Foto – Shutterstock

Kustību terapija locītavām – palīdzēt, ne kaitēt 0

Ko nelieto, to pazaudē

Ja moka sāpes vai citas locītavu problēmas, cilvēks bieži vien sāk mazāk kustēties, baidoties nodarīt sev pāri – sak, ka tik locītavas nenolietoju vēl vairāk. Tomēr ir pierādīts, ka atbilstoša un pareiza kustību terapija ir ļoti noderīga locītavu veselības uzlabošanai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

“Vispirms gribu uzsvērt, ka nav tādas vingrojumu programmas, kas der visiem. Pat ja locītavu kaite viena, piemēram, artrīts, var atšķirties ieteicamā fiziskā slodze un konkrēta vingrinājuma izpilde. Turklāt jāņem vērā arī citas saslimšanas, ar ko, iespējams, sirgst šis cilvēks, piemēram, augsts asinsspiediens vai cukura diabēts. Tikai zinot visu informāciju par veselību, ņemot to vērā, varam ieteikt vēlamākos vingrojumus un izkustēšanās veidu,” skaidro P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas fizikālās medicīnas rehabilitācijas centra vecākā fizioterapeite Līga Kalniņa.

Pierādīts, ka ilgstošs mazkustīgums ne tikai samazina locītavu kustēšanās apjomu, rada stīvumu, veicina nespēku, bet arī var pastiprināt sāpes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Biežākā locītavu saslimšana ir artrīts, iekaisums. Šī kaite parasti skar plaukstu locītavas un pirkstus, ceļus un gūžas, mazāk – pēdu un plecu locītavas. Dažādu cēloņu dēļ ir bojāta locītavu virsma, skrimslis, nervu gali atkailinās, tādēļ kustēties var būt sāpīgi. Ja locītavu ilgstoši nevingrina, tā kļūst sausāka, kustības sāk sagādāt arvien lielākas sāpes. Taču, veicot pareizus un atbilstošu vingrojumus, locītavas virsma tiek padarīta slīdīgāka, skrimslis tiek it kā mitrināts. Locītavas skrimsli varētu salīdzināt ar sūklīti ūdenī – kad to saspiež un pēc tam atlaiž, tas uzsūc ūdeni.

Artrīta pacienti nereti saka: no rīta pieceļoties, ir ļoti grūti, bet, kad iekustos, locītavas ieeļļojas, kļūst vieglāk.

Bieži vien, lai izvairītos no sāpēm vai tās mazinātu, cenšas nekustināt sāpošo locītavu, ieņem tādu kā piespiedu pozu. “Diemžēl tas ar laiku var radīt muskulatūras disbalansu: daži muskulīši saīsinās, kļūst vājāki. Mazkustīgums veicina arī muskulatūras atrofiju. Ne velti ir teiciens – ko nelietojam, to pazaudējam,” piemetina Līga Kalniņa.

Svarīgi!

Ja noteiktu kustību amplitūda ir ierobežota, pēc laika to vairs nespējam veikt pilnā apjomā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.