Kurzemes plānošanas reģions noslēdz projektu degradēto teritoriju sakārtošanai 0
2020.gada 31.oktobrī noslēdzas Interreg V-A Latvijas – Lietuvas programmas projektsLLI – 303 “Dzīve tīrākā vidē – labākai nākotnei !”(“CleanBrownfields”).
Projekta vadošais partneris ir Kurzemes plānošanas reģions, no Latvijas puses projektā iesaistījušās Kuldīgas, Skrundas, Ventspils un Saldus novadu pašvaldības, no Lietuvas puses – Kauņas pilsētas pašvaldība, Kauņas reģionālās attīstības aģentūra, Klaipēdas un Telšu rajonu pašvaldības.
Projekts ir ildzis divarpus gadus un tā rezultātā Kuldīgas novada pašvaldība ir atbrīvojusies no 366 tonnām naftas produktu piesārņojuma kādreizējās pilsētas dārzniecības teritorijā, Saldus un Ventspils novadu pašvaldībās nojaukti divi bīstami un piesārņoti grausti – kādreizējā divstāvu dzīvojamā ēka Rubā un piecstāvu dzīvojamā ēka Ugālē.
Skrundas novada pašvaldība dzelzceļa tuvumā ieguvusi 11,34 ha sakārtotas teritorijas, kas kādreiz piederējusi militārajai bāzei, bet tagad to plānots izmantot uzņēmējdarbības vajadzībām. Kauņas pašvaldība attīrījusi un sakārtojusi 2,16 ha bij. militārās pilsētiņas teritorijas un izveidojusi jaunu futbola stadionu.
Telšu rajona pašvaldība attīrījusi un sakārtojusi 3,5 ha hektārus ar naftas produktiem piesārņotas teritorijas bijušajā militārajā pilsētiņā, lai nākotnē to varētu izmantot saimnieciskai darbībai.
Klaipēdas rajona pašvaldība projekta ietvaros ieguvusi tehnisko dokumentāciju bij. derīgo izrakteņu teritorijas 150 ha platībā sakārtošanai Gargždu tuvumā. Pašlaik tā ir pēc saimnieciskās darbības beigām izveidojusies dīķu teritorija, kas, atbilstoši izbūvēta, nākotnē var kļūt par plaši izmantotu sporta un atpūtas vietu iedzīvotājiem.
Savukārt, Kurzemes plānošanas reģions sadarbībā ar Kauņas reģionālo attīstības aģentūru ir organizējuši darbinieku un pašvaldību speciālistu apmācību. Gan kopīgi abu valstu speciālistiem, gan atsevišķi notikuši semināri, tematiskās darbnīcas, apaļā galda diskusijas, pieredzes braucieni uz Poliju, Vāciju, Lietuvu.
Tā kā degradēto teritoriju jēdziens ir visai plašs, tad arī izglītojošie pasākumi tika organizēti, lai sniegtu iespējami daudzveidīgu informāciju par to, kā identificēt, izvērtēt, pārvaldīt, sakārtot un izmantot šādus objektus – no tehnoloģijās balstītām inovācijām līdz attīstības plānošanas dokumentiem. Apmācību ietvaros notikusi arī informācijas apmaiņa par tām aktivitātēm, kas īstenotas citu Latvijas – Lietuvas programmas atbalstīto šīs tēmas projektu ietvaros.
Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējums sedz 85% no projekta attiecināmajām izmaksām jeb EUR 889 520,51.
Projekta īstenošana ir nozīmīga ne tikai Kurzemes plānošanas reģionam un iesaistītajiem partneriem. Ar to aktualizēts jautājums par milzīgo degradēto teritoriju/ objektu skaitu Latvijā un Lietuvā, to sakārtošanai nepieciešamo sistēmu, atbalstu un iespējamiem ieguvumiem.
Jāuzsver, ka ieguvumi pēc šādu objektu sakārtošanas ir iedzīvotāju fiziskā un sociālā drošība, apkārtnes pievilcība, kas sniedz emocionālu un estētisku labsajūtu, rodas attīstībai iedrošinoša dzīves vide, kur veidot jaunas sporta, atpūtas, tūrisma iespējas sabiedrībai, uzņēmējdarbības un pakalpojumu infrastruktūru.
Ļoti svarīgi ir arī tas, ka lietderīgi tiek izmantota pilsētu un lauku teritorija, jo zeme nav nebeidzams resurss. Visbeidzot, pēc ēku un teritoriju nonākšanas saimnieciskā apritē – ieņēmumi valsts un pašvaldību budžetā nodokļu veidā.
Tomēr joprojām pietrūkst finansējuma, kapacitātes un dažkārt arī vēlmes risināt šo jautājumu, jo degradētās teritorijas ir no visiem viedokļiem sarežģīti objekti. Viena no projekta mācībām un aicinājumiem ir turpināt regulāru daudzgadu darbu pie šīs tēmas, izmantojot gan pašvaldību finansējumu, gan strādājot pie ārēja finansiāla atbalsta piesaistes, kas pakāpeniski rezultētos nozīmīgos vides un sociālekonomiskos ieguvumos.
Vairāk informācijas par projektu atrodams Kurzemes plānošanas reģiona interneta vietnē https://www.kurzemesregions.lv/projekti/pievilciga-dzives-vide/brownfields/