Kur ņemt un kā pareizi tērēt 0


Tas, cik daudz katram no mums ir enerģijas un kā tā tiek tērēta, galvenokārt atkarīgs no fiziskās formas. Ja muskuļi ir ļoti vāji, netrenēti, ikdienas gaitās, piemēram, kāpjot pa kāpnēm, tiek izšķiests daudz enerģijas, jo izveidojies nepareizs kustību stereotips vai ķermeņa pozīcija.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Fizioterapeite Baiba Narvila novērojusi, ka pirms treniņu uzsākšanas cilvēki reizēm šaubās, vai sportiskās aktivitātes pilnībā neizsmels viņu enerģijas rezerves. Taču, sākot apmeklēt sporta nodarbības, izrādās, ir tieši otrādi – spēks un enerģija pakāpeniski aug augumā, jo tā vairs netiek lieki tērēta.

Lai enerģija tik tiešām vairotos, ļoti svarīgi izvēlēties vēlamo treniņa slodzes intensitāti un palielināt to pakāpeniski. Lai to izdarītu, vispirms jāaprēķina savs maksimāli pieļaujamais sirds ritms jeb pulss. Šim nolūkam izmanto vienkāršu formulu: no 220 atņem sportotāja vecumu. Piemēram, četrdesmitgadniekam maksimālais sirds ritms, kuru nevajadzētu sasniegt fiziskas slodzes laikā, ir 180 sitienu minūtē. Netrenētam cilvēkam jau pēc dažu minūšu ilgām aktivitātēm sirds ritms strauji paātrināsies, turpretī sportiskam augs ļoti lēnām.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja pulss pārsniedz 80% no maksimālā, slodze ir par lielu un treniņš nenāk par labu sirds veselībai, bet darbspējas un enerģija nevis palielinās, bet, tieši otrādi, sarūk. Arī pārāk maza slodze organisma darbspējas nepaaugstinās,” uzsver fizioterapeite, piebilstot, ka fiziskā slodze ar augstu intensitāti drīkst aizņemt ne vairāk par desmito daļu no kopējā treniņa laika. Piemēram, sportojot stundu, četrdesmitgadnieks ar pulsu ap un virs 144 sitieniem minūtē drīkst augstā intensitātē trenēties tikai sešas minūtes. Uzskata, ka visveselīgākās un tonizējošākās ir sporta nodarbības, kuru laikā sirds ritms turas 60–80% robežās no maksimālā.

“Lai treniņa laikā muskuļos neuzkrātos pienskābe, ieteicamas cikliskas jeb mainīgas intensitātes slodzes, piemēram, kādu laiciņu paskriet un tad pacilāt hanteles,” padomu dod Baiba Narvila. Nedrīkst aizmirst arī par iesildīšanos un atsildīšanos pēc slodzes. Arī pēc intensīva treniņa, kad asinsrite un skābekļa patēriņš vēl aptuveni stundu ir ļoti augsts, šo enerģiju vajadzētu izmantot lietderīgi, piemēram, kārtīgi izstiepjot muskuļus vai izejot pastaigā ar suni, nevis apgulties dīvānā pie televizora.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.