus kūtsmēslu izvākšanas robotus izgatavo divās modifikācijās, kas atšķiras tikai ar vadības sistēmām. Robots SRone paredzēts nelielām kūtīm, kurās robotam jāpārvietojas tikai vienā taisnā virzienā, un tas vadās tikai pēc kūts grīdā novietotajiem transponderiem, kā arī reaģētu uz pietuvināšanās sensoru signāliem. Robota SRone+ pārvietošanās maršruti ir programmējami, un tie ir paredzēti lietošanai lielākās kūtīs.
Mēslu notīrīšanu no grīdas virsmas veic skrēperis, kam apakšpusē ir piestiprināta gumijas lente. Robota pārvietošanās ātrums ir 5–8 m/min. Akumulatoru baterijas uzlādēšanai diennaktī nepieciešamas piecas stundas, un tad tas var strādāt 15 stundu.
Peter Prinzing kūtsmēslu izvākšanas robots MultiRob
Pateicoties līdz šim izstrādātiem kūtsmēslu izvākšanas robotiem, vairs nav nepieciešams roku darbs režģu grīdu tīrīšanai, taču mehanizēta atpūtas boksu attīrīšana no mēsliem ir palikusi neatrisināta. Šai virzienā lielu soli ir spērusi firma Peter Prinzing. Pēdējā starptautiskajā lopkopības izstādē EuroTier tā eksponēja savu jauno oriģinālo kūtsmēslu izvākšanas robotu MultiRob (6. att.), kas var notīrīt ne tikai kūts režģu grīdas, bet arī attīrīt atpūtas boksus no mēsliem. Tas ir izstrādāts uz firmas Peter Prinzing režģu grīdu tīrīšanas robota PriBot bāzes.
MultiRob ir apgādāts ar izvirzāmām rotējošam birstēm, kas var notīrīt augsto boksu aizmugurējo trešdaļu. Tam ir arī aprīkojums pulverveida pakaišu materiāla ieklāšanai boksā. Divi augstas precizitātes lāzerskeneri var patstāvīgi uzņemt kūts plānu, noteikt robota atrašanās vietu, kā arī pēc kūtī paša detektētām atzīmēm vadīt robota virzību. Speciāla sensoru sistēma pamana gan tuvāk, gan tālāk atrodošos šķēršļus un laikus izmaina robota maršrutu, lai izvairītos no sadursmes ar tiem. Robots arī pamana, ja boksā ir govs, un šo boksu netīra.
Visas robota darbības, piemēram, izvēlētais maršruts, šķēršļu atrašanās vieta un to apbraukšana vai darba cikla pabeigšana, tiek reģistrētas ar internetu savienotā serverī. Serveris arī nodrošina komunikāciju ar kūti apkalpojošo personālu. MultiRob ievērojami samazina roku darbu, kas būtu nepieciešams boksu tīrīšanai.
Lely universālais kūtsmēslu izvākšanas robots Discovery 120 Collector
Par vēl vienu jaunumu kūtsmēslu izvākšanas robotu jomā ir parūpējusies firma Lely. Tā ir izstrādājusi oriģinālu kūtsmēslu izvākšanas robotu Discovery 120 Collector, kas var tīrīt gan režģu, gan vienlaidu grīdas. Pēc ārējā izskata tas maz atšķiras no Discovery 90 sērijas robotiem, taču starp tiem ir principiāla atšķirība – Discovery 120 Collector ne vien notīra grīdas virsmu no mēsliem, bet arī tos iesūc 340 l tvertnē, kas atrodas uz robota. Kad tvertne ir pilna, robots aizbrauc uz speciālu vietu, kur mēsli automātiski tiek izlieti mēslu kanālā. Turklāt robots ir apgādāts ar ūdens tvertni, no kuras ūdens ar divu sprauslu palīdzību aplaista grīdas virsmu robota priekšpusē un aizmugurē. Ūdens tvertnes uzpildīšana notiek vienlaikus ar mēslu izliešanu. Mēslu iesūkšanai robotā uz tā ir uzstādīts vakuuma sūknis.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops