Dirši, Taukuļi un Muļķi 24
“Grūtības sagādāja dažādās uzvārdu pierakstu formas, jo bija arī tādi, kuriem fiksētas desmit dažādas versijas. Atšķiras patskaņu, garumzīmju, mīkstinājumu lietošana. Buļs – tikai četri burti, bet tik atšķirīgi dokumentēts uzvārds – Bulis, Buļš, Bullis, Buls. Protams, ir arī “kutelīgie”, divdomīgie piemēri, kas gadu laikā jau gandrīz izzuduši, – piemēram, Mulkis, Muļķis vai Taukulis. Vīrietim vēl nekas, bet, ja sievietei uzvārds ir Taukule, viņa ātrāk vēlas atbrīvoties no tā. Rēzeknes novada Ilzeskalna pagastā atrodas apdzīvota vieta Dirši, un līdz ar to arī cilvēki tur tika saukti par Diršiem. Tikai nozīme jau nav tāda, kādas ir mūsu pirmās asociācijas – lietuviešu valodā dirsė ir nezāle – lāčauza,” nosmej I. Mežs.
“Uzvārdi, kuru motivācijas pamatā ir rakstura īpatnību un uzvedības paradumu, nereti arī psihiskā stāvokļa apzīmējumi, arī ir viena no plašākajām to semantiskajām grupām, un daudzu uzvārdu pamatā varētu būt iesaukas. Šie uzvārdi var būt ar pozitīvu vai neitrālu konotāciju, piemēram, Gaveika (var salīdzināt ar lietuviešu uzvārdu Gaveika, ko saista ar gavus – “veikls, izveicīgs, izturīgs”). Taču vairumā gadījumu šīs grupas uzvārdi tomēr ir ar negatīvu nozīmi. Nesavaldīga vai asa rakstura apzīmējumi ir pamatā tādiem uzvārdiem kā, piemēram, Dagis, Daģis (lietuviski – dagys “dzelksnis, dadzis”, arī “pikts, dusmīgs cilvēks”); Mukāns, Mukons (lietuviski – uzvārds Muka, kam nozīme “neveiklis, tūļa”); Naglis, Nagļa (iespējams, saistāms ar krievu наглый – “nekaunīgs”, poļu nagły – “ātrs, brāzmains”, “pēkšņs, negaidīts”),” konstatē valodniece, I. Meža grāmatas zinātniskā redaktore Anna Stafecka. Latgalē populāri esot arī putnu, dzīvnieku, grauzēju un nelielu plēsēju nosaukumu motivēti uzvārdi, piemēram, Dzenis, Lācis vai Pokulāns, Pakuļs, Pokuļs.
I. Meža grāmata veikalu plauktos parādīsies gada beigās, decembrī. Darbu paredzēts turpināt, gatavojot uzvārdu sarakstus arī par pārējiem Latvijas novadiem – Kurzemes hercogisti, kurā tiks iekļauti uzvārdi Kurzemē, Sēlijā un Zemgalē, kā arī atsevišķu krājumu par Vidzemi.